کد خبر: ۵۳۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۴

پیش بینی وضعیت بورس امروز 9 آذر 1401

از آخرین وضعیت شاخص کل تا نتایج مذاکرات احتمالی برجام؛ مهمترین سیگنال‌های بورسی امروز را در کنار شما خوانندگان گرامی مرور می‌کنیم.
پیش بینی وضعیت بورس امروز 9 آذر 1401

به گزارش تجارت امروز؛ وضعیت بازارهای مالی کاملا به هم ریخته است؛ اما بورس این روزها توانسته شاخص کل را مثبت نگاه دارد به سمت رشد حرکت کند؛ این شاخص با رشد ۵ هزار و ۸۵۴ واحدی مواجه شد و در عدد یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۲۰۳ واحد ایستاد.

از سوی دیگر شاخص کل هم‌وزن نیز در حرکتی همسو با نماگر اصلی تالار شیشه‌ای توانست گامی ۲ هزار و ۹۶۸ واحدی در جهت رشد بردارد و به محدوده ۴۱۲ هزار و ۶۵۳ واحدی برسد. شاخص کل هم‌وزن با رشد خوب دیروز موفق شد محدوده مقاومتی ۴۱۰ تا ۴۱۲ هزار را پشت سر بگذارد. این حرکت به واسطه جریان معاملاتی خوب گروه‌هایی نظیر ماشین آ‌لات، هتل و رستوران، مخابرات و صنعت لاستیک و پلاستیک که همگی موفق به رشد بیش از ۳ درصد در روز جاری شدند رقم خورد.

امروز چند سیگنال برای بازار وجود دارد و کارشناسان عقیده دارند که تالار شیشه‌ای، روند متعادل را تجربه می‌کند. بر همین اساس این انتظار وجود دارد که شاخص کل در این روز عملکردی نوسانی و رو به تعادل از خود نشان دهد.

قیمت گذاری خودرو در بورس آزاد می‌شود؟

رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه حذف قیمت گذاری دستوری مورد اجماع همه صاحب نظران است گفت: تا پایان سال قیمت گذاری دستوری از ایران خودرو و سایپا حذف می‌شود. (سنا) قیمت گذاری دستوری مشکلی است که صنایع ایران برای سال‌های طولانی است که از آن رنج می‌برند. حذف این عامل باعث افزایش چشم‌گیر سودآوری شرکت‌های تولید کننده خواهد شد.

آخرین اخبار برجام و تاثیرات آن بر بورس

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، متذکر شد: به دلیل صدور قطعنامه علیه ایران، سرنوشت برجام به یک تار مو بند است. ابهام در فضای سیاسی اطراف بازار سرمایه در سال ۱۴۰۱، مشکلی اساسی جهت جذب پول هوشمند بوده است و یکی از عوامل مهم عقب‌ماندگی بورس از بازار‌های موازی شده است. در فضای تورمی حاکم بر اقتصاد ایران کسی حاضر نیست سرمایه‌اش را در بازاری با ریسک بزرگی همچون مشخص نبودن آینده برجام سرمایه‌گذاری کند.. حال در صورت شکست برجام احتمالا بورس با واکنش منفی سهامداران مواجه خواهد شد.

سهام استقلال و پرسپولیس به مزایده می‌رود

قربان‌زاده در این خصوص گفت: در ماه آتی مزایده‌های دیگری خواهیم داشت که مربوط به واگذاری استقلال و پرسپولیس است و در دی ماه شاهد واگذاری بلوک مدیریتی این دو باشگاه خواهیم بود. (کالاخبر)
واگذاری بلوک مدیریتی سهام استقلال و پرسپولیس باعث گردش جریان پول و تبعا افزایش پویایی معاملات در این دو نماد خواهد شد.

آخرین پیش بینی قیمت نفت 

بانک گلدمن ساکس معتقد است اوپک پلاس از عرضه خواهد کاسته و قیمت نفت سال آینده به ۱۱۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید. افزایش قیمت نفت همواره تاثیر مثبتی بر بورس کامودیتی‌محور ایران گذاشته است.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما