کد خبر: ۵۳۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵

یک گرانی عجیب و لزوم پاسخگویی مسئولان

ممکن است اتفاقاتی این چنین در شرایط فعلی کشور کم اهمیت جلوه کند اما آنها که وظیفه نظارت و بررسی موضوع را دارند باید به سوی دیگر ماجرا نگاه کنند که این افزایش قیمت ها چه تاثیر مخرب و منفیی بر زندگی برخی اقشار جامعه دارد.

به گزارش تجارت امروز، اخیرا بازار دارو در آشفتگی عجیبی به سر دیده می شد تا جایی که حتی شربت سرماخوردگی هم یافت نمی شد و بازار سیاهی برای خودش دست و پا کرده بود و رسانه های مختلف هم گزارش های مفصلی درباره کمیاب شدن برخی داروهای حتی عادی منتشر کردند. اما ما در این گزارش نمی خواهیم به داروهای کمیاب و علت این اتفاق بپردازیم.

گزارش ما به معضل دیگری در حوزه دارو مربوط می شود و آشفتگی در قیمت گذاری داروهاست. یکی از مخاطبان پایگاه تجارت امروز با ارسال تصاویری از کالایی داروخانه ای که به تازگی خریده است نشان می دهد که چگونه قیمت یک قلم کالای مورد مصرف بیماران، بی سر و صدا سه برابر شده است آن هم کالایی که قشری از جامعه بالاجبار باید از آن استفاده کند و فشار تورم ناشی از گرانی بی حد و حصر این دارو به جامعه بسیار سخت و تلخ است.

نوار تست قند خون برای دیابتی ها یک داروی مصرفی است که ناگزیر باید از آن استفاده کرد در حالی که در تصاویر هم دیده می شود این دارو برچسب قیمتش در حدود 69 هزار 400 تومان است. در حالی که داروخانه برچسب جدیدی روی جعبه آن زده است که قیمت 210 هزار تومان را نشان می دهد یعنی بیش از سه برابر افزایش قیمت!

 بررسی های خبرنگار ما نشان می دهد که این کالا هم اکنون در درگاه های فروش اینترنتی هم با افزایش قیمت روبرو شده است و تفاوت قیمت های جدید و قدیم کاملا مشخص است. خبرنگار ما تلاش کرد که این دارو را با  قیمت پایین مندرج در این درگاه خریداری کند که اعلام شد این خرید ممکن نیست. 

 

در مشخصاتی که برای فروش تست قند خون اعلام شده است نوشته شده که این محصول از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است به عبارتی مشخص است که این دارو زیر چتر حمایتی یارانه قرار دارد و حتما با ارز دولتی تهیه شده است. سوال این است که اگر این داروها به قیمت ارز یارانه ای وارد شده است و برچسب اولیه هم همین را می گوید، چرا باید امروز به سه برابر قیمت به فروش برسد؟

ممکن است پاسخ این باشد که قیمت ارز ترجیحی کالاها از 4200 تومانی قیمت دلار نیمایی  به 27 تا 29 هزار تومان افزایش یافته باشد. این در تعارض با سخنان مقامات است که می گویند دارو همچنان ارز دولتی دریافت می کنند با این حال اگر چنین باشد  باز هم دلیل نمی شود که قیمت این دارو افزایش یابد. چرا که از اتیکت قیمت قبلی اش مشخص است این دارو زمانی خریداری شده است که ارز تخصیصی به آن 4200 تومان بوده است پس چرا باید با قیمتی چند برابر به بیمار عرضه می شود؟

یک گرانی عجیب و لزوم پاسخگویی مسئولان

به نظر می رسد در زنجیره تهیه و توزیع این دارو که برای بازرسان و ناظران حتما روشن و مشخص است تخلفاتی وجود دارد تخلفاتی که اهداف مالی دارد و دقیقا به دلیل این که عده ای در آن، با اقداماتی مانند افزایش داروی مصرفی مردم می خواهند یک شبه ره صد ساله درآمدزایی را طی کنند. باید با این قشر با شدیدترین راه ممکن برخورد شود. سلامت مردم جایی نیست که عده ای بخواهند در میدان آن به بهای بیچارگی و آزار بیشتر بیماران، پول پارو کنند و بعد هم آن را به یک تخلف اداری تقلیل دهند.

ممکن است اتفاقاتی این چنین در شرایط فعلی کشور کم اهمیت جلوه کند اما آنها که وظیفه نظارت و بررسی موضوع را دارند باید به سوی دیگر ماجرا نگاه کنند که این افزایش قیمت ها چه تاثیر مخرب و منفیی بر زندگی افرادی دارد که نباید آنها را مانند فرد عادی تلقی کرد، بلکه باید بدانیم افرادی که نظیر این داروها را استفاده می کنند باید بیشتر از بقیه مردم زیر چتر حمایتی نهادهای حامی مثل تامین اجتماعی و بخش هایی از حاکمیت قرار گیرد.

به نظر می رسد مملکت همچون بازار شامی شده است که هم همه ها اجازه نمی دهد صدای مردم به گوش مسئولان برسد و فریادهای مردم ناشی از این افزایش قیمت های لجام گسیخته بی پاسخ مانده است.

تجارت امروز پذیرای پاسخ مسئولان ذیربط در این باره است و در صورتی که پاسخی دریافت کند فورا آن را منتشر خواهد کرد.

یک گرانی عجیب و لزوم پاسخگویی مسئولان

 

یک گرانی عجیب و لزوم پاسخگویی مسئولان

یک گرانی عجیب و لزوم پاسخگویی مسئولان

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما