کد خبر: ۵۳۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹

نوسانات بازار بورس 14 آذر 1401

نوسانات روزهای گذشته این امیدواری را ایجاد کرده است که شاخص های بورسی در روزهای آینده امیدبخش باشند.
به گزارش تجارت امروز، با توجه به این که دیروز بازار سهام نوسان محدودی داشت و به خصوص در شاخص کل، تغییرات خاصی مشاهده نشد می توان چشم اندازی مثبت برای معاملات امروز ترسیم کرد.

نکته اول، رشد ارزش معاملات خرد بود که دوباره به بالای 3000 میلیارد تومان بازگشت. کم شدن ارزش معاملات خرد باعث نگرانی فعالان بازار سرمایه شده بود اما دیروز تحرکی مثبت رخ داد و ارزش معاملات خرد به بیش از3100 میلیارد تومان رسید.

همین بالا رفتن ارزش معاملات خرد باعث می شود درجا زدن شاخص کل اصلا اهمیتی برای فعالان بازار نداشته باشد چراکه آن ها معتقدند با بالا رفتن ارزش معاملات خرد، شاخص ها هم رشد خواهند کرد.

نکته قابل توجه دیگر در معاملات روز گذشته، افزایش تعداد نمادهای مثبت بازار بود. با اینکه روز شنبه نمادهای منفی بازار بیشتر از نمادهای مثبت بودند اما در روز یکشنبه ماجرا برعکس شد و مثبت ها افزایش یافتند؛ تا جایی که تعداد آن ها از نمادهای منفی هم بیشتر شد.

 

تمایل بازار برای مثبت شدن

همین دو موضوع می تواند برای معاملات امروز بازار سهام، ایجاد امیدواری کند. البته دیروز از ساعت 10 صبح به بعد، شیب شاخص ها نزولی بود و شاخص ها بخشی از رشد خود را عقب نشینی کردند. همین موضوع می تواند منجر به بازگشایی منفی شاخص ها در ابتدای معاملات امروز شود، اما این منفی بودن احتمالا چندان طول نخواهد کشید.

با توجه به معاملات روز گذشته بازار سهام می توان این طور برداشت کرد که بازار میل به مثبت شدن دارد. از طرفی مایه خشنودی فعالان بازار است که دیروز نمادهای گروه خودرو وضعیت خوبی داشتند چراکه این گروه معمولا در جریان های مثبت، لیدر بازار می شود و تمام صنایع دیگر را همراه با خود به سمت بالا می برد.

حقیقی ها همچنان محتاط هستند

البته قطع نشدن روند خروج پول حقیقی ها از بازار نشان می دهد آن ها حتی اگر وضعیت فعلی بازار را صعودی بدانند، این صعود را موقتی فرض می کنند چراکه حاضر نیستند سرمایه خود را در بورس نگه دارند و هر روز در حال نقد کردن سهام خود هستند.

دیروز هم حدود 130 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد که در کنار شاخص قدرت خریداران حقیقی که عدد 0.94 را ثبت کرده، نشان می دهد همچنان خریداران حقیقی محتاطانه معامله می کنند.

با این حساب برای ابتدای معاملات امروز می توان بازگشایی متعادل شاخص ها را متصور بود و پس از آن احتمالا جریان تقاضا قدرت پیدا می کند. / اقتصادنیوز

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما