کد خبر: ۵۳۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰

فیلم / جزئیات هک شبکه تلفن همراه / یک مقام مخابرات هک نبود و یک مشکل فنی بوده است

شبکه مخابرات تلفن همراه دوباره هک شد و پیامکی مبنی بر وقوع زلزله در تهران به برخی کاربران ارسال شده است.

فیلم / جزئیات هک شبکه تلفن همراه / یک مقام مخابرات هک نبود و یک مشکل فنی بوده است

به گزارش تجارت امروز، خبرگزاری صداوسیما خبر داد که برخی استفاده کنندگان از تلفن همراه پیامکی مبنی بر وقوع زلزله در تهران دریافت کرده اند. 

اما این پیامک هیچ ربطی به زلزله و یا هشدار مقامات ذیربط در حوزه حوادث غیرمترقبه در تهران ندارد و بر اساس هک شبکه مخابرات این اتفاق افتاده است. 

جالب است که پیش از این هم پیامکی مبنی بر دعوت به اعتراض خیابانی به تعدادی از کاربران تلفن همراه ارسال شده بود و برآورد می شود رقم پیامک های ارسالی در دفعه قبل 5 میلیون بوده است .

یکی از مقامات مخابرات هک مخابرات را رد کرده و می گوید این اتفاق ناشی از یک مشکل فنی بوده است و مسئولان تلفن همراه به زودی اطلاعیه ای در این باره صادر خواهند کرد. 

 هک دوباره شبکه مخابرات تلفن همراه می تواند نشان دهد که شرایط امنیتی این شبکه مناسب نیست و باید فکری به حال آن کرد. 

 

مدیریت بحران: پیام جعلی استم

همچنین محمدحسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت‌وگو با ایسنا با جعلی دانستن این پیام گفت: «امکان پیش‌بینی زلزله وجود ندارد و چنین پیامی اساسا جعلی است و شهروندان نباید به آن توجه کنند.»

پیام ارسال شده برای برخی تلفن‌های همراه

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه شهروندان نباید نگران این پیام باشند، اظهارکرد:‌ «درخواست من از شهروندان این است که بابت دریافت این پیام دچار نگرانی و ترس نشده و خونسردی خود را حفظ کنند. تاکید می‌کنم که اساسا امکان اینکه بتوان زلزله را از چند ساعت قبل از وقوع پیش‌بینی کرد وجود ندارد واز این رو کاملا واضح است که این پیام جعلی است.»

 اطلاعیه مرکز لرزه‌نگاری کشور

مرکز لرزه‌نگاری کشور هم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نظر به اینکه بنا بر اطلاع واصله، امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ پیامی تحت عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط موبایلی برای برخی از مشترکین ارسال شده است، مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام اعلام می‌نماید هیچگونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین لرزه در هیچ منطقه کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.

توضیحات پلیس فتا درباره پیامک جعلی هشدار زلزله: منشأ این پیام مشخص نیست؛ می‌تواند هک یا شیطنت یک کاربر باشد / این پیام برای گوشی‌های اندرویدی به خصوص سامسونگ ارسال شده / دارندگان گوشی آیفون این پیام را دریافت نکرده‌اند

معاون اجتماعی پلیس فتا، پیامک هشدار زلزله را نادرست دانست.

سرهنگ رامین پاشایی، در گفتگو با شبکه خبر سیما، موضوع پیامک هشدار زلزله را جعلی دانست و گفت: هموطنان با خیال راحت به زندگی خود برسند.

وی در خصوص هک شدن شبکه تلفن همراه و ارسال پیام جعلی زلزله، افزود: یک قابلیت روی گوشی‌های اندروید است که اگر بچه‌ای در منطقه خاصی گم شود، شهرداری یا پلیس بتواند آن را پیدا کند.

پاشایی با عنوان این مطلب که هیچ اتفاق یا تهدیدی برای هموطنان وجود ندارد، گفت: این پیام برای گوشی‌های همراه اندروید به خصوص سامسونگ ارسال شده و افرادی که گوشی همراه آیفون دارند، این پیام را دریافت نکردند.

معاون اجتماعی پلیس فتا افزود: منشأ این پیام مشخص نیست، می‌تواند هک یا شیطنت یک کاربر باشد.

معاون وزیر کشور: اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول بود/ می خواستند پیام را به صورت آزمایشی در گروه خودشان بفرستند؛ در اثر یک غفلت فنی برای تعدادی از شهروندان هم ارسال کردند / نه مسئله هک در کار بود و نه مسئله امنیتی

معاون وزیر کشور ارسال پیام هشدار زلزله را اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول عنوان کرد. او گفت که این تیم در حال یک اقدام فنی برای مواقع بحرانی بود و می‌خواستند پیام را به صورت آزمایشی در گروه خودشان بفرستند؛ در اثر یک غفلت فنی برای تعدادی از شهروندان هم ارسال کردند. او تاکید کرد که نه مسئله هک در کار بود و نه مسئله خاص امنیتی.

همراه اول: هیچ‌گونه هک و نفوذی در شبکه اتفاق نیفتاده / خطای تیم تحقیقاتی بود

حکاکان مدیر کل ارتباطات همراه اول گفت: هیچ‌گونه هک و نفوذی در شبکه اتفاق نیفتاده و ارسال پیام هشدار زلزله حاصل خطای تیم تحقیقاتی بود.

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما