کد خبر: ۵۳۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲

صعودهای خیره کننده در بازار خودرو / قیمت خودرو 21 آذر 1401

قیمت خودرو فعلا در حال رکوردزنی های عجیب است و ظاهرا از دست کسی هم کاری بر نمی آید.
به گزارش تجارت، مدل ارائه خودرو از سوی کارخانه ها به سمت ارائه در بورس حرکت کرده است ولی هیچ کدام از اقدامات ظاهرا مانع افزایش قیمت خودرو نشده و نمی شود.
همزمان با عرضه خودرو در بورس بخش بزرگی از تفاوت نرخ کارخانه و بازار مستقیم به جیب خودروساز‌ها می‌رود. از طرفی ظرف ۱۰ روز شاهد افزایش قیمت پایه محصولات ایرانخودرو در بورس هستیم و همین سرنوشت را در معاملات بازار آزاد می‌بینیم
 
 

عرضه خودرو در بورس شش ماه بعد از اولین مرحله، دو درس بزرگ داشته است. اول این که خرید خودرو در بورس می‌تواند تاحدودی با قیمتی کمتر از بازار آزاد تمام شود و موضوع دوم واریز شدن بخش بزرگی از تفاوت نرخ کارخانه و بازار به جیب خودروسازان به‌حساب می‌آید. موضوعی که از نظر کارشناسان و فعالان بازار می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در بازار منجر شود. ظرف ۱۰ روز قبلی دوبار شاهد عرضه پژو ۲۰۷ اتوماتیک و تارا در بورس کالا بودیم که درحد فاصل این روز‌ها علاوه بر افزایش قیمت پایه در بورس، فروشنده‌ها در بازار آزاد قیمت پیشنهادی به خریداران را بین پنج تا ۳۰ میلیون بالا برده‌اند.

افزایش قیمت پایه محصولات ایران خودرو در بورس کالا

قیمت پایه پژو ۲۰۷ اتوماتیک در بورس ظرف یک هفته ۳۳ تا ۴۱ درصد افزایش پیدا کرد. ایرانخودرو روز ۹ آذر ۱۴۰۱ پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای را با قیمت پایه ۲۸۵ میلیون تومان به بورس برد، اما همین مدل روز شنبه ۱۹ آذر با رقم ۴۰۴ میلیون تومان روی تابلو رفت. رشد ۱۱۹ میلیون تومانی قیمت پایه پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای به معنی افزایش ۴۱ درصدی آن است و این عدد برای نسخه‌های پژو ۲۰۷ اتوماتیک معمولی معادل ۳۳ درصد لحاظ می‌شود. قیمت پایه ۲۰۷ اتوماتیک معمولی در حدفاصل اولین و دومین عرضه در بورس از ۲۸۰ میلیون تومان به ۳۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و ۳۳ درصد ارتقا پیدا کرد. این وسط قیمت پایه تارا دستی حدود ۱۵ درصد رشد داشته و به جای ۲۶۸ میلیون تومان، با رقم پایه ۳۰۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بورس رفته است. قیمت پایه تارا اتوماتیک، اما با افت تقریبا سه میلیون تومانی به ۳۷۶ میلیون تومان تنزل پیدا کرده است.

 
 

مقایسه قیمت پایه محصولات ایرانخودرو ظرف ۱۰ روز در بورس

خودرو

قیمت پایه ۹ آذر

قیمت پایه ۱۹ آذر

تفاوت

پژو 207‌اتوماتیک پانورما

۲۸۵ میلیون تومان

۴۰۴ میلیون تومان

۱۱۹ میلیون تومان افزایش

پژو 207 اتوماتیک

۲۸۰ میلیون تومان

۳۷۴.۵ میلیون تومان

۹۴.۵ میلیون تومان افزایش

تارا دستی

۲۶۸ میلیون تومان

۳۰۹.۵ میلیون تومان

۴۱.۵ میلیون تومان افزایش

تارا اتوماتیک

۳۷۹ میلیون تومان

۳۷۶ میلیون تومان

سه میلیون تومان کاهش

افزایش قیمت محصولات ایران خودرو در بازار آزاد

قیمت ۲۰۷ و تارا در بازار آزاد ۱۰ روز بعد اولین عرضه در بورس بین پنج تا ۳۰ میلیون تومان در بازار آزاد افزایش پیدا کرده است. روز نهم آذر که پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای در بورس عرضه شد، در بازار آزاد ۶۵۵ میلیون تومان ارزش داشت و حالا ارزش آن با رشد ۲۰ میلیونی به ۶۷۵ میلیون تومان رسیده است. نسخه‌های ۲۰۷ اتوماتیک معمولی را ۱۰ روز پیش می‌شد با ۶۱۰ میلیون تومان خرید، اما فروشنده‌های همین محصول الان رقم ۶۴۰ میلیون تومان را به خریداران پیشنهاد می‌دهند. قیمت تارا اتوماتیک در این مدت از ۶۳۲ میلیون تومان به ۶۴۵ میلیون تومان ارتقا پیدا کرده و حالا خرید آن نسبت به ۱۰ روز قبل، ۱۳ میلیون تومان بیشتر تمام می‌شود. تارا دنده‌ای هم که معادل ۵۱۰ میلیون تومان معامله می‌شده، حالا با قیمت ۵۱۵ میلیون تومان در بازار حاضر شده است.

مقایسه قیمت محصولات ایران خودرو در بازار ۱۰ روز پس از عرضه در بورس

خودرو

۹ آذر

قیمت ۱۹ آذر

تفاوت

پژو 207‌اتوماتیک پانورما

۶۵۵ میلیون تومان

۶۷۵ میلیون تومان

۲۰ میلیون تومان افزایش

پژو 207 اتوماتیک

۶۱۰ میلیون تومان

۶۴۰ میلیون تومان

۳۰ میلیون تومان افزایش

تارا دستی

۵۱۰ میلیون تومان

۵۱۵ میلیون تومان

پنج میلیون تومان افزایش

تارا اتوماتیک

۶۳۲ میلیون تومان

۶۴۵ میلیون تومان

۱۳ میلیون تومان کاهش

فرارو

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما