کد خبر: ۵۳۴۴۶
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹

نان دوباره گران می‌شود؟

گزارش از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر شده است که مدعیان گرانی نان در آینده نزدیک به آن استناد می‌کنند.
نان دوباره گران می‌شود؟

به گزارش تجارت امروز؛ برخی با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مدعی شدند که نان قرار است دوباره گران شود؛ اما اصل ماجرا چیست؟

مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان توضیحاتی به خبر خلاف واقع از گزارش این مرکز در خصوص «بررسی طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان ازسوی دولت سیزدهم در سال 1401» مبنی بر افزایش قیمت نان، پاسخ داد.

در این جوابیه که امروز در روزنامه اعتماد منتشر شده آمده است:

در روز پایانی آذرماه و پس از انتشار گزارش این مرکز با عنوان «بررسی طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان ازسوی دولت سیزدهم در سال 1401»، خبرهایی خلاف واقع درخصوص این گزارش در برخی رسانه‌ها منتشر شد که به منظور تنویر اذهان و افکار عمومی، نکات و توضیحاتی به شرح ذیل عنوان می‌شود. 

1- پس از اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان توسط دولت محترم سیزدهم، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بنا به رسالت خود نسبت به بررسی و آسیب‌شناسی شیوه اجرای این طرح اقدام نمود. در این گزارش ضمن بیان کارکردهای مثبت طرح اصلاح شیوه پرداخت یارانه نان، با هدف کمک به دولت محترم مشکلاتی احصا شد که با مرتفع نمودن آن، اثربخشی طرح حاضر افزایش خواهد یافت.

2- برخی رسانه‌‌ها متاسفانه با زیرپاگذاشتن اخلاق حرفه‌ای و با شیطنت و تحریف واقعیت گزارش، نسبت به انعکاس خلاف واقع و مغرضانه مطالب آن اقدام کرده و مدعی شدند که گران کردن نان پیشنهادی است که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برای بهبود وضعیت موجود ارایه داده است. عنوانی که مورد توجه شبکه‌های معاند هم قرار گرفت. این در حالی است که در گزارش مورد بحث، هیچ‌گونه پیشنهادی مبنی‌بر گران کردن قیمت نان داده نشده است؛ بلکه در مقابل، به‌طور مکرر و در بخش‌های مختلف گزارش بر نظارت و کنترل قیمت نان تاکید شده است. همچنین به راهکارهایی اشاره شده که در صورت اجرا، مصرف‌کنندگان و نانوایان از آن منتفع خواهند شد.

3- همچنین جهت تبیین واقعیت‌ها، جمع‌بندی و نتیجه‌گیری‌های پایانی گزارش مذکور به خوبی بیان‌کننده پیشنهادهای مرکز پژوهش‌های مجلس بوده است که در هیچ‌کدام از آنها، حتی اشاره‌ای به گران کردن نان نشده است.

انتهای مطلب

نظر شما