کد خبر: ۵۳۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷

افزایش عجیب قیمت دلار

نزدیک شدن قیمت دلار به مرز ۴۴ هزار تومان علاوه بر بازار مدیران بانک مرکزی را نیز شوکه کرد!

افزایش عجیب قیمت دلار

طبق خبرگزاری تجارت امروز؛ در  پی این افزایش قیمت علی صالح آبادی، مسئول پییشین بازار بورس از سمت خود استعفا کرد و محمد فرزین به سمت ریاست بانک مرکزی منصوب گردید. در طی چند ماه اخیر  علاوه بر اقداماتی که به‌منظور کنترل قیمت ارز انجام شد اما همچنان روند صعودی ارز، بازار را دچار آشفتگی کرده است.

طی ماه اخیر بازار ارز نوسانات شدید را به خود و دید و نرخ ارز در بازار آزاد به ۴۴ هزار تومان رسید. پیش از اینکه نرخ ارز به ۴۴ هزار تومان برسد نیز صالح‌آبادی معاون ارزی خود را برای ایجاد ثبات در بازار ارز تغییر داد اما این تغییر هم چاره‌ساز نبود و نرخ ارز همچنان به روند صعودی خود ادامه داد.

همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است، نرخ ارز تنها از ابتدای آذرماه تا هشتم دی‌ماه رشد ۱۹.۳ درصدی را تجربه کرد، رشدی که در ۳۰ روز منطقی نیست. مسئولان مستقیم بازار ارز مدیران بانک مرکزی هستند برای کنترل نرخ ارز نیز اقداماتی ازجمله انتشار اوراق با نرخ سود ۲۳ درصد بود تا سعی کنند اندکی از پول سرگردان در بازارهای نامولد مانند ارز و طلا را به سمت بانک‌ها جمع‌آوری کنند اما نرخ ارز در ۳۰ روز گذشته تقریباً رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرده است. به عبارتی اوراق با سود ۲۳ درصد در طول یک سال نیز برای افرادی که می‌توانند دارایی خود را به دلار تبدیل کند و در ۳۰ روز سود ۲۰ درصدی کسب کنند نیز به صرفه نیست.

در این خصوص برخی کارشناسان و اقتصاددانان نیز معتقدند که نرخ سود ۲۳ درصد نیز نمی‌تواند پول سرگردان در بازارهای ارز و طلا را به خود جذب کند و اگر بانک مرکزی قصد جمع‌آوری پول در بازارهای نامولد را دارد نیز باید نرخ سود بانکی را به بیش از ۳۰ درصد برساند تا مردم به سپرده‌گذاری در بانک تشویق شوند.

اما التهابات بازار آزاد ارز و رسیدن قیمت دلار به ۴۴ هزار تومان نیز مجدد به بانک مرکزی نیز رسید و این بار علی صالح‌آبادی که در کنترل بازار راز ناتوان بود، از سمت خود استعفا کرد و محمدرضا فرزین جانشین وی در ساختمان شیشه‌ای میرداماد شد. فرزین بلافاصله پس از انتصاب در دو نوبت به تلویزیون آمد و تا از برنامه‌های خود برای کنترل بازار ارز رونمایی کند.

وی در گفت‌وگوی تلویزیونی، ضمن تشکر از هیئت دولت و رئیس‌جمهور برای اعتماد به وی برای تصدی ریاست بانک مرکزی، اظهار کرد: مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی کنترل نرخ تورم و نرخ ارز است.

رئیس کل جدید بانک مرکزی افزود: تمام ارکان حاکمیتی در این زمینه نقش دارند و باید تمام دولت و تیم اقتصادی دولت در این زمینه با بانک مرکزی همکاری کنند.

فرزین سیاست جدید ارزی را تثبیتی دانست و خاطرنشان کرد: ارز را تثبیت، و دغدغه فعالان اقتصادی کشور را رفع خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: دغدغه رئیس‌جمهور معیشت مردم است که با کنترل تورم و ارز آن را تأمین خواهیم کرد. به‌منظور رفع نارسایی‌ها باید رویکرد جدیدی اتخاذ کنیم.

رئیس کل جدید بانک مرکزی افزود: به‌طور قطع نرخ نیما را روی قیمت ۲۸,۵۰۰ تومان تثبیت و واردات تمام کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات را با این نرخ تأمین خواهیم کرد.

فرزین گفت: سایر مصارف ارزی که حدود ۴۰ مورد است، در بازار مبادله ارزی تأمین می‌شود. تلاش می‌کنیم این نرخ به بازار آزاد علامت بدهد. تمام نیازهای ارزی را در نیما و بازار مبادله ارزی تأمین، و بازار ارز آزاد را به‌طور مستمر کوچک خواهیم کرد تا نرخ آن را به نرخ بازار مبادله ارزی نزدیک کنیم.

وی در پایان از مردم خواست به بانک مرکزی اعتماد کنند تا بتواند بازارها را تثبیت کند.رئیس کل جدید بانک مرکزی پس از اعلام برنامه‌های خود رد صداوسیما نیز در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: حتماً نرخ دلار نیما را روی قیمت ۲۸,۵۰۰ تومان تثبیت، و واردات تمام کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین‌آلات را با این نرخ تأمین خواهیم کرد.

وی افزود: تمام نیازهای ارزی را در نیما و بازار مبادله ارزی تأمین، و بازار ارز آزاد را به‌طور مستمر کوچک خواهیم کرد.

انتهای مطلب/م.ع

 

 
 

 

 

نظر شما