کد خبر: ۵۳۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴

طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده ابلاغ شد

طی ابلاغ بخشنامه ای منصوب به جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، بسیاری از ارگان ها موظف به اجرای آن خواهند بود.
طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده ابلاغ شد

خبرگزاری تجارت امروز؛ طبق گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، طی بخشنامه‌ای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به تمامی دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مؤسسات تابعه وزارت بهداشت ابلاغ شد.

تاریخ اجرای بخشنامه، از تاریخ تصویب "قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" است.

در راستای اجرای این قانون، تشویق کارکنانی که در یک سال گذشته، ازدواج کرده و یا دارای فرزند شده‌‌اند، در روز ملی جمعیت لازم‌الاجرا است.

همچنین کلیه بانوان متأهل دارای فرزند مشمول ماده (۲۷) قانون، می‌توانند تعهدات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان خود را در محل سکونت خانواده سپری نمایند و همچنین مادران باردار و مادران دارای  فرزند زیر دو سال، می‌توانند طی دوره بارداری و تا دو سالگی فرزند، آغاز خدمت موضوع قانون مذکور را به تعویق بیندازند.

در ادامه این بخشنامه و براساس بند (الف) ماده (۱۷) "قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت"، مدت مرخصی زایمان با پرداخت تمام حقوق و فوق‌العاده‌های مرتبط به ۹ ماه تمام افزایش یافته و لازم است مؤسسات تابعه نسبت به پرداخت تمامی اقلام حقوقی­ مندرج در حکم کارگزینی کارمندان در زمان مرخصی زایمان به‌جز فوق‌العاده نوبت‌کاری و فوق‌العاده اشعه که مطابق مقررات مربوطه مستلزم حضور و اشتغال تمام‌وقت افراد است اقدام نمایند.

در پایان نیز ضمن تأکید بر لزوم اعطای دورکاری به درخواست مادران باردار، حداقل ۴ ماه در دوران بارداری، در مشاغلی که امکان دورکاری در آن‌ها فراهم است، مقتضی است پیگیری و اقدام لازم به عمل آید.

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما