کد خبر: ۵۳۵۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳

مشخصات فنی و قیمت کیا سونت + تصاویر

کیا سونت یک خودروی شاسی بلند است که در سال 2020 برای بازار هند طراحی شده بود اما بعدها به بازارهای دیگر هم عرضه شد حالا به بازار ایران آمده است.

به گزارش تجارت امروز، این خودرو یکی از گزینه های واردات خودرو است و احتمال می رود که با استقبال خوبی در میان ایرانیان روبرو شود. .کیا سونت یکی از شش محصول کره‌ای است که بعد چهار سال به داستان ممنوعیت خودرو‌های وارداتی پایان می‌دهد. در فهرست مدل‌های وارداتی اسامی نام‌آشنایی مثل کیا سراتو، پیکانتو و اسپورتیج به چشم می‌خورد، اما اوضاع کیا سونت که اولین بار سال ۲۰۲۰ در بازار جهانی معرفی شد، تاحدود زیادی متفاوت است

 محصولی که شرکت کیا آن را در چهار نسخه مختلف وارد بازار کرده و گفته می‌شود نسخه‌هایی که پا به ایران گذاشتند به پیشرانه چهار سیلندر ۱.۵ لیتری مجهز شده‌اند. آنطور که از قبل اعلام شد، قیمت خودرو‌های وارداتی از جمله کیا سونت باید اول در بورس کالا کشف شود، اما بدنیست بدانید نسخه‌های پایه کیا سونت ۹ هزار دلار یعنی با احتساب دلار ۴۰ هزار تومانی تقریبا ۳۶۰ میلیون در بازار جهانی فروخته می‌شوند که بدون هیچ شک و تردیدی به‌خاطر اضافه شدن هزینه گمرک، مالیات و ... کیا سونت با قیمت بیشتری پا به بازار ایران می‌گذارد.

مشخصات فنی کیا سونت

کیا سونت در چهار نسخه مختلف به بازار جهانی عرضه شد. ارزان‌ترین نسخه که همان نسخه پایه کیا سونت است به پیشرانه بنزینی چهار سیلندر ۱.۲ لیتری مجهز شده که این موتور می‌تواند حداکثر ۱۱۵ نیو‌تن‌متر گشتاور خروجی و ۸۲ اسب‌بخار توان داشته باشد. این مدل‌ها با جعبه دنده پنج سرعته دستی رونمایی شدند و شرکت کیا برای نسخه دوم کیا سونت از جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک استفاده کرده و آن‌ها را با پیشرانه سه سیلندر یک لیتری معرفی کرده که توانایی تولید ۱۷۲ نیو‌تن‌متر به‌عنوان حداکثر گشتاور خروجی و قدرتی معادل ۱۱۸ اسب‌بخار را دارند. نسخه سوم را شرکت کیا با پیشرانه‌های چهار سیلندر ۱.۵ لیتری به بازار فرستاد که حداکثر گشتاور خروجی آن ۱۴۴ نیو‌تن‌متر و حداکثر قدرت آن ۱۱۳ اسب‌بخار تخمین زده می‌شود. جعبه دنده‌ای این نسخه هم از نوع شش دنده اتومات است و گفته می‌شود همین نسخه از کیا سونت وارد ایران شده است. مصرف سوخت ترکیبی ۵.۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، حجم باک ۴۵ لیتری، شتاب ۱۱ ثانیه‌ای و حداکثر سرعت ۱۷۰ کیلومتری بخش دیگری از مشخصات فنی این نسخه از کیا سونت به‌شمار می‌رود. نسخه چهارم کیا سونت هم که برای بازار هند طراحی شدند، از پیشرانه ۱.۵ لیتری کمک می‌گیرند.

 
 

مشخصات فنی کیا سونت در یک نگاه

پیشرانه

چهار سیلندر

حجم موتور

۱.۵ لیتر

حداکثر گشتاور خروجی

۱۴۴ نیو‌تن‌متر

حداکثر توان خروجی

۱۱۳ اسب‌بخار

مصرف سوخت ترکیبی

۵.۷ لیتر

شتاب

۱۱ ثانیه

حجم باک

۴۵ لیتر

آپشن‌ها و مشخصات ظاهری کیا سونت

آپشن‌های کیا سونت به نوع تریم آن بستگی دارد. مثلا نسخه پایه کیا سونت با کمترین امکانات رفاهی پا به بازار گذاشته و ترمز ABS، کیسه هوا و نمایشگر روی داشبورد را به‌عنوان آپشن‌های آن معرفی می‌کنند. اما نسخه فول کیا سونت با امکانات رفاهی بیشتری مثل سانروف، کروز کنترل، سیستم مالتی مدیا با نمایشگر بزرگ، دریچه تهویه برای سرنشینان عقب، قابلیت اتصال به اندروید اتو و اپل کارپلی، دوربین عقب، فرمان برقی، سیستم کنترل کشش و پایداری، سنسور پارک جلو و عقب، استارت دکمه‌ای، شش کیسه هوا و سیستم پایش باد لاستیک‌ها فروخته می‌شود. از لحاظ ظاهری، در نمای عقب کیا سونت چراغ‌های LED جلب توجه می‌کنند که معمولا این فرم از چراغ‌ها را در اغلب محصولات کیا می‌بینیم. رینگ‌های ۱۶ اینچی و قطعات پلاستیکی اولین چیز‌هایی هستند که در نمای جانبی به‌چشم می‌خورند و در نمای جلو، چراغ‌ها و دی‌لایت‌های LED بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کنند.

قیمت کیا سونت

قیمت کیا سونت قرار است در بورس کالا مشخص شود و فعلا صحبت کردن درباره ارزش آن در بازار آزاد خیلی زود است. البته قیمت جهانی کیا سونت بسته به نوع تریم بین ۹ تا ۱۵ هزار دلار متغیر است. نسخه‌های پایه کیا سونت با قیمت ۹ هزار دلار راهی بازار شدند که اگر بخواهیم معادل ریالی آن را بدانیم، با احتساب دلار ۴۰ هزار تومانی به عدد ۳۶۰ میلیونی می‌رسیم. ارزش مدل‌های گران‌تر کیا سونت هم با احتساب نرخ‌های فعلی در بازار ارز به حدود ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد. البته از همین الان مشخص است که نباید با چنین ارقامی صابون به دلمان بزنیم، چون تجربه نشان داده همزمان با ورود خودرو‌های خارجی به کشور هزینه گمرک، عوارض، مالیات و مسائل دیگری روی قیمت نهایی تاثیر می‌گذارد. / فرارو

 

مشخصات فنی و قیمت کیا سونت

 

مشخصات فنی و قیمت کیا سونت

 

مشخصات فنی و قیمت کیا سونت

 

مشخصات فنی و قیمت کیا سونت

 

مشخصات فنی و قیمت کیا سونت

نظر شما