کد خبر: ۵۳۶۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸

شورشگران برزیلی بازداشت شدند

طی شورش های ضد دولتی برزیلی ها در حمایت از رئیس جمهور پیشین برزیل، بیش از 400 نفر بازداشت شدند.
شورشگران برزیلی بازداشت شدند

به گزارش تجارت امروز؛ طی شورش های اخیر در کشور برزیل حدود 400 نفر بازداشت شدند. به گفته­ ی «ایبانیس روشا»، فرماندار منطقه فدرال برازیلیا، پایتخت برزیل، شورشگران روبروی ساختمان های دولتی و کسانی که به کنگره هجوم برده بودند بازداشت شدند.

فرماندار منطقه فدرال برازیلیا همچنین اعلام کرد: «ما به کار برای شناسایی سایر افرادی که در اقدامات تروریستی در منطقه فدرال شرکت داشتند ادامه می دهیم. ما به کار برای بازگرداندن نظم ادامه خواهیم داد.»

روز یکشنبه، هواداران بولسونارو، رئیس جمهور پیشین برزیل در پایتخت این کشور با پلیس درگیر شدند و به کنگره ملی و دیگر نهادهای دولتی هجوم آوردند.

بر اساس برآوردهای اولیه، حدود ۵ هزار نفر در این ناآرامی ها شرکت داشتند. همچنین گفته شده نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از بمب های دودزا و نارنجک های گاز اشک آور استفاده کردند.

در حال حاضر نیروهای امنیتی برزیل کنترل اوضاع را بدست گرفته اند، هرچند گزارشی درباره آمار زخمی ها و یا آسیب دیدگان در این شورش های اعتراضی اعلام نشده است.

لولا داسیلوا، رئیس جمهور فعلی برزیل با شکست بولسونارو در دور دوم انتخابات، در اول ژانویه روی کار آمد. اختلاف رای آن ها ۲.۱ میلیون رای بود. محافظه کاران برزیل شکست را نپذیرفتند و حامیان بولسونارو طی روزهای گذشته به طور گسترده با برپایی تظاهرات خواستار عدم روی کار دولت جدید داسیلوا شدند.

از سوی دیگر، «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا به تحولات برزیل و هجوم حامیان بولسونارو به ساختمان‌های دولتی واکنش نشان داد و گفته است که جو بایدن وضعیت برزیل را دنبال می‌کند.

سالیوان در توئیتر نوشت: «ایالات متحده هر گونه تلاش برای تضعیف دموکراسی در برزیل را محکوم می‌کند. پرزیدنت بایدن وضعیت را از نزدیک دنبال می‌کند و حمایت ما از نهادهای دموکراتیک برزیل تزلزل ناپذیر است. دموکراسی برزیل با خشونت متزلزل نخواهد شد.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز حملات روز یکشنبه به کنگره ملی و دادگاه عالی توسط معترضان در برازیلیا را محکوم کرد.

بلینکن در ادامه گفت: «ما حملات به ساختمان ریاست جمهوری، کنگره و دادگاه عالی برزیل را محکوم می‌کنیم. استفاده از خشونت برای حمله به نهادهای دموکراتیک همیشه غیرقابل قبول است. ما به لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا [رئیس جمهور برزیل] می‌پیوندیم و خواستار توقف فوری این اقدامات هستیم.»

همچنین لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل نیز حملات به ساختمان‌های دولتی در برازیلیا را وحشیانه خواند و دستور استفاده از نیروهای فدرال برای برقراری نظم در پایتخت را صادر کرد. بر اساس فرمان لولا، مداخله فدرال در ناحیه فدرال برزیل تا ۳۱ ژانویه ادامه خواهد داشت. او وعده داد که مسئولین و همچنین کسانی که هزینه ناآرامی‌ها را تأمین کرده اند را مجازات خواهد کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز اقدامات حامیان بولسونارو را محکوم کرد و در توئیتی نوشت: «باید به خواست مردم برزیل و نهادهای دموکراتیک احترام گذاشت.» او با اشاره به لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور منتخب اخیر، افزود: «رییس جمهور داسیلوا می‌تواند روی حمایت بی دریغ فرانسه حساب کند.» وزارت خارجه فرانسه نیز بیانیه‌ای منتشر کرد و اقدامات معترضان را به شدت محکوم کرد.

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما