کد خبر: ۵۳۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵

لیست خودروهای وارداتی در بورس کالا

اطلاعات جدید درباره فروش خودروهای وارداتی در بورس کالا اعلام شد.
لیست خودروهای وارداتی در بورس کالا

به گزارش تجارت امروز؛ بورس کالای ایران از سوی شرکت های چانگان و کیا ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو وارداتی پذیرش خواهد داشت.

مدیریت پذیرش بورس کالای ایران اعلام کرد: پذیرش ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو وارداتی از سوی شرکت های چانگان و کیا و خودرو دنا (متعلق به ایران خودرو) پس از بررسی مدارک و مستندات در یکصد و چهل و هشتمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در تاریخ ۱۱ آذر تصویب شد.

به این ترتیب ۱۹ هزار خودرو سوازی چانگان CHANGAN متعلق به چانگان چین که عرضه کننده آن سایپا است، راهی بورس کالا می شود.

همچنین شرکت بازرگانی کوشا خودرو نگین ۵۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA CERATO و ۵۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA SPORTAGE و ۵۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA K5 و ۲۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA CEED و ۱۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA PICANTO و ۱۰۰ دستگاه خودرو سواری KIA PEGAS و ۱۰۰ دسنگاه خودرو سواری KIA RIO و ۷۰ دستگاه خودرو سواری KIA SONET و ۷۰ دستگاه خودرو سواری KIA SELTOS متعلق به شرکت KIA کره جنوبی را در بورس کالا پذیرش کرده است.

این گزارش می‌افزاید: همچنین ایران خودرو موفق به پذیرش خودرو سواری رانا خود در بازار اصلی بورس کالا شده است.

زمان فروش خودروهای وارداتی

حدود ۱۴ روز پیش بود که اولین محموله وارداتی خودرو به ایران رسید و به گفته بسیاری از مسئولان واردات خودرو تاثیر خوبی بر بازار نخواهد داشت و ممکن است باعث افزایش قیمت خودرو شود.

طبق وعده وزارت صمت از دی ۱۴۰۱ قرار است تا از دی ماه فروش خودروهای وارداتی در بورس کالا آغاز شود و امیدواریم که واردات خودرو تاثیر خوبی بر قیمت‌ها در بازار داشته باشد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز فروش خودروهای وارداتی در آینده نزدیک در بستر بورس کالا خبر داد و تاکید کرد که مجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای وارداتی انجام شده و هیچ مانعی برای ترخیص، شماره‌گذاری و فروش و واردات خودروها وجود ندارد.

امید قالیباف، ضمن اعلام این خبر، گفت: تاکنون حدود ۴۰ هزار ثبت سفارش برای واردات خودرو انجام شده است و اولین فروش خودروهای خارجی در دی‌ماه انجام خواهد شد و بزودی خودروهای وارداتی در تابلوی بورس کالا به فروش می‌رسند.

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: تمام مجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای خارجی انجام شده است و اکنون هیچ مانعی برای واردات، ترخیص، شماره‌گذاری و فروش خودروها وجود ندارد.

وی ضمن تاکید بر شتاب گرفتن واردات خودرو، ضمن اشاره به طرح‌های فروش‌ خودروهای داخلی، گفت: در راستای هدف‌گذاری انجام شده وزارت صمت مبنی بر عرضه ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو طی شش ماه آینده، در روزهای پیش‌رو، مجموعا حدود ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو تولید داخل توسط دو شرکت بزرگ خودروساز عرضه خواهد شد.

مشاور وزیر صمت در ادامه همچنین به ۴۰۰۰ دستگاه شاهین عرضه شده در معاملات امروز (یکشنبه ١٨ دی ماه) بورس کالا، اشاره و تصریح کرد: برای این تعداد عرضه تنها ۱۵۴۵ متقاضی وجود داشت که توانستند با همان قیمت پایه ۳۰۴ میلیون تومان خودرو را خریداری کنند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: به‌زودی فشار عرضه خودرو افزایش خواهد یافت و این موضوع قطعا موجب اشباع بازار و حذف تقاضای سرمایه‌ای خواهد شد.

پیش از این نیز این مقام مسئول در وزارت صمت ضمن تاکید بر اینکه روند واردات خودروها سرعت بیشتری خواهد گرفت و هدف‌گذاری واردات ۱۰۰ هزار دستگاه تا پایان سال محقق خواهد شد، اعلام کرده بود که برای فروش و عرضه خودروهای وارداتی، به صورت تحویل فوری و سه ماهه از هفته سوم دی ماه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما