کد خبر: ۵۳۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۹

آیا گفته مسئولین درباره فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران درست است؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته: اینترنت ماهواره‌ای فعال شده است اما در جریان اینکه چه تعداد فعال شده است؛ نیستم.
آیا گفته مسئولین درباره فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران درست است؟

به گزارش تجارت امروز؛ دیجیاتو سایت تخصصی حوزه تکنولوژی درباره خبر فعالیت اینترنت ماهواره‌ای در ایران نوشته است: «ایلان ماسک در پاسخ به کاربری که از وضعیت استارلینک در ایران پرسیده بود، اعلام کرد چند ترمینال «فعال» اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران وجود دارد.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در رابطه با فعال شدن نزدیک به هزار اینترنت ماهواره‌ای در کشور ضمن تأیید خبر فعال شدن این اینترنت اظهار داشت: اینترنت ماهواره‌ای فعال شده است اما در جریان اینکه چه تعداد فعال شده است؛ نیستم. صاحب و دارنده این شرکت که این خدمات را ارائه می‌کند می‌تواند آمار صحیح را بدهد.

وی در رابطه با خطر ورشکستگی اپراتورها در راستای فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای عنوان کرد: تعداد مشترکین و کاربران اینترنت ماهواره‌ای در تمام دنیا، یک درصد کل کاربران اینترنت هم نمی‌شود و این اینترنت برای شرایط ویژه و خاص است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: البته قبلاً هم گفته شد که ما مقررات سرزمینی یا «لندینگ رایت» خود را تهیه، مصوب و به اپراتورهای منظومه‌های ماهواره‌ای ابلاغ کردیم تا در صورتی که می‌خواهند در ایران فعالیت قانونی داشته باشند، ملزم به رعایت قواعد سرزمینی جمهوری اسلامی ایران هستند.

زارع‌پور با تاکید بر اینکه از فعال شدن اینترنت ماهواره‌ای استقبال می‌شود، تصریح کرد: ما از اینترنت ماهواره‌ای استقبال می‌کنیم مشروط به اینکه قواعد سرزمینی ما را رعایت کنند. محترم شمردن قواعد سرزمینی کشورها، یک قاعده بین المللی از سازمان بین المللی ITU است.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما