کد خبر: ۵۳۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱

مسدود شدن وام ها و کلافگی مشتریان بانکی

طی ماه های اخیر بانک ها از پرداخت تسهیلات بانکی شانه خالی می کنند.

مسدود شدن وام ها و کلافگی مشتریان بانکی

به گزارش تجارت امروز؛ اعطای تسهیلات بانکی یا به عبارتی وام بانکی، یکی از راه های کسب درآمد برای بانک ها می باشد. ارائه دهندگان تسهیلات، قوانین و شرایطی خاص، مقداری وجه نقد را در ازای دریافت سودی ثابت از آن، به درخواست کنندگان وام، می پردازند. مدتی است که مشتریان بانک‌ها که برای دریافت وام مراجعه می‌کنند، با مسدود بودن وام از سوی بانک‌ها مواجه می‌شوند. اعطای این تسهیلات در شرایط اقتصادی نقش موثری به افراد جامعه می‌کند تا گوشه‌ای از مشکلات آن‌ها را برطرف کند.

بانک ها و موسسات وام دهنده، در ازای دریافت ضمانت هایی همانند، فیش های حقوقی، چک، سفته و غیره و بر اساس شرایط و نیاز درخواست کنندگان وام، مبلغی را از منابع بانکی، در اختیار آن ها، قرار می دهند. سپس در مرحله بعد، اصل وام را به همراه سود آن، از افراد متقاضی وام، به صورت اقساطی، دریافت می کنند. 

چرا بانک ها وام نمی دهند؟

این روزها اگر برای دریافت وام به سیستم بانکی مراجعه کنید، احتمال اینکه دست پر از شعبه خارج شوید، زیاد نیست. در واقع با مراجعه به شعب مختلف بانک‌های دولتی و خصوصی متوجه می‌شویم که این روزها، بانک‌ها به دلیل نداشتن بودجه کافی، ارائه تسهیلات خرد را در شرایط فعلی نامقدور و به زمانی نامشخص در آینده موکول می‌کنند.

حال اگر برایتان سوال پیش آمده که چرا متقاضیان برای گرفتن وام‌های خرد مثل وام ضروری، وام خرید کالا و وام تعمیرات مسکن بانک ملت، بانک سینا، بانک مسکن، موسسه ملل،‌ صادرات و دیگر بانک‌ها به مشکل می‌خورند، دلیلش نبودن بودجه برای پرداخت این وام‌هاست. این مهمترین دلیلی است که بانک‌ها برای ندادن وام به مشتریان مطرح می‌کنند.

علت مصدود شدن وام ازدواج

طی چند ماه اخیر پرداخت وام ازدواج با تاخیر همراه بوده است. بانک ها این تاخیر را به بهانه های افزایش متقاضیان وام گیرنده و مشکل در تامین اعتبار بانک ها توجیه می کنند.

معرفی انواع وام بانکی

تسهیلات بانکی، انواع مختلفی، مانند وام مشاغل خانگی دارند و هریک از این وام های بانکی، ممکن است، مختص به موسسات اعتباری خاص بوده و یا در اکثر بانک ها، در سراسر ایران، ارائه شوند. همچنین، لازم به ذکر است با توجه به نوع وام مورد نظر افراد متقاضی دریافت تسهیلات، شرایط، مدارک، مبلغ وام، میزان اقساط تسهیلات و ضمانت آن ها، متفاوت، بوده اما نحوه اعتبارسنجی بانکی در تمام انواع وام، یکسان می باشد. از این رو، در ادامه، در رابطه با هر یک از انواع وام بانکی، توضیحات لازم آورده شده است.

وام قرض الحسنه :

یکی از انواع وام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه می باشد که به موجب قرارداد این وام، بانک‌ های عامل، مبلغ مشخصی را به افراد متقاضی وام، به عنوان قرض و با سود پایین، واگذار نموده و دریافت کنندگان این تسهیلات بانکی، متعهد می شوند، معادل میزان مبلغی که وام دریافت کرده اند را به صورت اقساطی، به بانک، پرداخت کنند.

وام ازدواج :

یکی از انواع وام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج می باشد. در این نوع از انواع وام، دولت، با توجه به شرایط اقتصادی کشور، برای تسهیل ازدواج جوانان، اقدام به ارائه این تسهیلات بانکی نموده و افراد متقاضی دریافت ایران وام، می توانند به صورت اینترنتی، از طریق سامانه وام ازدواج، به نشانی ve.cbi.ir، درخواست خود را ثبت کرده و سپس، با مراجعه به شعب بانک مورد نظر، برای دریافت وام ازدواج، اقدام نمایند.

وام مسکن :

یکی از انواع وام بانکی، طرح های تسهیلاتی مسکن می باشد و عموما این وام، به درخواست کنندگان، در ازای وثیقه گذاشتن ارائه سند ملکی، پرداخت می گردد. در ایران، بانک های مختلفی، وام مسکن را ارائه می دهند؛ اما، یکی از بانک هایی که تمامی طرح های تسهیلاتی مسکن، همانند، وام مسکن زوجین، مسکن جوانان، جعاله و غیره را اعطامی کند، بانک مسکن می باشد.

وام کالا :

یکی از وام های بانکی، تسهیلات کالا است و بانک های مختلفی، این وام را به افراد متقاضی، جهت خرید کالا های اساسی، برای خانه، از جمله فرش، اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشوئی و غیره، ارائه می دهند. همچنین، لازم به ذکر است این وام، در بانک های مختلف، با شرایط خاصی، همانند اهمیت نوع کالا، به درخواست کنندگان، پرداخت می شود.

وام مضاربه :

یک از انواع وام های بانکی، تسهیلات مضاربه بوده و این وام، جهت تامین نقدینگی مورد نیاز افراد، جهت آغاز و یا توسعه فعالیت های اقتصادی آنها، توسط بانک های مختلفی، ارائه می شود. همچنین، لازم به ذکر است جهت اخذ این وام، داشتن مدارکی همچون، جواز کسب، مدارک مرتبط با تاسیس کسب و کار و غیره، ضروری است.

وام خودرو :

یکی از وام های بانکی، مختص به خودرو می باشد و این تسهیلات بانکی، به افراد متقاضی خرید خودرو، تعلق می گیرد. این وام بانکی، سقف مشخصی داشته و هر ساله توسط موسسات ارائه دهنده این وام، اعلام می شود. همچنین، لازم به ذکر است این تسهیلات، تنها به افرادی که قصد خرید خودرو های داخلی را دارند، ارائه می شود و ضمانت اخذ این وام، ارائه فیش حقوقی، می باشد.

وام خرید مواد اولیه :

یکی دیگر از وام های بانکی، تسهیلات خرید تجهیزات اولیه می باشد که جهت تامین نقدینگی مورد نیاز تولید کنندگان، در صنایع مختلف، برای رونق بخشیدن به کسب و کار این افراد، از سوی بانک های مختلف، در نظر گرفته شده است. همچنین، لازم به ذکر است، میزان مبلغ این تسهیلات، وابسته به قیمت ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز کسب و کار متقاضیان وام خرید مواد اولیه، می باشد.

وام قرض الحسنه فرزند :

به تازگی، یکی از تسهیلاتی که توسط بانک های عامل انتخاب شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ارائه می گردد، وام فرزند آوری است. این تسهیلات، به نوزادانی که متولد 1 فروردین ماه سال 1400 به بعد باشند، تعلق خواهد گرفت و مبلغ این وام قرض الحسنه، به ترتیب برای فرزندان اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم و بیشتر، 20، 40، 60، 80 و 100 میلیون تومان، در نظر گفته شده است. همچنین، افراد متقاضی این وام، می توانند از طریق سایت ve.cbi.ir، درخواست خود را ثبت نموده و سپس، با مراجعه به شعب بانک مورد نظر، آن را دریافت کنند.

وام بازنشستگان :

از دیگر انواع وام های بانکی، تسهیلات در نظر گرفته شده برای مستمری بگیران و بازنشستگان می باشد و هر یک از سازمان ها، برای نیرو های بازنشسته خود، مبلغی را به عنوان کمک هزینه برای دوران بازنشستگی، در نظر گرفته اند که بانک های مختلف، این وام را با سقف مشخص، ارائه می دهند.

وام اربعین :

زائرینی که قصد زیارت عتبات عالیات را دارند می توانند تا سقف 5 میلیون تومان به عنوان وام اربعین در سال 1401 تسهیلات دریافت نمایند.

افرادی که قصد دریافت انواع وام بانکی، از طریق وثیقه گذاری برگه سهام اوراق بهادار را دارند، می توانند از طریق مراجعه به بانک های ملی ایران و قرض الحسنه مهر ایران، به صورت حضوری، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه دریافت وام با سهام، به لینک زیر مراجعه نمایید.

بررسی و کاربرد انواع وام بانکی

در بخش قبل، در خصوص انواع وام بانکی، توضیح دادیم و گفتیم که تسهیلات بانکی، به چند نوع ، تقسیم می شوند و اشاره کردیم، امکان خرید و فروش وام، در خصوص انتقال امتیاز و دریافت قیمت این انتقال، امکان پذیر است. در این قسمت نیز، قصد داریم به بررسی و کاربرد وام های بانکی، بپردازیم. از این رو، در ادامه در رابطه با بررسی انواع تسهیلات بانک های مختلف، توضیحات لازم آورده شده است.

وام تعمیرات مسکن :

کاربرد وام جعاله و یا همان وام تعمیرات مسکن، زمانی است که افراد، برای اعمال تغییرات، در واحد های مسکونی خود، نیاز به اخذ تسهیلات بانکی دارند. افراد متقاضی دریافت وام تعمیرات مسکن، می توانند از بانک های مختلف، از جمله بانک صادرات، گردشگری، ملی ایران، مسکن و غیره، برای دریافت این وام، درخواست خود را ثبت نمایند.

وام ساخت مسکن :

وام ساخت مسکن، برای افرادی که قصد ساختن واحد های مسکونی را دارند و شرایط اقتصادی خوبی ندارند، در نظر گرفته شده و یکی از بانک هایی که وام را ارائه می دهد، بانک مسکن می باشد. افراد متقاضی دریافت وام ساخت مسکن، می توانند، برای ثبت درخواست خود، جهت اخذ این تسهیلات مسکن، از طریق سایت www.bank-maskan.ir، بانک مسکن، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند.

وام خرید مسکن :

وام خرید مسکن، به افراد متقاضی خرید منزل مسکونی، تعلق می گیرد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه اخذ هر گونه تسهیلات بانکی، دارای شرایط خاصی می باشد، یکی از شرایط دریافت این وام، از هریک از بانک های کشور، همانند بانک سامان، ملی ایران، مسکن و غیره، داشتن سن بالای 18 سال سن، می باشد. همچنین، برای اخذ این وام، افراد متقاضی، می توانند، از طریق سایت www.bank-maskan.ir، بانک مسکن، به صورت اینترنتی، اقدام نمایند.

وام اجاره مسکن :

وام ودیعه مسکن یا همان وام اجاره مسکن، برای مستاجران، یکی از طرح های تسهیلاتی است که کاربرد آن، برای کمک به اجاره نشین ها، جهت پرداخت اجاره مسکن، می باشد. لازم به ذکر است، افراد متقاضی دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، می توانند، از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به آدرس tem.mrud.ir  به صورت اینترنتی، درخواست خود را ثبت نمایند.

وام مسکن فرزند سوم :

کاربرد وام مسکن فرزند سوم، برای تامین هزینه های تولد فرزند جدید بوده و زمانی، قابل دریافت است که افراد متقاضی اخذ تسهیلات مسکن فرزند سوم، تاریخ تولد فرزند سوم آن ها، از سال 1399 به بعد باشد. همچنین، لازم به ذکر است برای دریافت این وام، افراد متقاضی، می بایست از طریق سایت saman.mrud.ir، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند.

وام مسکن اولی ها :

وام مسکن اولی ها، از سوی دولت، برای افراد متقاضی فاقد منزل مسکونی، در نظر گرفته شده که یکی از مهم ترین، شرایط اخذ این وام، آن است که متقاضی وام و افراد تحت تکفل وی، در 5 سال گذشته، فاقد هرگونه زمین یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ 1357/11/22 نیز، از امکانات دستگاه های دولتی و عمومی برای تامین زمین و مسکن استفاده نکرده باشند. همچنین، برای ثبت درخواست، جهت دریافت این وام، می توان از طریق سایت saman.mrud.ir، به صورت آنلاین، اقدام کرد.

وام مسکن روستایی :

طرح وام مسکن روستایی، به افرادی که در روستا ها و یا شهر های دارای جمعیت کمتر از 25 هزار نفر، سکونت دارند، تعلق گرفته که در واقع، این تسهیلات، به مشمولان آن، کمک می کند، خانه دار شوند. همچنین، بانک های مختلفی، از جمله بانک ملی ایران، مسکن و غیره، این وام را ارائه کرده و برای ثبت درخواست، جهت اخذ این وام، می توان، به صورت غیر حضوری، از طریق سایت www.bank-maskan.ir، بانک مسکن، اقدام کرد.

وام مسکن زوجین :

تسهیلات مسکن زوجین، یکی از طرح های تسهیلاتی مسکن می باشد که توسط بانک مسکن، برای زوج ها، جهت تهیه مسکن، در نظر گرفته شده است که بسیاری از افراد متقاضی دریافت وام مسکن زوجین، می توانند به صورت غیر حضوری، از طریق سایت loan.bank-maskan.ir، بانک مسکن، اقدام نمایند.

وام مسکن بهزیستی :

طرح تسهیلات مسکن بهزیستی، با توجه به شرایط اقتصادی مدد جویان سازمان بهزیستی کشور، جهت تامین مسکن، ارائه شده است. همچنین، لازم به ذکر است برای اخذ این وام، به راحتی، افراد متقاضی تسهیلات مسکن بهزیستی، می توانند، به صورت اینترنتی، از طریق سایت saman.mrud.ir، اقدام نمایند.

وام پس انداز مسکن جوانان :

وام مسکن جوانان، یکی از مزایای حساب پس انداز بانک مسکن که یکی از حساب های سپرده گذاری کوتاه مدت است، می باشد. لازم به ذکر است، یکی از اصلی ترین شرایط، جهت افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان بانک مسکن، آن است که افراد متقاضی، به سن 18 سال تمام رسیده باشند. همچنین، برای اخذ این تسهیلات، افراد متقاضی، می توانند، از طریق مراجعه به شعب بانک مسکن، اقدام نمایند.

وام قرض الحسنه ازدواج :

وام ازدواج، یکی از وام های بسیار معروف بوده و هریک از زوجین، می توانند، به راحتی، پس از ثبت رسمی ازدواج خود، در دفاتر رسمی ثبت ازدواج، به صورت غیر حضوری، از طریق سایت ve.cbi.ir، برای اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، اقدام نمایند.

وام جهیزیه :

وام جهیزیه کالای ایرانی، جهت کمک به زوج های جوان، جهت تهیه کالا های ایرانی، به عنوان جهیزیه و برای آغاز زندگی مشترک، در نظر گرفته شده است. در حال حاضر، تنها بانک های عامل جهت اعطای این وام، بانک های سپه، ملی ایران، کارآفرین، پارسیان و سینا، می باشند.

وام فرهنگیان :

تسهیلات فرهنگیان، از جمله وام هایی می باشد که دولت، برای تسهیل زندگی این قشر از جامعه در نظر گرفته است. لازم به ذکر است این تسهیلات، دارای انواع متفاوتی بوده و از جمله آن ها، می توان، وام فرهنگیان بازنشسته و وام بدون نوبت فرهنگیان را نام برد. همچنین، بانک هایی که این تسهیلات را ارائه می دهند، بانک ملی ایران، ملت، صادرات و غیره، می باشند.

وام بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی :

کاربرد تسهیلات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، کمک به رفاه مستمری بگیران و بازنشستگان این سازمان، بوده و یکی از مهم ترین شرایط اخذ این وام، این است که افراد متقاضی، حداکثر 77 سال سن داشته باشند. همچنین، لازم به ذکر است افراد متقاضی دریافت وام بازنشستگان تامین اجتماعی، می توانند، از طریق سایت vaam.kabta.ir، به صورت اینترنتی، برای ثبت درخواست اخذ این تسهیلات، اقدام نمایند.

وام بازنشستگان کشوری :

تسهیلات بازنشستگان صندوق کشوری، از سوی این صندوق، به بازنشستگان واجد شرایط، تعلق می گیرد. همچنین، ثبت نام این نوع وام، به صورت اینترنتی بوده و افراد متقاضی آن، می توانند، جهت ثبت درخواست خود، از طریق سایت sabasrm.ir، اقدام نمایند. لازم به ذکر است، ممکن است سالانه وام های متعددی، به بازنشستگان کشوری، ارائه شود که یکی از آن ها، وام ضروری است که در حال حاضر، سقف آن، 12 میلیون تومان، می باشد.

وام خودرو های فرسوده :

تسهیلات خودرو های فرسوده، یکی دیگر از طرح های تسهیلاتی می باشد که کاربرد آن، کمک به محیط زیست و همچنین، کاهش آلاینده های آب و هوایی، این وام را برای مالکان خودرو های فرسوده، بوده و بسیاری از بانک ها، همانند بانک ملت، این تسهیلات را به افراد متقاضی آن، ارائه می دهند. لازم به ذکر است، مالکان خودرو های تاکسی، برای اخذ این وام، با سود 4 در صد، در اولویت، قر ار دارند.

وام بانوان :

تسهیلات ویژه بانوان، از جمله طرح های تسهیلاتی ویژه، برای زنان خانه دار و شاغل است که بسیاری از بانک های کشور ایران، جهت حمایت از بانوان، در نظر گرفته اند. افراد متقاضی وام بانوان، می توانند، از طریق بانک هایی همچون، بانک دی، کارگشایی، سینا، ملت و کشاورزی، برای دریافت آن، اقدام نمایند.

وام سهام عدالت :

تسهیلات سهام عدالت، ویژه دارندگان سهام عدالت بوده و پس از اجرای طرح آزاد سازی این سهام دولتی، این وام، به صورت کارت اعتباری، در اختیار افراد متقاضی واجد شرایط، برای دریافت وام سهام عدالت، جهت خرید کالا، قرار گرفته و در فروشگاه های طرف قرارداد، همانند رفاه، افق کوروش، وین مارکت و همچنین، تمامی فروشگاه هایی که دارای دستگاه پوز سداد که دارای QR code می باشند، قابل استفاده است. لازم به ذکر است، افراد متقاضی اخذ کارت اعتباری وام سهام عدالت، می توانند به صورت اینترنتی، از طریق اپلیکیشن های ایوا، بله و شصت، درخواست خود را برای دریافت این وام، ثبت نمایند.

وام قرض الحسنه رسالت :

تسهیلات رسالت، توسط بانک قرض الحسنه رسالت، به مشتریان این بانک، ارائه شده و برای اخذ این تسهیلات، افتتاح حساب، در بانک قرض الحسنه رسالت، ضروری است. لازم به ذکر است، افراد متقاضی وام رسالت، می بایست ابتدا، از طریق سایت imerat.ir، اقدام به ثبت اعتبار سنجی نموده و سپس، در سامانه ثبت نام وام بانک رسالت، به نشانی ibank.rqb.ir، درخواست دریافت این تسهیلات را به صورت غیر حضوری، ثبت نمایند.

افرادی که قصد دریافت وام جعاله بانک مسکن را دارند، می توانند از طریق مراجعه به سامانه درخواست تسهیلات بانک مسکن، به نشانی loan.bank-maskan.ir، به صورت غیر حضوری، اقدام نمایند. برای راهنمایی بیشتر، در رابطه با نحوه دریافت وام جعاله بانک مسکن، به لینک زیر مراجعه نمایید.

وام سرباز ماهر:

این وام به سربازانی تعلق گرفته می شود که دوران خدمت دو ساله خود را گذرانده و از مهارت هایی ویژه ای برخوردار می باشند. مبلغ وام سرباز ماهر هر ساله در اطلاعیه ای مشخص می شود که این مبلغ در حدود 150 میلیون تومان با بازپرداخت 7 ساله می باشد.

وام مسکن ایثارگران:

این وام، به جانبازان 25 درصد به بالا و خانواده شهدا و جانبازان فوت شده و مفقودالاثران، تعلق می گیرد و سقف و میزان مبلغ آن، در سال 1401، بسته به جمعیت شهری که مشمول، در آن، قصد خرید یا ساخت خانه را دارد، از 250 میلیون تومان تا 400 میلیون تومان، متغییر است.

انتهای مطلب/م.ع

 
 

 

 

ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
0
0
واقعا متاسفم برا بانک ها فقط حرف
نظر شما