کد خبر: ۵۳۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰

شرایط خرید سکه از بورس کالا

برای نخستین بار بانک مرکزی 500 هزار قطعه ربع سکه در بورس عرضه خواهد کرد.
شرایط خرید سکه از بورس کالا
به گزارش تجارت امروز؛ روز شنبه بیست و چهارم دی ماه بانک مرکزی به مدت سه روز، ۵۰۰ هزار ربع سکه را در بورس کالا عرضه خواهد کرد. خریداران سکه از بورس کالا می توانند پنج روز کاری بعد از انجام فرآیند خرید، به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک و اسناد مربوط به بورس، ربع سکه خریداری شده  خود را دریافت کنند.
 
شرایط خرید سکه از بورس کالا

برای خرید هر نوع کالا از بورس کالای ایران، متقاضی باید در ابتدا کد بورسی دریافت کند. بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی را خریداری کنند.

قرار است جزئیات بیشتر درباره این عرضه به زودی از سوی شرکت بورس کالای ایران اعلام شود.

قیمت ربع سکه در بورس

مانند تمامی عرضه‌های دیگر در بورس کالا، قیمت ربع سکه هم بر اساس عرضه و تقاضا کشف خواهد شد. بر همین اساس خریداران ربع سکه بورسی باید در عملیات حراج ناپیوسته شرکت کنند تا در نهایت، قیمت ربع سکه بر اساس این مکانیزم تعیین شود.

با این حال، اما از آنجا که بانک مرکزی تلاش می‌کند روند قیمت‌ها در بازار سکه را کنترل کند، ممکن است در فرآیند کشف قیمت ربع سکه نیز دخالت‌هایی از سوی این بانک صورت گیرد و قیمت تا حدی تحت تاثیر کنترل دستوری بانک مرکزی قرار داشته باشد.
امروز و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت ربع سکه در بازار تهران به رقم ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده و روندی نزولی را طی می‌کند.

با این حال، اما باید اشاره داشت که ربع سکه همچنان دچار حبابی بالاست و از سوی کارشناسان بازار ارز به عنوان حبابی‌ترین نوع سکه شناخته می‌شود.

البته آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده است، این بانک تصمیم دارد در ادامه عرضه بورسی سکه، پس از ربع سکه، دیگر انواع این کالای پرطرفدار را نیز عرضه کند. بدین ترتیب در صورتی که بانک مرکزی زمینه را برای عرضه مناسب بداند، طی مراحل بعدی، سکه‌های طلای تمام، نیم و ربع بهار آزادی را نیز در بورس خواهد فروخت.

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما