کد خبر: ۵۳۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴

ترون (Tron) چیست؟

ترون (TRX) یک ارز دیجیتال ارزشمند برای خرید در سال ۲۰۲۳ می باشد.

ترون (Tron) چیست؟

به گزارش تجارت امروز؛ بازار ارزهای دیجیتال پر از کوین‌ها و توکن‌های مختلف است که روز به روز به تعداد آنها نیز افزوده می‌شود.

در حال حاضر فقط وب سایت مرجع کوین مارکت کپ حدود 9,500 رمز ارز را لیست کرده است.

بازار ارز دیجیتال پر از کوین‌ها و توکن‌های مختلف است و روز به روز به این تعداد افزوده می‌شود. در حال حاضر فقط وب سایت مرجع کوین مارکت کپ حدود 9,500 رمز ارز را لیست کرده است. با در نظر گرفتن تمام توکن‌هایی که روی بلاک چین‌های مختلف ایجاد شده‌اند، اکنون بالغ بر چند میلیون دارایی دیجیتال وجود دارد. اما در این بین چند گزینه مورد توجه نهنگ‌های شخصی و سازمانی هستند. به عنوان نمونه‌ای محبوب باید به ارز دیجیتال ترون (Tron) با نماد TRX اشاره کنیم که در حال حاضر گزینه‌ای ارزشمند برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

طی سال‌های 2017 و 2018 با انفجار عرضه‌های اولیه و ظهور بی‌شمار پروژه کریپتویی مواجه شدیم. یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها در این بازه زمانی Tron بود. تا قبل از راه‌اندازی بلاک چین ترون و عرضه ارز دیجیتال اختصاصی آن با نماد TRX، رمز ارزهای متعددی در فضای کریپتو وجود داشت، اما این کوین موفق شد در زمانی کوتاه رقبا را قدرتمند کنار بزند و یک بازار به ارزش چند میلیارد دلار برای خود دست و پا کند. اکنون از نظر ارزش بازار (مارکت کپ) ارز دیجیتال شبکه ترون در رتبه 14 قرار دارد و حدود 5.7 میلیارد دلار سرمایه در بازار این رمز ارز گردش می‌کند. اما کاربرد و هدف شبکه ترون چیست و چطور توانست به این موفقیت دست پیدا کند؟

ترون (Tron) چیست؟

ترون (Tron) چیست؟

ترون یک شبکه بلاک چینی مقیاس‌پذیر با کارمزدهای بسیار پایین است و در حوزه ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز از جمله مهمترین رقبای اتریوم به شمار می‌رود. یکی از مشکلات اصلی دو شبکه رمز ارزی اصلی یعنی بیت کوین و اتریوم، مقیاس‌پذیری ضعیف و بالا بودن کارمزدها است. منظور از مشکل اول عدم توانایی برای پاسخ‌گویی به حجم بالای درخواست‌ها در زمان افزایش ترافیک داخل شبکه است، به همین دلیل زمان تایید تراکنش‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند. این اتفاق با افزایش نجومی کارمزدها همراه است، به طوری که ایجاد تراکنش برای ارسال مبالغی پایین دیگر مقرون به صرفه نخواهد بود. هر دو مشکل در شبکه ترون برطرف شده‌اند.

در حالی که دو بلاک چین اصلی در هر ثانیه به ترتیب 7 و 30 تراکنش را پردازش می‌کنند، توان عملیاتی فوق‌العاده بلاک چین ترون پردازش 2,000 تراکنش در هر ثانیه را امکان‌پذیر کرده است. این مقیاس‌پذیری بی‌نظیر سبب شده توسعه‌دهندگان زیادی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و توکن‌های رمزنگاری شده خود را روی شبکه Tron ایجاد کنند. جالب است بدانید از نظر معیار بسیار مهم ارزش کل قفل شده (TVL) ترون اکنون پشت سر اتریوم (بزرگترین بلاک چین ساخت اپلیکیشن غیر متمرکز) در رتبه دوم قرار دارد. TVL این شبکه اکنون حدود 5.5 میلیارد دلار است. ارزش کل قفل شده نشان می‌دهد چقدر سرمایه توسط کاربران به پروتکل‌های سوار روی یک بلاک چین خاص تزریق شده است.

توان عملیاتی بالای Tron سبب شده توسعه‌دهندگانی که ورژن اولیه پروژه کریپتویی خود را روی دیگر بلاک چین‌ها ایجاد کرده بودند، کل یا حداقل بخشی از عرضه رمز ارز آن را به بلاک چین ترون انتقال بدهند. بهترین مثال تتر است؛ بیشترین حجم معاملات تتر، پراستفاده‌ترین ارز دیجیتال دنیا، روی بلاک چین تتر صورت می‌گیرد. توسعه‌دهندگان سایر استیبل کوین‌ها نیز روی خوشی نسبت به ترون نشان داده‌اند.

ترون (Tron) چیست؟

ارز دیجیتال ترون (TRX) چیست؟

مشابه هر پروژه کریپتویی یا مخصوصا بلاک چین‌های مستقل دیگر، ترون نیز دارای ارز دیجیتال بومی و اختصاصی خود است. این رمز ارز با نام ترونیکس شناخته شده و در صرافی‌های ارز دیجیتال با نماد TRX خرید و فروش می‌شود. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، این کوین اکنون جزو 20 گزینه برتر بازار از نظر مارکت کپ است. ترونیکس را می‌توان به ارز رایج در اکوسیستم ترون تشبیه کرد؛ به منظور پرداخت کارمزد اعمال مختلف اعم از ساخت و اجرای اپلیکیشن غیر متمرکز یا ایجاد تراکنش به TRX نیاز دارید.

در همان سال عرضه اولیه آن، کف قیمت رمزارز ترون آن به مبلغ 0.001091 دلار به ثبت رسید. حدود شش ماه بعد رمز ارز TRX با رشدی نجومی به 0.3004 دلار رسید! قیمت کنونی آن 0.062 دلار است که کاهشی 79 درصدی را از سقف تاریخی خود در 0.3004 دلار نشان می‌دهد. البته، با وجود این ریزش سنگین نسبت به قیمت اوج، ارز دیجیتال ترون همچنان 5,590 درصد از کف خود فاصله دارد. افرادی که خیلی زود به پتانسیل بالای این پروژه پی بردند و در آن سرمایه گذاری کردند، به سودهای کلانی دست یافتند.

چطور در ترون سرمایه گذاری کنیم؟

به خاطر محبوبیت این رمز ارز، تقریبا تمام صرافی‌های داخلی و خارجی از آن پشتیبانی می‌کنند. همچنین در اغلب کیف پول‌های کریپتویی امکان ذخیره‌سازی ارز دیجیتال ترون وجود دارد. کافی است در یک صرافی رمز ارزی ایرانی ثبت نام و یک کیف پول دارای پشتیبانی از بلاک چین ترون نصب کنید.

ثبت نام در صرافی‌های ایرانی به سادگی ارائه یک سری اطلاعات اولیه نظیر نام و نام خانوادگی، شماره موبایل، کد ملی و دیگر موارد است. پلتفرم‌های معتبر شما را ملزم به احراز هویت می‌کنند که به معنی ارائه یک دست‌ خط مربوط به تایید آگاهی از قوانین آن‌ها همراه تصویری از صورت خود است. این کار به کمتر از ده دقیقه زمان نیاز دارد و فقط یک مرتبه انجام می‌شود. به عنوان بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال باید به نوبیتکس، بیت 24، بیت پین، اوکی اکسچنج و رمزینکس اشاره کنیم.

استفاده از کیف پول‌های ارز دیجیتال نیز به سادگی آب خوردن است. آن‌ها مشابه یک اپلیکیشن عادی روی گوشی موبایل نصب می‌شوند. استفاده از کیف پول‌های کریپتویی برای خرید ارز ترون یا هر رمز ارز دیگر کاملا ناشناس است، به این معنی که حتی آدرس ایمیل نیز از شما دریافت نمی‌شود. بعد از نصب آن‌ها کافی است آدرس ارز دیجیتال ترون (TRX) خود را دریافت و در اختیار یک صرافی قرار بدهید. به عنوان بهترین کیف پول‌های دارای پشتیبانی از ترون باید به تراست والت، سیف پل، اتمیک والت، گواردا والت و کوینومی اشاره کنیم.

ترون (Tron) چیست؟

چرا عده‌ای ترون را یک پروژه کلاهبرداری تصور می‌کنند؟

متاسفانه از سال‌ها قبل شاهد ایجاد پروژه‌های کلاهبرداری زیادی روی ترون بوده‌ایم. کم بودن هزینه ساخت یک پلتفرم یا یک توکن ساده روی Tron سبب شده کلاهبرداران استفاده بیشتری از آن داشته باشند، اما این به معنی کلاهبرداری بودن خود پروژه ترون نیست.

این دسته افراد در حال سواستفاده از نام ترون برای رسیدن به اهداف شوم خود هستند، در حالی که هیچ ارتباطی بین آ‌ن‌ها وجود ندارد. فراموش نکنید ساخته شدن یک توکن یا اپلیکیشن روی یک بلاک چین سبب نمی‌شود چیزی از اعتبار بستر برای آن پروژه قائل شویم. دلیل این موضوع، متن باز بودن بلاک چین‌های مشابه ترون است. هر فردی می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای کم اقدام به ساخت یک پلتفرم غیر متمرکز یا مخصوصا یک توکن ساده روی Tron کند. ماهیت غیر متمرکز شبکه سبب می‌شود از سمت یک نهاد خاص کنترلی روی پروژه‌ها وجود نداشته باشد، پس سرمایه گذاران خود باید با احتیاط اقدام به سرمایه گذاری کنند. اما رمز ارز بومی ترون یعنی TRX مطمئن است و شک و شبهه‌ای درباره آن وجود ندارد.

کیف پول ترون لینک چیست؟

ترون لینک (Tron Link) یکی از کیف پول‌هایی است که توسعه‌دهندگان ترون برای ذخیره ارز دیجیتال ترونیکس پیشنهاد می‌کنند. این کیف پول را بنیاد ترون راه‌اندازی کرده است. به کمک این کیف پول به‌راحتی می‌توانید با تمام برنامه‌های غیرمتمرکز و همچنین محتواهای پلتفرم ترون تعامل داشته باشید. این کیف پول در نسخه دسکتاپ موجود است. تمام توکن‌های ساخته‌شده با استاندارد TRC-20 و TRC-10 در ترون پشتیبانی می‌شوند.

ترون (Tron) چیست؟

ماجرای کلاهبرداری ترون چیست؟

عده‌ای معقتدند ارز دیجیتال ترون کلاهبرداری است. این موضوع به سال 2018 برمی‌گردد. زمانی که وایت پیپر ترون منتشر شد. در آن زمان عده‌ای این شبهه را مطرح کردند که وایت پیپر ترونیکس کپی‌برداری از چند ارز دیجیتال دیگر است. این در حالی است که حدود چهار سال از این ادعاها می‌گذرد و بلاکچین ترون با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد. به جرئت می‌توان ادعا کرد بین تعداد زیادی شبکه بلاک‌چین که در حال حاضر وجود دارند، ترون جایگاه و اعتبار بالایی دارد.

کاربرد ارز دیجیتال ترون و رمز ارز TRX چیست؟

اگر ترون را یک اکوسیستم در نظر بگیریم که یکی از بخش‌های اصلی آن وجهه اقتصادی شبکه باشد، آنگاه ارز دیجیتال TRX نیروی محرکه این اکوسیستم است. این رمز ارز را می‌توان به عنوان یک واحد پولی مشترک بین تمام اپلیکیشن های غیرمتمرکز و اسمارت کانترکت های مبتنی بر Tron در نظر گرفت.

از آنجایی که ارز TRX بر اساس بلاک چین کار می‌کند، کلیه تراکنش‌ها همتا به همتا هستند و لذا هیچ شخص ثالث و نهاد متمرکزی مانند دلال‌ها و یا بانک‌ها وجود ندارد. ساختار ترون به گونه‌ای است که تراکنش‌ها بسیار سریع و با کارمزد بسیار پایین انجام می‌شوند. این ویژگی یکی از برتری‌های Tron نسبت به شبکه‌های کندی مانند اتریوم است. در ادامه با برخی از کاربردهای این ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

ترون (Tron) چیست؟

استفاده از رمز ارز TRX به عنوان پول دیجیتال

ارز دیجیتال ترون با نماد TRX واسطه تبادل اصلی میان برنامه‌های اکوسیستم این شبکه است. به عنوان مثال، برای استفاده از برخی از برنامه‌های مبتنی بر شبکه ترون، شما ملزم به پرداخت ارز TRX به عنوان کارمزد هستید. همچنین در صورت کسب درآمد از این برنامه‌ها، درآمد شما از جنس توکن TRX خواهد بود.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما