کد خبر: ۵۳۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۷

سهامداران بورس بر سر دوراهی!

بازار سهام غیر قابل پیش بینی شده و معامله گران نمی توانند تشخیص دهند که وضعیت بورس در یکی دو ماه آینده چگونه خواهد بود.
سهامداران بورس بر سر دوراهی!
 
 
به گزارش تجارت امروز؛ این روزها وضعیت بازار سهام بسیار پیچیده شده و سهمامداران دچار سردرگمی شده اند.
پیچیده از این جهت که شاخص کل به مقاومتی مستحکم رسیده و شاخص هم وزن به سقف تاریخی خود رسیده، اما هنوز سیگنال های قوی مبنی بر اصلاح بازار صادر نشده و از طرفی ترس هم به معامله گران اجازه نمی دهد خریدهای با اطمینانی انجام دهند.

رسیدن بازار بورس به منطقه مقاومتی، برای اصلاح بازار دلیل کافی و قانع کننده ای نبوده و معامله گران در انتظار رویت سیگنال های جدی تر برای فروش سهام خود هستند. 

بازار در این جایی که ایستاده، چند روزی است که نه توان بالاتر رفتن دارد نه جسارت پایین آمدن. سهامداران ترس فروش سهام خود را دارند چراکه ممکن است از سود بیشتر محروم شوند، از طرفی نگران پایین رفتن بازار هستند که مبادا همین سودی که کسب کرده اند هم از دستشان برود.

بورس دیروز وضعیت خوبی نداشت و البته باید گفت وضعیتش ترسناک هم نبود. شاخص کل با افتی جزئی همراه شد و شاخص هم وزن رشدی کوچک داشت. به عبارتی نمادهای بزرگ بازار قرمز بودند و نمادهای کوچک، اکثرا رشد کردند.

کاهش نگران کننده ارزش معاملات

اما این وضعیت پایدار نخواهد ماند و یا نمادهای کوچک باید دنباله رو نمادهای بزرگ شوند، یا اینکه شاخص سازها باید مسیر نمادهای کوچک را انتخاب کنند.

با سیگنال های خرید و فروش سبد پیشنهادی انیگما بازدهی بالاتری کسب کنید

در بازار دیروز بدترین اتفاقی که رخ داد، کاهش 30 درصدی ارزش معاملات خرد بود. ارزش معاملات خرد از 9200 میلیارد تومان در روز دوشنبه، به 6500 میلیارد تومان در روز سه شنبه رسید.

این کاهش سنگین در بخش ارزش معاملات برای تمام فعالان بازار سهام اهمیت دارد چراکه یکی از اولین سیگنال های نزولی شدن بازار، همین کاهش ارزش معاملات خرد است؛ البته به شرطی که چندین روز ادامه پیدا کند.

قدرت خریداران کم شد

اما در بخش خروج پول، وضعیت سه شنبه نسبت به دوشنبه بهتر بود. دیروز حدود 130 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد، در حالی که روز دوشنبه حدود 380 میلیارد تومان پول از بازار بیرون رفته بود.

اما در بخش شاخص قدرت خریداران حقیقی وضعیت بدتر از دوشنبه بود. این شاخص دیروز به عدد 0.98 رسید، در حالی که دوشنبه رقم آن 1.04 بود.

با توجه به شرایط معاملات روز گذشته و از آنجا که امروز چهارشنبه است و چهارشنبه ها معمولا عرضه ها افزایش می یابد، برای بازار امروز می توان بازگشایی منفی نمادها را متصور بود. شرایط تنها درصورتی بهتر خواهد شد که ارزش معاملات رشد داشته باشد.

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما