کد خبر: ۵۳۸۹۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷

افزایش افسارگسیخته قیمت گوشت قرمز و نبود نظارت ها

با وجود افزایش قیمت گوشت قرمز طی چند روز گذشته، منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور اظهار کرد: جای نگرانی برای بازار گوشت نوروز نیست، چرا که حجم زیادی دام تا 30 روز دیگر به بازار سراریز خواهد شد.

افزایش افسارگسیخته قیمت گوشت قرمز و نبود نظارت ها

 

به گزارش تجارت امروز؛ قیمت گوشت قرمز با روندی افزایشی به 400 هزارتومان رسید.

روزنامه آرمان امروز در مطلبی با عنوان« ردپای مافیای گوشت در فساد و گرانی» اینگونه آورده است: گوشت قرمز به بیش از 400هزار تومان در هر کیلو رسیده و این روند همچنان ادامه دارد.

البته با آغاز گرانی های بازهم بساط دلالی و انداختن تقصیرها ازسوی تشکل های به گردن سایر فعالان زنجیره و مسئولان دولتی داغ شده و هر یک سعی دارند با وعده درمانی کمی از بار نگرانیهای مردم بکاهند موضوعی که اخیرا رئیس شورای دام کشور نیز با تکرار ادعاهای پیشین خود مبنی بر آن که کمبودی در دام وجود ندارد از عرضه حجم زیادی از دام به بازار در 30 روز اینده خبر داده است.

در واقع این نخستین بار نیست که منصور پوریان از عدم کمبود دام خبر داده و توپ تقصیرها را یا به زمین زنجیره توزیع انداخته و یا تعلل دولت را عامل آشفته بازار گوشت قرمز معرفی کرده است .

موضوعی که بر خلاف ادعای این مقام تشکلی گوشت قرمز هم همچون سایر کالا از گرانی نرخ ارز تبعیت می کند و در این بین سوداگری های مسئولان فعالان صاحب نفوذ تشکل ها نیز میدی بر علت شده تا قیمت گوشت قرمز با این سرعت افزایش یابد تا طعم کباب نیز تنها مختص 4 درصدی های شود. اگرچه که به نظر می رسد بهتر بود رئیس شورای دام کشور به جای آدرس غلط دادن و به فکر صندلی خود بودن با شناسایی حلقه های فساد و تبانی به موقعیت سخت مردم و حتی موقعیت خود کمک بیشتری کند.

منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور، می گوید: جای نگرانی برای بازار گوشت نوروز نیست، چرا که حجم زیادی دام تا 30 روز دیگر به بازار سراریز خواهد شد.

وی توضیح داد: زایش‌های خوب زمستانه همراه با مراتع سبز حاصل از بارندگی‌های اخیر، شرایط افزایش تولید و عرضه دام به بازار برای تأمین مطلوب نیاز نوروز را فراهم کرده است. پوریان با تأکید بر اینکه مشکل کنونی بازار گوشت قرمز از کمبود دام در کشور نیست، افزود: مشکلات موقت در عرضه و بازار داغ دلالی، گوشت قرمز را گران کرده است.

وی تصریح کرد: مشکلات موقت عرضه ناشی از برف زمستانه و مسدود شدن راه‌ها در استان‌های اصلی تولیدکننده گوشت قرمز است که موقت بوده و به زودی مرتفع می‌شود، البته بخشی از گرانی‌های اخیر ناشی از حضور بی‌ضابطه دلالان در بازار است که در این شرایط به دنبال منافع بیشتر برای خود هستند.

پوریان با بیان اینکه معمولاً در بروز مشکلات موقت عرضه گوشت قرمز شرکت پشتیبانی ورود و بازار را با عرضه ذخایر متعادل می‌کرد، افزود: رفتار شرکت پشتیبانی امور دام برای عدم عرضه ذخایر خود به بازار و آماده ساختن شرایط برای حضور بی‌ضابطه دلالان جای سؤال دارد، درحالی که این شرکت پیش‌تر، از ذخایر عظیم گوشت‌های وارداتی و داخلی خبر داده بود.

پوریان در پاسخ به این پرسش که قرار بر این بود عرضه و توزیع گوشت قرمز گرم وارداتی نیز از هفته گذشته صورت گیرد، اما به رغم ورود آن به کشور عرضه آن به تأخیر افتاده است، گفت: برخی دلیل تعلل دولت برای عرضه آن را تصمیم برای عرضه در بازار شب عید می‌دانند تا نمایشی باشد برای تنظیم بازار نوروز، اما این موضوع با توجه به حجم زیاد دام آماده عرضه در پایان ماه جاری عجیب بوده و قابل توجیه نیست.

البته بساط فرافکنی تنها محدود به رئیس شورای دام نشده و افشین دادرس رئیس اتحادیه دام سبک نیز در اظهار نظری انکشت اتهامی خود را به سمت دولت و تمایل شرکت پشتیانی امورد دام از واردات گرفته است به اعتقاد دادرس دولت عمدا قیمت گوشت را به 300 هزار تومان رسانده و حال مدعی واردات و عرضه گوشت 200 هزار تومانی است .

در واقع این اظهارت که کاملا نشان دهنده موضعگیری های غیر واقعی تشکل های صنفی برای باقی ماندن و سور چرانی از وضعیت آشفته بازار گوشت قرمز است آینه تمام نمای اقتصاد کشور است که در تمامی حوزه رخنه کرده است. پاسخ به این سئوال هم کاملا روشن است. دولتی که که با کسری بودجه شدید دست و پنجه نرم می کند و برای تامین نیازهای مالی خود به مالیات ستانی و فروش نفت ارزان می پردازد با چه توجیهی باید گوشت را گران کند و بعد با واردات ارزانتر به مردم عرضه کند.

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما