کد خبر: ۵۳۹۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶

پیش بینی بازار بورس تا پایان بهمن ماه

اگرچه امروز معاملات بورس منفی آغاز شد، اما این پایان ماجرا نیست و باید به آینده چشم داشت.
پیش بینی بازار بورس تا پایان بهمن ماه

به گزارش تجارت امروز؛ بورس برای دومین هفته نیز نزولی آغاز شد اما کارشناسان روزهای خوبی برای آن پیش بینی می کنند.
شاخص کل بورس در حالی هفته گذشته به اصلاح تن داد که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که بعد از برخورد با نخستین حمایت دوباره روند صعودی خود را ادامه دهد.

بازار سرمایه در یک هفته گذشته روندی نزولی را آغاز کرده و از محدوده یک میلیون و ۶۷۰ هزار واحد تا یک میلیون و ششصد و ده هزار واحد افت کرده است و همین مساله باعث شده بسیاری از کارشناسان اقتصادی روی محدوده حمایتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد تاکید کنند که اگر شاخص از این محدوده برگردد می تواند دوباره به روند صعودی وارد شود و تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد هم رشد کند، در غیر این صورت می تواند بار دیگر تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد افت داشته باشد.

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اصلاح شاخص بورس موقتی و به صورت زمانی خواهد بود، گفت: در حال حاضر شاخص به محدوده حمایتی رسیده است و احتمالا واکنش مثبت به این محدوده نشان بدهد و روند صعودی خود تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد را ادامه بدهد.

رضا روحی با بیان اینکه گروه بانکی ظرفیت بالایی برای حرکت دادن شاخص کل بورس به سمت بالا دارند، تصریح کرد: در چند وقت اخیر بانک های بزرگ دولتی هنوز روند صعودی خود را تکمیل نکرده اند، به همین دلیل انتظار می رود در روند صعودی جدید به عنوان لیدر بازار عمل کنند.

او با تاکید بر اینکه برخی هنوز حجم معاملات در بورس بالاست، تصریح کرد: با توجه به نوساناتی که در بازارهای موازی همچون دلار، خودرو و ... وجود دارد به نظر می رسد که ورود جریان پول به بورس ادامه داشته باشد و به نوعی دولت هم تمایلی نداشته باشد که نقدینگی از بازار خارج شود و منجر به نوساناتی در بازارهای دیگر شود.

در هفته های اخیر قیمت ارز نوسانات رو به بالایی پیدا کرده و همین مساله در انحراف جریان نقدینگی در کشور موثر بوده و از آنجایی که هنوز این بازار متلاطم است، به نظر می رسد دولت تدبیر ویژه ای برای حفظ نقدینگی در بازار سرمایه در پیش بگیرد..

همچنین یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه شاخص کل بورس فعلا یک اصلاح موقتی دارد، گفت: به طور قطع اصلاح جزئی از بازار است و دوباره به روند صعودی بر می گردد و تا پایان سال شاخص کل بورس به محدوده یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد هم خواهد رسید و بعد از عید هم به رشد خود ادامه می دهد و می تواند قله یک میلیون و صد هزار واحد را پس بگیرد.

فردین آقابزرگی با بیان اینکه میزان بازدهی بازارهای همچون طلا، ارز، مسکن و ... حکایت از این دارد که بورس نسبت به سایر بازارها عقب مانده است، تصریح کرد: بر همین مبنا پیش بینی می شود بورس روند صعودی خود را ادامه بدهد تا بتواند حداقل تا پایان سال ۴۰ درصد بازدهی ثبت کند و به نوعی بخشی از عقب ماندگی خود نسبت به سایر بازارها و همچنین تورم را جبران کند.

او با تاکید بر اینکه وضعیت اقتصاد کشور کاملا تورمی است، تصریح کرد: هرچند ریسک های در بورس وجود دارد و نرخ گاز و خوراک بالا رفته، اما از آنجایی که ارز حاصل از صادرات بالاتر از قبل در نظر گرفته می شود شرکت های صادرکننده با همین نرخ گاز هم می توانند بازدهی داشته باشند و این موضوع به روند صعودی بازار کمک می کند.به نظر می‌رسد بورس بهمن را با رنگ سبز تمام کند و با حال بهتری وارد آخرین ماه سال ۱۴۰۱ شود

انتهای مطلب/م.ع

نظر شما