کد خبر: ۵۳۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴

دولت با اعلام سرانه مصرف در طرح کالابرگ، مردم را از خوردن گوشت قرمز منع کرد!

دولت به منظور حمایت از معیشت خانوار ۱۰ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی عرضه خواهد کرد. افراد می‌توانند به قیمت ثابت و با اعتبار یارانه خود یک ماه زودتر خرید کنند.

دولت با اعلام سرانه مصرف در طرح کالابرگ، مردم را از خوردن گوشت قرمز منع کرد!

 به گزارش تجارت امروز؛ طرح کالابرگ الکترونیکی در حال عملی شدن است،   اما نکته جالب این طرح، سرانه مصرفی است که برای کالا‌های اساسی در نظر گرفته شده و بیشتر به یک توهین شباهت دارد.

این ۱۰ قلم کالا عبارت است از شیر، پنیر، ماست، مرغ، روغن، ماکارونی، قند، شکر و برنج که جدول آن در ذیل آمده است.

اما نکته اساسی این است که سرانه مصرف در نظر گرفته شده برای این کالا‌ها هیچ سنخیتی با مصرف یک فرد عادی ندارد.

برای مثال تنها ۳ لیتر شیر برای مصرف ماهانه در نظر گرفته شده و اگر شخصی بخواهد روزانه یک لیوان شیر بنوشد تنها ۱۲ روز شیر خواهد داشت. برای مصرف پروتئین شخص تنها ۲ کیلوگرم مرغ در یک ماه در نظر گرفته شده و گوشت قرمز در کار نیست.

همچنین در خصوص برنج نیز ۲ کیلوگرم برنج ۶۰ هزار تومانی در نظر گرفته شده که تقریبا نصف قیمت بازار است و اگر همین میزان ۲ کیلوگرم را نیز در نظر بگیریم، شخص در طول ماه تنها ۱۰ وعده برنج خواهد داشت.

البته سیاست این طرح آن است که کمک هزینه برای کالا‌ها در نظر گرفته شود که همین سرانه‌ای که مطرح شد نیز به صورت کامل پرداخت نخواهد شد.

با این وجود، سرانه مصرفی که برای مردم ایران در نظر گرفته شده، هیچ شباهتی به استاندارد زندگی ندارد و بیشتر شبیه به یک توهین است.

دولت با اعلام سرانه مصرف در طرح کالابرگ، مردم را از خوردن گوشت قرمز منع کرد!

انتهای مطلب/ م.ع

نظر شما