کد خبر: ۵۳۹۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵

جدیدترین تکنولوژی لیتیوم برماید در چیلرهای جذبی را بشناسید.

چیلرهای جذبی در ایران همگی بر پایه لیتیوم بروماید و آب فعالیت می‌کنند؛ موضوعی که می‌تواند این مقاله را برای شما مهم کند تا اتلاف انرژی را به حداقل برسانید و خنکای بیشتری دریافت کنید.

جدیدترین تکنولوژی لیتیوم برماید در چیلرهای جذبی را بشناسید.

به گزارش تجارت امروز؛ چیلر جذبی مبتنی بر لیتیوم برماید هستند (LiBr) که می‌تواند از گرمای هدر رفته یا انرژی خورشیدی برای تولید فضای مفید و خنک کردن فضا‌های بزرگ استفاده کند.

این سیستم‌های خنک کننده برای ساختمان‌های کوچک در دمای بالای محیط توصیه نمی‌شود به این دلیل که هم عملکردشان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و هم هزینه خرید و تعمیرات و نگهداری این چیلر‌ها در محیط‌های کوچک به صرفه نیست.

چیلر‌های جذبی مدل‌های مختلفی دارند، اما معروفترین مدل آن‌ها مبتنی بر ساختار سردخانه است. هر سردخانه شامل مخازن برای ذخیره آب و محلول  لیتیوم برماید، لوله کشی مرتبط و دستگاه‌های کنترل و محبوس سازی هوای سرد است و اجازه می‌دهد تا شما محیطی با دمای مطبوع داشته باشید.

این موضوع مانند تفاوت بین دمای محیط در شب و روز است. در بسیاری از نقاط جهان بین شب و روز کاهش نوسان دما نزدیک به ۱۰ درجه است که می‌تواند چرخه جذب تک اثری را تا ۰.۷۱ افزایش دهد. اگر  ۰.۷۵ متناوبا تغییر کند، این کاهش دمای محیط می‌تواند منجر شود به اختلاف بیشتر بین دمای محیط و کندانسور یا جاذب، در نتیجه مصرف آب کمتر برای یک برج خنک کننده هیبریدی یا یک مبدل حرارتی کوچکتر با هوا خنک می‌شود.

یک چیلر جذبی بر پایه  LiBr می‌تواند از گرمای اتلاف کم عیار برای تولید استفاده کند. خنک کننده مفید برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری. در این چیلر جذبی، آب است مبرد و محلول LiBr-H۲ O جاذب. این جفت مبرد غیر قابل اشتعال و غیر سمی است و هیچ خطر محیطی مخرب که منجر به تخریب اوزون پتانسیل گرمایش جهانی ندارد، ولی عملکرد چیلر‌های جذبی را ارتقا می‌دهد.

لیتیوم برماید با افزایش دمای محیط علاوه بر این، محلول LiBr-H ۲O تمایل به کریستال دارد و در دمای بالای محیط جمع می‌شود.

چیلر جذبی بر پایه لیتیوم بروماید با ذخیره سرد

در اکثر سیستم‌های خنک کننده معمولی، عمدتاً دو نوع سردخانه وجود دارد. این‌ها دو نوع انرژی را از طریق گرمای محسوس و نهان ذخیره می‌کنند. ذخیره سازی سرد معقول انرژی ذخیره شده را هنگامی که یک ماده از یک دما به درجه تغییر می‌کند آزاد می‌کند در مدل دیگر سردخانه نهفته از انرژی ذخیره شده در زمان تغییر ماده استفاده می‌کند. یک فاز به فاز دیگر، به عنوان مثال با ذوب. مخازن سردخانه برای این دو سردخانه بر این اساس، تلفات انرژی سرد باید در طول دوره ذخیره سازی در نظر گرفته شود، به ویژه زمانی که انرژی موجود در مدت زمان طولانی ذخیره می‌شود. اصل کار ذخیره سازی سرد جذبی  از LiBr یا سایر محلول‌های خشک کننده و آب برای ذخیره انرژی حرارتی استفاده می‌کنند.

دفع/جذب با استفاده از این روش می‌توان ظرفیت خنک کننده را برای مدت طولانی حفظ کرد و بدون آلودگی و بدون تلفات انرژی خنک کننده، و در صورت نیاز به راحتی آزاد می‌شود. اتصال جاذب به اواپراتور چگالی انرژی سیستم ذخیره سازی می‌تواند بسیار باشد؛ بالا، در مقایسه با سیستم‌های ذخیره انرژی حرارتی معمولی و از محلول خشک کن آبی غلیظ برای ذخیره انرژی برای ذخیره انرژی استفاده می‌کنند. برنامه‌های رطوبت زدایی این ذخیره انرژی تنها در صورت اختلاف غلظت کار می‌کند و بین محلول ورودی و خروجی احیاگر قابل توجه است.

روش جدیدی، اما برای چیلر جذبی لیتیوم برماید با سردخانه جذبی پیشنهاد می‌کند.

افزایش صرفه جویی در انرژی

شماتیک‌ها فقط شامل اجزای اصلی هستند. چیلر جذبی معمولی شامل یک جاذب، کندانسور، اواپراتور، جاذب، مبدل حرارتی، پمپ و دو دریچه‌ها محلول LiBr در حالت ۳ به داخل جاذب که گرمای خارجی است پمپ می‌شود و به محلول اضافه می‌شود تا مبرد بجوشد. در نتیجه، راه حل LiBr تبدیل به یک متمرکز شده و جاذب را در حالت ۴ ترک می‌کند. غلظت در حالت ۴ باید باشد.

محلول LiBr حاوی حدود ۶۳ درصد وزنی LiBr است. محلول غلیظ از آن عبور می‌کند. مبدل حرارتی محلول و تبادل گرما با محلول خروجی از جاذب است. با رها کردن مبدل حرارتی محلول در حالت ۵، محلول غلیظ در گاز گرفته می‌شود و از طریق دریچه محلول غلیظ کم فشار حاصل در حالت ۶ وارد می‌شود جاذب که در آن محلول غلیظ بخار تامین شده توسط اواپراتور را جذب می‌کند تا رقیق شده و گرمای این فرآیند جذب به محیط دفع می‌شود. آنجا محلول رقیق شده در حالت ۱ به فشار بالاتر در نقطه ۲ پمپ می‌شود. مایع در حالت ۲ از مبدل حرارتی محلول عبور می‌کند و توسط آن گرم می‌شود. محلول غلیظ پس از خروج از مبدل حرارتی در حالت ۳، محلول رقیق شده است، به دزوربر برمی گردد. پس از خروج از دزوربر در حالت ۷، مبرد وارد می‌شود. کندانسوری که در آن بخار مبرد به مایع متراکم می‌شود و گرمای خازن تراکم به محیط رد می‌شود. مبرد مایع حاصل در حالت ۸ گلوگاه است. از شیر تا فشار کمتری عبور کرد. در فرآیند دریچه گاز، مقداری از مایع است تبدیل به بخار شده و دمای مبرد به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. نتیجه- مبرد دوفاز در حالت ۹ وارد اواپراتور می‌شود که در آن مبرد تبخیر می‌شود. سرعت و جذب گرما از محیط اطراف. بخار حاصل در حالت ۱۰ در جریان است.

به جاذب برای تماس با محلول LiBr. همانطور که در شکل نشان داده شده است، سیستم پیشنهادی شبیه به یک جذب LiBr معمولی است. چیلر، شامل تمام اجزای اصلی یکسان. با این حال، چندین تفاوت بین وجود دارد

چیلر جذبی لیتیوم بروماید با ذخیره سرد

این دو سیستم ابتدا محلول LiBr به گونه‌ای طراحی شده است که در جاذب متبلور شود. سیستم پیشنهادی. یک پمپ حرارتی که اجازه می‌داد محلول در جاذب متبلور شود. در مقابل، یک جذب معمولی چیلر اجازه نمی‌دهد محلول LiBr در هیچ بخشی از سیستم متبلور شود. در نتیجه غلظت محلول LiBr که از واجذب خارج می‌شود می‌تواند بسیار بیشتر باشد. سیستم ارائه شده نسبت به یک سیستم معمولی. در شکل، این راه حل LiBr برای سیستم poz دارای ۶۶.۵ ٪ وزن LiBr است در حالی که برای یک سیستم معمولی ۶۳ ٪ دارد. سیال کاری از خط تبلور برای سیستم پیشنهادی عبور می‌کند، اما نه برای یک سیستم معمولی سیستم ملی COP یک چیلر جذبی با افزایش جرم LiBr افزایش می‌یابد و کمک می‌کند هم خنکای بیشتری داشته باشید و هم هزینه کمتری بابت خنک شدن پرداخت کنید.

شما می‌توانید لیتیوم برماید مورد نیاز خود را از سایت هانچانگ ایران متعلق به شرکت پترومهد آب حیات ندای فرتاک؛ عرضه کننده رسمی محصولات شیمیایی هانچانگ در سطح ایران خریداری کنید و خیالتان را از کیفیت و اصالت محصول خریداری شده راحت نمایید.

انتهای مطلب

نظر شما