کد خبر: ۵۴۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵

اسکان موقت بیش از 130 هزار زلزله زده در ترکیه

وزیر شهرسازی، محیط زیست و تغییرات اقلیم ترکیه از اسکان موقت ۱۳۰ هزار نفر از زلزله‌زدگان این کشور در مراکز تعیین شده و پناهگاه‌های موقت خبر داد و گفت: عملیات اسکان همچنان ادامه دارد.

اسکان موقت بیش از 130 هزار زلزله زده در ترکیه

به گزارش تجارت امروز؛ علاوه بر انجام مراحل اسکان موقت زلزله زدگان در ترکیه، کانکس ها نیز در حال راه اندازی می باشند. 

مورات کوروم روز جمعه در جریان بازدید از مناطق زلزله زده جنوب ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: تاکنون بیش از ۱۸۸ هزار ساختمان شامل ۱۲۲ هزار و ۱۴۱ بنای چند طبقه و ۶۶ هزار و ۵۸ بنای مستقل در اثر زلزله پنج روز پیش ترکیه تخریب شده و یا به شدت دچار خسارت شده و غیرقابل سکونت شده است.

وی از برپایی ۱۵ هزار و ۳۵۰ چادر و برنامه‌ریزی برای برپایی ۲۵ هزار چادر برای اسکان موقت زلزله زدگان ترکیه خبر داد و بیان کرد: ۱۵ هزار کانکس نیز برای اسکان زلزله زدگان راه‌اندازی می‌شود.

وزیر شهرسازی، محیط زیست و تغییرات اقلیم ترکیه اظهار کرد: پس از آواربرداری و اتمام پس لرزه‌ها، کار ارزیابی خسارت زلزله در تمام استان‌های آسیب دیده توسط کارشناسان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از ارزیابی میزان خسارت، بزرگترین پروژه مسکن سازی تاریخ جمهوری ترکیه را توسط شرکت دولتی توکی(TOKY) در ۱۰ استان خسارت دیده آغاز و از ظرفیت ۳۰ هزار مهندس، کارگر و شرکت‌های حاضر در عملیات امداد و نجات برای احداث ساختمان‌های جدید استفاده خواهد شد.

کوروم با اشاره به تداوم فعالیت‌های امداد رسانی هوایی و زمینی در پنجمین روز از زلزله مهیب ترکیه افزود: علمیات امداد و نجات و ارسال کمک به مناطق روستایی با استفاده از پنج فروند بالگرد ادامه دارد.

وی همچنین تداوم عملیات امدادی و فرایند نجات افراد در زیر آوار مانده را مهم خواند و تهیه سرپناه و تغذیه زلزله‌زدگان را از اولویت‌های مدیریت این بحران ذکر کرد و گفت: روند تامین آب و برق در مناطق زلزله زده نیز آغاز شده است.

زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند. در جریان این زمین لرزه ۷.۸ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارد شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.

یونس سزر رئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) امروز عصر آخرین آمار جانباختگان زلزله ترکیه را ۱۹ هزار و ۳۸۸ نفر و تعداد مجروحان را نیز ۷۷ هزار و ۷۱۱ نفر اعلام کرد.

در پی این زلزله، اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یک هفته عزای عمومی در این کشور اعلام کرد. بسیاری از کشورهای جهان در پیام‌هایی با دولت و ملت‌های ترکیه و سوریه ابراز همدردی و همبستگی کردند.
انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما