کد خبر: ۵۴۱۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷

پرداخت تسهیلات ۴۰۵ میلیون تومانی به زلزله‌زدگان خوی

کمک بلاعوض 540 میلیون تومانی به زلزله زدگان خوی پرداخت خواهد شد.
پرداخت تسهیلات ۴۰۵ میلیون تومانی به زلزله‌زدگان خوی

 به گزارش تجارت امروز؛ معاون بنیاد مسکن در خصوص پرداخت تسهیلات تا سقف 405 میلیون تومان سخن گفت.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: به واحدهایی که تحت تاثیر زمین لرزه خوی قرار گرفته‌اند تا سقف ۴۰۵ میلیون تومان تسهیلات، کمک بلاعوض، میلگرد، سرامیک و در و پنجره رایگان اختصاص یافته اما شاید برای تکمیل واحدها کفایت نکند، بنابراین از هموطنان و خیرین می‌خواهیم به هر میزان که توانایی دارند وجوه خود را به حساب صد امام (ره) واریز کنند.

مجید جودی اظهار کرد: ما در حال حاضر با چهار ستاد استانی بنیاد مسکن شامل آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان در منطقه زلزله‌زده خوی حضور داریم. طبق آخرین برآوردها ۲۲۵۰ واحد تخریب شده و ۱۱ هزار واحد نیاز به تعمیر دارد. با توجه به اینکه واحدهای تعمیری در سه رده یک تا سه تقسیم‌بندی می‌شود ممکن است تعدادشان افزایش پیدا کند.

وی افزود: عملیات آواربرداری و بازسازی واحدها در حال انجام است. مصوبه دولت هم درخصوص تسهیلات بانکی ظرف امروز یا فردا اعلام می‌شود. البته ما منتظر مصوبه نمانده‌ایم و به اندازه کافی اسکلت و سیمان در منطقه مستقر و عملیات بازسازی را آغاز کرده‌ایم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن درباره مبلغ وام واحدهای زلزله‌زده خوی گفت: برای مناطق شهری ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۵ درصد و مناطق روستایی ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۴ درصد تعیین شده است. همچنین در شهرها ۱۰۵ میلیون و در روستاها ۹۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود. به محض اینکه دولت مصوبه را ابلاغ کند هماهنگی با بانکها، فرآیند تشکیل پرونده و معرفی متقاضیان به بانک انجام می‌شود.

اختصاص میلگرد و در و پنجره رایگان به خانه‌های زلزله‌زدگان

جودی با اشاره به سایر کمکها اظهار کرد: بنیاد مستضعفان برای هر واحد ۱۲۰۰ کیلوگرم میلگرد رایگان اختصاص داده است. یکی از بانک‌ها نیز تامین در و پنجره رایگان و سرامیک و کاشی برای ۲۲۰۰ واحد را بر عهده گرفته است.

وی تصریح کرد: واحدهای تا ۱۰۰ متر مربع از هزینه‌های تامین پروانه معاف هستند. نظام مهندسی نیز نظارت فنی خانه‌های کمتر از ۱۰۰ متر را به صورت رایگان انجام می‌دهد. به طور کلی برنامه‌ریزی‌های مناسبی صورت گرفته تا هرچه سریعتر مردم در خانه‌های خود ساکن شوند. فعلا اولویت ما واحدهای تعمیری است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن با درخواست از هموطنان برای واریز وجوه خود به حساب صد امام (ره) گفت: بحمدالله از مرحله امداد و نجات عبور کرده‌ایم. کمکهای جانبی مثل میلگرد، سیمان و در و پنجره هم انجام شده است. اما برای اینکه واحدها تکمیل شود علاوه بر تسهیلات، نیاز به آورده مردم داریم. هموطنان می‌توانند به هر میزان که توانایی دارند در این امر خیر و کاهش آورده مردم زلزله‌زده کمک کنند.
انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما