کد خبر: ۵۴۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰

بیش از 37 هزار کشته و 41 هزار ساختمان تخریب شده در پی زلزله ترکیه

به گفته ی معاون ریاست‌ جمهوری ترکیه، زلزله در این کشور ۴۱۷۹۱ ساختمان را تخریب کرده است.
بیش از 37 هزار کشته و 41 هزار ساختمان تخریب شده در پی زلزله ترکیه

به گزارش تجارت امروز؛ معاون ریاست‌ جمهوری ترکیه «فؤاد اُکتای» با حضور مقابل دوربین رسانه‌ها، به ارائه توضیحات و آمار خسارات و تلفات زلزله شدید هفته قبل در جنوب این کشور پرداخت.

اکتای که در مقر سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه در آنکارا صحبت می‌کرد، گفت زلزله در استان قهرمان‌مرعش که به ۹ استان دیگر هم آسیب رساند، ۴۱۷۹۱ ساختمان را تخریب کرده است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وی درباره عملیات امدادرسانی به زلزله‌زدگان توضیح داد: «اوضاع کاملاً تحت کنترل است و عملیات جستجو و نجات را در برخی استان‌ها تکمیل کرده‌ایم. شورای وزیران فردا تشکیل جلسه می‌دهد».

معاون رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه میلیون‌ها وعده غذایی برای آسیب‌دیدگان فراهم می‌شود، اظهار داشت: «۱۲ هزار ماشین آلات سنگین در مناطق زلزله‌زده فعالیت می‌کنند. قطر هم ۱۰ هزار خانه سیار می‌فرستد که از آنها برای اسکان زلزله‌زدگان استفاده خواهیم کرد».

اکتای ضمن اشاره به تحت کنترل بودن مرزهای ترکیه، ادامه داد: «اجازه موج مهاجرت غیرقانونی را نخواهیم داد و شایعه‌سازان را پاسخگو خواهیم کرد. ما کمک‌های بلاعوض و کمک‌های غیرنقدی را به زلزله‌زدگان می‌رسانیم و اجازه نمی‌دهیم در جایی دیگر خرج شوند».

طبق این گزارش، وی با بیان اینکه دولت ترکیه در تلاش برای بازگشت سریعتر برق به مناطق آسیب‌دیده است، افزود: «۲۵۰ بازار برای دسترسی آسان به کمک‌های غیرنقدی ایجاد خواهد شد. ۱۰۰ بازار در چادر و ۱۵۰ مرکز در مدارس خواهند بود».

پیش از این، خبرگزاری «رویترز» گزارش داده بود که بدترین زمین لرزه تقریبا یک قرن اخیر ترکیه ممکن است ۸۴.۱ میلیارد دلار برای آنکارا هزینه داشته باشد، در حالی که یک مقام دولتی این رقم را بیش از ۵۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

حجم عظیم ویرانی‌ها در ترکیه / بیش از ۱۹۰ هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب شد
وزیر شهرسازی، محیط زیست و تغییرات اقلیم ترکیه اعلام کرد که در جریان زلزله اخیر در این کشور، بیش از ۱۹۰ هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب شده و یا به‌شدت آسیب دیده است.

اردوغان: خسارت زلزله به محل سکونت ۱۳ میلیون نفر

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه در مناطق زلزله‌ زده ۱۳.۵ میلیون نفر سکونت داشتند،گفت: دوستان این روزهای سخت خود را فراموش نمی کنیم و این حادثه، بار دیگر اهمیت همیاری و کمک‌های بین‌المللی را نشان داد.

زلزله ترکیه، بدترین بلای طبیعی اروپا در یک قرن اخیر

مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اروپا می‌گوید که زمین‌لرزه‌های روز دوشنبه در ترکیه "بدترین بلای طبیعی" در ۱۰۰ سال اخیر در این منطقه است.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما