کد خبر: ۵۴۳۳۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵

پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 1402

بر اساس انتظارات تورمی در بازار مسکن؛ پیش بینی افزایش قیمت مسکن در بازار چیز عجیبی نیست؛ اما مهم است که این افزایش به چه میزان اتفاق می افتد!

پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 1402

به گزارش تجارت امروز؛ پیش بینی بازار مسکن همواره از مهمترین چالش‌های مردم است؛ آنان که صاحب خانه هستند و به دنبال تغییر شرایطشان هستند باید محتاط‌ تر رفتار کنند. در این وضعیت بازار اگر ریسک عجیبی انجام دهید ممکن است آنچه که دارید را هم از دست بدهید و نه تنها به خواست خود نرسید که مجبور شوید سطح انتظاراتتان را پائین بیاورید.

وضعیت بازار مسکن امروز؟

بازار مسکن در چند ماه گذشته چنان آشفته بود که کسی نمی‌دانست باید چگونه به آن وارد و در آن به خواسته‌های خود برسد. خرید و فروش عملا متوقف شده بود و افراد فقط باید در شرایطی وارد بازار شوند که بتوانند بدون از دست دادن سرمایه‌هایی نظیر مسکن مستقر خود به بازار رجوع کنند و پیش از قطعی شدن معامله خود اگر نیاز بود ملک مستقر را به فروش رسانند. اسفند ماه هم عموما فصل رکود است؛ رکودی که همراه با تورم خواهد بود. به آن معنا که مشتری در بازار نیست اما قیمت افزایش می‌یابد.

طی چند ماه اخرسال 1401 و از زمانی که قیمت دلار افزایش یافت بازار مسکن نیز با تاخیر اما به وضعیت واکنش نشان داد به طوری که زمین ومسکن تقریبا بین ۲۰ تا 80 درصد افزایش را شاهد بوده است. البته قیمت در منطقه مختلف با هم متفاوت است.

آینده بازار مسکن 

به هم‌ریختگی در بازارهای مالی و اقتصادی کشور پیش بینی آینده را برای هر کسی غیر ممکن می‌کند؛ اما درخصوص آینده مسکن دو سناریو می‌توان چید! اول آنکه دولت به صورت جدی تلاش کند تا قیمت دلار را به کمتر از 30 هزار تومان بازگرداند و موفق به این کار شود؛ در این شرایط بازارهایی نظیر مسکن به رکود می‌روند و یا دولت ناتوان از کنترل بازار ارز است و قیمت مسکن با رشدی عجیب مواجه خواهد شد.

گروهی از خرید مسکن در سال آینده به خاطر ترس از نوسانات زیاد بازارهای پر ریسک مالی است این گروه با ایجاد نیاز کاذب در بازار به افزایش قیمت مسکن کمک می‌کند و به دلیل عدم رشد هماهنگ ساخت و ساز با نیاز منجر به افزایش نرخ مسکن می‌شود.

گروه دیگر نیز که مسکن مورد نیاز سکونت خود را می‌خواهند خریداری کنند مجبورند با چالش‌های بازار سطح انتظارات خود را پایین آورده و به قول معروف با اولین فروشنده پای معامله بنشینند چرا که معلوم نیست تا واحد بعدی قیمت چقدر رشد داشته باشد.

با توجه به جمیع جهات و اینکه افزایش قیمت مسکن در سال 1402 حداثل به میزان 50 درصد به صورت میانگین قطعی است پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که تمایل به خرید یا بهینه کردن منزل خود دارید حتما قبل از فروش شرایط را در نظر گرفته و به جای سرمایه مسکن فعلی خود سعی کنید حداقل آورده اولیه را از محلی دیگر تامین و حق فسخ قرارداد را طوری ببینید که در صورت افزایش قیمت در بازار فروشنده تحریک به فسخ نشود.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما