کد خبر: ۵۴۴۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵

پیش بینی بورس شنبه 13 اسفند

بورس در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در سوی مخالف روند چند روزه خود گام برداشت.
پیش بینی بورس شنبه 13 اسفند

به گزارش تجارت امروز؛ روز چهارشنبه بازار سهام تا ساعت حدود ۱۱ عادی بود و شاخص‌ها هم تقریبا متعادل بودند. اما ناگهان عرضه‌ها بیشتر شد و شاخص کل با شیب بیشتری افت کرد و شاخص هم وزن نیز از محدوده مثبت وارد محدوده منفی شد.

حتی بسیاری از نماد‌های بورس صف فروش شدند و بسیاری از نماد‌های مثبت هم از محدوده مثبت وارد محدوده منفی شدند. با این حال دیگر نمی‌توان انتظار افت‌های چند ماهه را از بازار سهام داشت و هر اصلاحی می‌تواند کوتاه مدت باشد.

بورس تازه روند صعودی خود را آغاز کرده و از نزول ۲.۵ ساله رهایی یافته است؛ بنابراین صعودی فعلی نمی‌تواند به همین جا محدود شود و با توجه به تورم و افزایش نرخ دلار نسبت به چند ماه گذشته، فعلا در یک روند صعودی بلند مدت هستیم که طبیعی است در مقاطع زمانی مختلف اصلاح‌هایی هم در قیمت‌ها و شاخص‌ها داشته باشیم.

هدف شاخص کل، سقف سال ۹۹ است

از آنجا که ارزش معاملات خرد در روز چهارشنبه بیش از ۹ هزار میلیارد تومان بود، می‌توان امید داشت که شاخص به زودی دوباره در مسیر صعودی حرکت کند. اما فعلا با قطعیت نمی‌توان گفت که شاخص به زودی صعودی می‌شود.

فعلا باید معاملات بازار را رصد کرد و با بررسی مسائل مختلف، نتیجه گرفت که بورس وارد اصلاح شده است یا نه. چنانچه اصلاحی هم در کار باشد، احتمال اینکه تا قبل از پایان سال این اصلاح به پایان برسد وجود دارد.

هدف شاخص کل در حال حاضر رسیدن به سقف سال ۹۹ است که فعلا بیش از ۲۰۰ هزار واحد با آن فاصله داریم؛ بنابراین می‌توان مقاومت اصلی بازار را همان قله سال ۹۹ در نظر گرفت که احتمال طولانی‌تر شدن اصلاح بازار در آن نقطه وجود دارد.

لزوم افزایش ارزش معاملات

چهارشنبه دلیل افزایش عرضه‌ها در بازار این بود که قیمت دلار با شیب تندی در حال اصلاح بود. اما فروش‌های بازار هیجانی بود و قطعا تحلیلگران با بررسی وضعیت درآمدی شرکت‌ها به این نتیجه می‌رسند که در حال حاضر اثرگذاری افزایش قیمت دلار از حدود ۳۰ به حدود ۵۰ هزار تومان، در صورت‌های مالی شرکت‌ها منعکس نشده و این اتفاق به مرور رخ خواهد داد.

با این حال و با توجه به در نظر گرفتن شرایط بازار روز چهارشنبه می‌توان برای ابتدای معاملات امروز بورس، افت شاخص‌ها را در نظر گرفت که چنانچه ارزش معاملات بالاتر از روز چهارشنبه شود، عرضه‌ها اثرگذاری سنگینی روی شاخص‌ها نخواهند داشت و حتی در نیمه دوم بازار هم شاهد معاملات متعادل تری خواهیم بود.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما