کد خبر: ۵۴۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۸

سالانه ۹ تا ۱۰ هزار مورد حوادث ناشی از کار داریم

بر اساس جدیدترین داده‌های حوزه آسیب‌ها و حوادث ناشی از کار، بیشترین تعداد حوادث شغلی مربوط به فعالیت کارگران در کارگاه‌های ساختمانی است.
سالانه ۹ تا ۱۰ هزار مورد حوادث ناشی از کار داریم

به گزارش تجارت امروز؛ حادثه ناشی از کار عبارت است از اتفاق یا پیامدی که در جریان انجام کار پدید آمده و با صدمات شغلی مرگبار یا غیر مرگبار همراه می‌باشد. در سال‌های گذشته آمار حوادث و سوانح ناشی از کار در کشور مطلوب نبوده است و در برخی سال‌ها روند افزایشی داشته است.

کارشناسان معتقدند که حوادث در حوزه ساختمان بیشترین آمار از تلفات نیروی کار را به خود اختصاص می‌دهد. آنطور که آمار‌ها می‌گوید بیش از ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی اتفاق می‌افتد و در وقوع بیش از ۸۰ درصد حوادث کار، عامل انسانی نقش موثری دارد.

علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار وزارت کار با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان مجری قانون کار، صیانت از منابع انسانی را برعهده دارد گفت: این وزارتخانه مجری قانون کار در کشور است و حفظ سلامت و صیانت از منابع انسانی را برعهده دارد.

وی صیانت از نیروی کار را یکی از مهم‌ترین اهداف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و بیان کرد: یکی از مباحث مهم که در ماده ۸۵ قانون کار بر آن تأکید شده است "حفظ و صیانت از نیروی کار و منابع مادی کشور" است که از وظایف خطیر این وزارتخانه می‌باشد؛ جامعه کارگری و کارفرمایی ما به‌عنوان دو بال تولید هستند که نبود هرکدام به دیگری آسیب می‌رساند.

رعیتی فرد معتقد است: رعایت نکات ایمنی قانون کار لازم الاجراست. در فصل ۴ قانون کار با ۲۲ ماده‌ای که در آن، حقوق مختلف صیانت از نیروی کار، از تشکیل شورای حفاظت فنی تا تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها تا تشکیل کمیته‌های حفاظتی فنی است، قرار دارد.

معاون روابط کار وزارت تعاون اضافه کرد: اگر بخواهیم علاوه بر قانون کار از جنبه دینی و اسلامی به این موضوع نگاه کنیم، تأکیدات ویژه‌ای در کتاب آسمانی در خصوص حفظ جان یک انسان شده است و در ابعاد بین‌المللی هم به این موضوع تأکید شده، در سال گذشته ما به ۲ مقاوله‌نامه بین‌المللی پیوستیم. مقاوله‌نامه ۸۱ بازرسی کار سازمان جهانی و مقاوله‌نامه ۱۵۵ ایمنی و بهداشت محیط کار که می‌طلبد با همکاری تمامی دستگاه‌های دخیل در حوزه کار و تولید ذیل شورای عالی حفاظت فنی بتوانیم آیین‌نامه‌هایی که برای مقاوله‌نامه ۱۵۵ تدوین می‌شوند را عملیاتی و اجرایی کنیم که بتوان خسارت ناشی از بیماری شغلی و حوادث شغلی که دغدغه عمده جامعه کارگری و کارفرمایی کشور است را به‌حداقل برسانیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تأکید بر ایمنی و بازرسی کار در صنعت حفاری با رویکرد صیانت از نیروی انسانی، گفت: خوشبختانه طبق آمار جهانی سالانه سازمان جهانی کار (ILO) آمار حوادث ناشی از کار در ایران کمتر از میانگین جهانی است؛ در سراسر جهان تقریباً ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در حوادث ناشی از کار فوت می‌کنند، اما در ایران سالانه تقریباً از ۹ تا ۱۰ هزار مورد حوادث ناشی از کار، ۸۰۰ مورد آن منجر به فوت می‌شود.

وی ادامه داد:، اما همین تعداد هم برای ما زیاد است، در عمده حوادث ناشی از کار، نزدیک به ۳۸ درصد در صنعت ساختمان و ۳۶ درصد در صنایع را شاهد هستیم و در برخی از صنایع مثل معدن خطرپذیری بالاتر است، اما به لحاظ رعایت نکات ایمنی، در آنجا فقط ۲ درصد از حوادث ناشی از کار را داریم که نشان می‌دهد، هرجایی ما استاندارد و ایمنی حین کار را رعایت کنیم می‌توانیم از نیروی کار صیانت کنیم.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما