کد خبر: ۵۴۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹

دلیل متوقف شدن واردات گوشت از برزیل چیست؟

ایران واردات گوشت از سراسر برزیل را به دلیل مشاهده یک مورد ابتلا به جنون گاوی در ایالت پارا این کشور متوقف کرد.
دلیل متوقف شدن واردات گوشت از برزیل چیست؟

به گزارش تجارت امروز؛ وزارت کشاورزی برزیل می‌گوید، ایران، اردن و تایلند به طور موقت واردات گوشت گاو از سراسر این کشور را متوقف کرده‌اند، زیرا مقامات برزیل در حال بررسی یک مورد ابتلا به بیماری جنون گاوی از ایالت پارا در این کشور هستند.

این وزارتخانه همچنین دیروز پنجشنبه در بیانیه‌ای تایید کرد که روسیه نیز واردات گوشت از ایالت پارا را پس از کشف یک مورد بیماری جنون گاوی در این ایالت متوقف کرده است.

علاوه بر این، برزیل صادرات گوشت گاو به چین را به منظور اجرای شروط یک توافق تجاری متوقف کرده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که تنها یک کارخانه بسته بندی گوشت در پارا وجود دارد که مجاز به فروش محصولات گوشت گاو به روسیه است.

برزیل در حال بررسی یک مورد آنسفالوپاتی اسفنجی شکل گاوی (BSE) در یک حیوان نر ۹ ساله از ایالت پارا است. به دنبال کشف این مورد ابتلا که در ۲۰ فوریه گذشته اعلام شد، فروش گوشت گاو برزیلی به چین هم ممنوع شد.

این حیوان معدوم شد و مقامات منتظر نتایج آزمایش هستند تا مشخص شود که آیا به شکل کلاسیک این بیماری مبتلا شده است یا اینکه یک بیماری غیر معمول است که می‌تواند خود به خود در دام رخ دهد و به خوردن خوراک آلوده به پریون بستگی ندارد.

شکل کلاسیک بیماری جنون گاوی خطرناک‌تر در نظر گرفته می‌شود، زیرا شامل آلودگی با پروتئین پریون است و می‌تواند منجر به ممنوعیت تجارت آن در حد گسترده شود.

برزیل به بیش از ۱۵۰ کشور جهان گوشت گاو و مرغ صادر می‌کند و یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوشت قرمزز در جهان است.

انتهای مطلب/ی.ن

نظر شما