کد خبر: ۵۴۴۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶

آقای گل سابق جام جهانی درگذشت

«ژوست فونتن» فوتبالیست افسانه‌ای و اسطوره فرانسه که در مراکش متولد شده بود، در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

آقای گل سابق جام جهانی درگذشت

به گزارش تجارت امروز؛ ژوست فونتن ستاره پیشین تیم ملی فرانسه و رکورددار ثبت بیشترین گل برای این تیم در یک دوره جام جهانی امروز (چهارشنبه) در ۸۹ سالگی درگذشت.

فونتن که سال ۱۹۳۳ در مراکش متولد شد در جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد ۱۳ گل زد که تا به امروز هیچ یک از هموطنانش نتوانسته بودند رکورد او را بشکنند. رکورد فونتن بالاترین رکورد گلزنی توسط یک بازیکن در جام جهانی هم بود تا اینکه گرد مولر اسطوره فوتبال آلمان در سال ۱۹۷۴ رکورد او را شکست. این رکورد سپس توسط رونالدو نازاریو و میروسلاو کلوزه شکسته شد.

فونتن که در فاصله سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۲ نیز برای تیم رمس بازی کرد و با این تیم سه بار قهرمان لیگ دسته اول فرانسه، یک بار قهرمان جام حذفی و یک بار قهرمان سوپرجام فرانسه شد، سال ۱۹۵۹ نقش پررنگی در صعود نماینده فرانسه به فینال جام باشگاه‌های اروپا داشت، جایی که تیمش به رئال مادرید متشکل از اساطیری مانند خنتو، دی‌استفانو، کوپا و ... ۲ بر صفر باخت.

او در دوران بازیگری‌اش برای تیم‌های یو‌اس‌ام کازابلانکای مراکش، نیس و رمس مجموعاً ۲۸۴ بازی انجام داد و در آن‌ها ۲۵۸ گل زد. در تیم ملی فرانسه هم فونتن در ۲۱ بازی‌اش ۳۰ گل زد. فونتن سال ۲۰۱۴ در مراسمی در کشور برزیل جایزه کفش طلای افتخاری را دریافت کرد.

مربیگری

پس از این که در سال ۱۹۶۲ مجبور به خداحافظی از زمین فوتبال شد، بلافاصله در دوره مربیگری شرکت کرد و به عنوان نفر اول، از این دوره فارغ‌التحصیل شد. در ژانویه سال ۱۹۶۷سرمربی تیم ملی فرانسه شد، اما بعد از دو شکست خانگی در دو بازی دوستانه مقابل رومانی و شوروی، در ماه ژولای از تیم ملی برکنار و لوئی دوگاگ جانشین وی شد. پس از آن به مدت سه سال (۱۹۷۳-۱۹۷۶) هدایت باشگاه پاری سن ژرمن را به دست گرفت و این تیم را در سال ۱۹۷۴ به لیگ دسته اول رساند و در فصل ۷۹/۱۹۷۸ نیز سرمربی باشگاه تولوز بود. وی همچنین در آغاز دهه ۸۰ سرمربی تیم ملی مغرب بود.

ژوست فونتن که نشان افتخاری شوالیه را به دست آورده است، در سال ۲۰۰۰ نیز از سوی مجله تخصصی ورزشی اکیپ به عنوان پنجمین فوتبالیست برتر قرن فرانسه برگزیده شد. وی هم‌اکنون صاحب فروشگاه‌های تجهیزات ورزشی "ژوستو اسپرت" می‌باشد.

موفقیت‌ها:

قهرمان جام باشگاه‌های فرانسه: ۱۹۵۶ (نیزا)، ۱۹۵۸، ۱۹۶۰ و ۱۹۶۲ (ریمس)
قهرمان جام حذفی فرانسه: ۱۹۵۴ (نیزا)، ۱۹۵۸ (ریمس)
آقای گل باشگاه‌های فرانسه: ۱۹۵۸، ۱۹۶۰ (همچنین دومین گلزن برتر: ۱۹۵۷ و ۱۹۵۹)
تعداد بازی و گل زده در لیگ دسته اول فوتبال فرانسه: ۲۰۰ بازی و ۱۶۵ گل (۶۹ بازی و ۴۳ گل برای نیزا، ۱۳۱ بازی و ۱۲۲ گل برای ریمس)
۲۱ بازی ملی و ۳۰ گل زده
مقام سوم جام جهانی: ۱۹۵۸
آقای گل جام جهانی با ۱۳ گل زده: ۱۹۵۸

فونتن همچنین به عنوان یکی از برترین فوتبالیست‌های دنیا عضو فیفا ۱۰۰ بوده و در سال ۲۰۰۴ در فهرستی که از برترین بازیکنان ۵۰ سال اخیرهریک از فدراسیون‌های عضو یوفا تهیه شده است، به عنوان برترین فوتبالیست فرانسه انتخاب شده است.

تصاویر

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما