کد خبر: ۵۴۵۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷

به دنبال نوسانات بازار ارز قیمت های بازار مسکن سقوط کرد

به نقل از واسطه های ملکی تقاضای سرمایه‌گذاری که معمولا با نوسانات بازار ارز بالا می‌رود دچار کاهش شده است.
به دنبال نوسانات بازار ارز قیمت های بازار مسکن سقوط کرد

به گزارش تجارت امروز؛ بررسی‌های میدانی از افت تقاضای سوداگری در بازار مسکن تهران و شهر‌های حومه آن حکایت دارد. مشاوران املاک می‌گویند که پس از فروکش کردن التهاب بازار ارز، معاملات مسکن و به تبع آن قیمت‌ها دچار افت شده است.

بنا به گفته‌ی واسطه‌های ملکی، تقاضای سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی که معمولا با نوسانات بازار ارز بالا می‌رود دچار کاهش شده و دلالان از بازار مسکن عقب‌نشینی کرده‌اند. معدود معاملات از سوی متقاضیان مصرفی انجام می‌شود. در شهر تهران عمده خرید‌ها از نوع تبدیل است، اما در شهر‌های جدید پردیس و هشتگرد بعضا حضور خانه اولی‌ها دیده می‌شود. این در حالی است که تا حدود دو هفته قبل تحت تاثیر انتظارات تورمی، عمده معاملات توسط سفته‌بازان و دلالان انجام می‌شد.

در حالی که طی یک سال اخیر شیب قیمت‌ها در بازار مسکن شهر‌های تهران و پردیس افزایشی بود، طی چند روز اخیر با ریزش قیمت دلار و افت خرید‌های سرمایه‌ای، نرخ‌های پیشنهادی هم ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

با کاهش قیمت ارز، نهاده‌های ساختمانی هم ارزان‌تر شده و این عامل در کاهش نرخ‌های پیش‌فروش مسکن در تهران و پردیس تاثیر گذاشته است. بازار آهن در یک هفته اخیر روند کاهنده به خود گرفته و هر شاخه آهن نسبت به دو روز قبل کاهش ۷۰۰ هزار تومانی قیمت را تجربه کرد.

ارزیابی برخی فعالان بازار مسکن این است که کسادی معاملات و افت قیمت‌های پیشنهادی مسکن تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما