کد خبر: ۵۴۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸

پیش بینی بورس فردا 23 اسفند 1401

با اینکه خبر های خوبی از بورس به گوش میرسد، فعالان بازار سهام فعلا ترجیح می‌دهند که تا رسیدن ثبات به بازارها پس از کاهش شدید نرخ ارز، قدم‌های محتاطی بردارند.
پیش بینی بورس فردا 23 اسفند 1401

به گزارش تجارت امروز؛بورس امروز معاملات بهتری را نسبت به روز گذشته داشت، اما با وجود کاهش عرضه‌ها، شاهد معاملات کم‌رمق و کم‌نوسانی بودیم که در میانه بازار نیز مقدار اندکی بر قدرت فروشندگان افزوده شد. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری در حالی که در ابتدا روند صعودی به خود گرفته بود، با کاهش اندک ۰.۰۹ درصدی مواجه شد و خود را به محدوده ۱.۷۸۱ میلیون واحدی رسید. شاخص هم‌وزن نیز با ثبت عملکردی مشابه، کاهش ۰.۱ درصدی را به ثبت رساند. در این میان، اما ارزش معاملات همچون روز گذشته در محدوده‌های پایین‌تری نسبت به روز‌های قبل‌تر باقی ماند و در محدوده ۶۳۱۷ میلیارد تومان قرار گرفت. در کنار این موضوع و با وجود رنگ سبز نماگر‌های بازار، شاهد خروج پول ۲۴۸ میلیارد تومانی از سمت کد‌های حقیقی بودیم.

روند کاهشی شدید نرخ دلار طی روز‌های گذشته و نوسانات بزرگی که تجربه کرد، با واکنش منفی بورس تهران همراه بود و کارشناسان عمده دلیل این موضوع را به کاهش انتظارات تورمی و عدم ثبات بازار ارز می‌دانند که موجب شده است تحلیلگران نتوانند با نگاه جامع و کاملی به تحلیل‌های آینده شرکت‌ها و سودآوری آن‌ها بپردازند. با این حال، اما امروز شاهد کاهش عرضه‌ها نسبت به دو روز گذشته بودیم و بازار توانست به دلایلی، آرام‌تر را دنبال کند. در ادامه با بررسی شرایط موجود و روند‌های روزانه، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

نوسان شدید دلار فردوسی

روند قیمتی دلار در بازار آزاد طی روز گذشته، با نوسان بسیار شدیدی همراه بود و در طول روز شاهد افزایش و کاهش‌های نزدیک به ۲ تا ۳ هزار تومانی بودیم. شروع بازار ارز در روز گذشته حوالی ۴۴ هزار تومان بود و پس از آن با خبر‌های مختلفی با نوسانات بالایی همراه شد. با این حال، اما اوج این تغییرات قیمتی زمانی ایجاد شد که در ابتدا امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه، اعلام کرد که گویا توافقاتی با آمریکا بر سر تبادل زندانیان انجام شده و حتی گفتگو‌هایی برای کاهش تحریم‌ها در جریان است. با انتشار این خبر نرخ دلار با روند کاهشی قدرتمندی مواجه شد و حتی به قیمت‌های زیر ۴۳ هزار تومان نیز رسید، اما این تازه شروع ماجرا بود. تنها دقایقی پس از صحبت‌های امیرعبدالهیان، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که هیچگونه توافقی در این زمینه صورت نگرفته و ادعا کرد که صحبت‌های امیرعبدالهیان دروغ بوده است. این موضوع باعث شد تا اسکناس آمریکایی در بازار آزاد دوباره بر روند صعودی سوار شود و خود را به حوالی ۴۵ هزار تومان برساند. دقایقی بعد، اما خبرگزاری العربیه ادعا کرد که ایران و آمریکا توافق کرده‌اند که در ازای آزادی سه شهروند آمریکایی توسط ایران، سه کشور عراق، ژاپن و کره جنوبی، دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند تا در نهایت نرخ دلار در بازار آزاد، معاملات خود را در قیمت ۴۳۸۰۰ تومان به پایان برساند.

توضیحات فوق صرفا به این علت بود تا شدت نوسان ارز را طی روز‌های اخیر به خوبی درک کنیم. این موضوع باعث شده است تا سرمایه‌گذاران به صورت جدی وارد فاز احتیاطی شوند و منتظر باشند تا این اسکناس آمریکایی در یک محدوده مشخص به ثبات برسد و پس از آن به سرمایه‌گذاری خود بپردازند. بازار سرمایه نیز از آنجا که همواره واکنش‌های قابل توجهی به نوسانات شدید نرخ ارز داشته است، این روز‌ها احتیاط بیشتری را در معاملات خود تجربه می‌کند و بخش عمده‌ای از عقب‌گرد نماگر‌ها و کاهش معاملات روزانه، به همین موضوع باز می‌گردد. از این رو انتظار می‌رود که این موضوع طی روز‌های آتی نیز تا مشخص شدن بهتر شرایط سیاسی کشور، ادامه داشته باشد.

بی‌توجهی بازار به نشست عشقی

طی روز جاری، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس، آخرین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۱ را برگزار کرد و درباره مسائل متعددی از دغدغه‌های مهم بازار سرمایه صحبت کرد. از مهمترین صحبت‌های عشقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: -سال آینده، سال اجرای حاکمیت شرکتی خواهد بود. – فعلا برای بازگشایی نماد بانک آینده به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و ابهامات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. -نماد‌های بازار پایه باید ارتقا کنند و در یکی از بازار‌ها پذیرفته شوند و مابقی شرکت‌ها در بازار توافقی معامله شوند. -خوشبختانه با پیشنهادات اصلی سازمان بورس مانند نرخ خوراک، در لایحه بودجه موافق شده است و پیگیر تعیین تکلیف باقی موارد هستیم. -اصلاح دامنه نوسان در بورس ادامه‌دار خواهد بود. -زیرساخت‌های مربوطه به دوطرفه کردن بازار در سال ۱۴۰۱ با همکاری شرکت بورس، شرکت مدیریت فناوری و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شده و یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های سازمان در سال ۱۴۰۲ خواهد بود. -روند بورس تهران منطقی است و بازار سهام قطعا جاماندگی خود را جبران خواهد کرد. -سامانه‌های نظارتی ما نشان می‌دهند که ورود نقدینگی به کارگزاری‌ها مثبت شده است.

با وجود اعلام خبر‌های مثبت و امیدوارکننده رئیس سازمان بورس، واکنش خاصی را از روند بازار شاهد نبودیم که نشان می‌دهد فعالان بازار سهام فعلا ترجیح می‌دهند که تا رسیدن ثبات به بازار‌ها پس از کاهش شدید نرخ ارز، قدم‌های محتاطی بردارند. از آنجا که روز‌های زیادی نیز تا پایان سال جاری باقی نمانده است، احتمال کوچ بخشی از سرمایه به صندوق‌های درآمد ثابت برای دریافت سود در روز‌های تعطیل نیز وجود دارد.

نگاهی به روند‌های روزانه

همانطور که در تصاویر زیر از وضعیت عملکرد روزانه شاخص کل بورس و همچنین ارزش و تعداد صف‌های خرید و فروش پیداست، بورس امروز که در ابتدا روندی مثبت به خود گرفته بود، به مرور با عقب‌نشینی نماگر‌ها و قیمت سهام مواجه شد و در نهایت نیز معاملات خود را در محدوده منفی به پایان رساند که نشان از تقویت دوباره عرضه‌ها دارد.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما