کد خبر: ۵۴۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۸

تصمیم کشورهای اوپک پلاس بر کاهش تولید نفت/ تاثیرات این تصمیم چیست؟

اعضای اوپک‌پلاس تصمیم گرفتند، عرضه نفت خام خود را از ماه مه ۲۰۲۳ تا پایان سال کاهش دهند و آمریکا از این تصمیم اوپک پلاس انتقاد کرد.
تصمیم کشورهای اوپک پلاس بر کاهش تولید نفت/ تاثیرات این تصمیم چیست؟

به گزارش تجارت امروز؛ عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس روز یکشنبه کاهش بیشتر تولید نفت به میزان حدود ۱.۱۶ میلیون بشکه در روز را در اقدامی که تحلیلگران می‌گویند باعث افزایش فوری قیمت‌ها خواهد شد، اعلام کرده‌اند.

محاسبات رویترز نشان می‌دهد کاهش تولید جدید، مجموع کاهش تولید داوطلبانه تولیدکنندگان اوپک پلاس را به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز می‌رساند که معادل ۳.۷ درصد از تقاضای جهانی برای نفت است.

تصمیمی که روز یکشنبه از سوی اوپک پلاس اعلام شد، یک روز پیش از برگزاری جلسه مجازی کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس روی داد که در آن عربستان سعودی و روسیه حضور دارند و انتظار می‌رفت در این جلسه پایبندی به کاهش تولید روزانه دو میلیون بشکه در روز که قرار بود تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کند، اعلام شود.

قیمت نفت ماه میلادی گذشته، به دلیل نگرانی نسبت به بروز بحران بانکی جهانی و آسیب دیدن تقاضا برای سوخت به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد که پایین‌ترین رکورد در ۱۵ ماه گذشته بود. با این حال، اقدام بیشتر از سوی اوپک پلاس برای پشتیبانی از بازار، پیش‌بینی نمی‌شود و منابع آگاه در اوپک پلاس، با توجه به این که قیمت نفت به حدود ۸۰ دلار بهبود پیدا کرده بود، چنین احتمالی را اندک ارزیابی کرده بودند.

رئیس شرکت سرمایه گذاری "پیکرینگ انرژی پارتنرز" در این باره اظهار کرد: جدیدترین کاهش تولید، می‌تواند قیمت نفت را ۱۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد. شرکت کارگزاری نفتی "پی‌وی‌ام" پیش بینی کرد در ابتدای معاملات پس از تعطیلات آخر هفته، قیمت‌ها بلافاصله افزایش پیدا خواهند کرد. تاماس وارگا از شرکت "پی‌وی‌ام" گفت: انتظار دارم که معاملات چند دلار بالاتر گشایش پیدا کنند و احتمالا تا سه دلار افزایش داشته باشند.

عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده عضو اوپک است، اعلام کرد تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. وزارت انرژی عربستان اعلام کرد که کاهش داوطلبانه این کشور، اقدامی پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار نفت است.

آمریتا سن، بنیانگذار و مدیر شرکت "انرژی اسپکتس" در این باره اظهار کرد: اوپک در صورت هرگونه کاهش احتمالی تقاضا، اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهد.

اوپک پلاس اکتبر گذشته، کاهش تولید دو میلیون بشکه در روز از نوامبر تا پایان سال ۲۰۲۳ را تصویب کرد. این اقدام خشم واشنگتن را برانگیخت، زیرا کاهش عرضه، قیمت نفت را افزایش می‌دهد.

آمریکا می‌گوید که جهان برای حمایت از رشد اقتصادی و جلوگیری از درآمد بیشتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای تأمین مالی جنگ اوکراین، به قیمت‌های پایین‌تر نیاز دارد.

دولت بایدن اعلام کرد اقدامی که روز یکشنبه از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس اعلام شد، غیرعاقلانه است. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: تصور نمی‌کنیم در حال حاضر با توجه به ابهامات بازار، کاهش قیمت مناسب باشد و ما این موضوع را روشن کرده‌ایم.

این کاهش تولید داوطلبانه از ماه مه شروع شده و تا پایان سال میلادی جاری ادامه پیدا می‌کند.

طبق بیانیه رسمی عراق، تولید نفت این کشور ۲۱۱ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. امارات متحده عربی اعلام کرد تولید خود را ۱۴۴ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد و کویت کاهش ۱۲۸ هزار بشکه در روز تولیدش را اعلام کرد. تولید عمان ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت و الجزایر اعلام کرد که تولید خود را ۴۸ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد. قزاقستان هم تولیدش را ۷۸ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، اعلام کرد مسکو کاهش داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید خواهد کرد. مسکو این کاهش‌ها را به صورت یک جانبه در فوریه پس از معرفی مکانیزم سقف قیمتی گروه هفت برای فروش سوخت روسیه اعلام کرده بود.

به گفته یک منبع آگاه در اوپک پلاس، گابن به صورت داوطلبانه تولیدش را هشت هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد و همه اعضای اوپک پلاس به این اقدام ملحق نمی‌شوند، زیرا تعدادی از آن‌ها در حال حاضر به دلیل کمبود ظرفیت تولید، پایین‌تر از سطح توافق شده تولید می‌کنند.

بر اساس گزارش رویترز، پس از کاهش یک جانبه تولید توسط روسیه، مقامات آمریکایی گفتند که اتحاد این کشور با سایر اعضای اوپک تضعیف شده، اما اقدام روز یکشنبه نشان می‌دهد که این همکاری همچنان قوی است.

سیلی محکم اوپک پلاس به گوش غرب

بحران انرژی در اروپا نه روز به روز که، هر لحظه بدتر می‌شود؛ هزاران شرکت بر اساس گزارش‌ها در آلمان و انگلیس کاملا ورشکسته شده‌اند و روزی نیست که خبر اعتصاب یا تظاهرات در اروپا از سوی رسانه‌ها منتشر نشود. خطر راست‌های افراطی نیز که این روز‌ها در برخی کشور‌ها مثل ایتالیا و سوئد دوباره قدرت را تصاحب کرده‌اند وحدت اتحادیه را تهدید می‌کند. قاره سبز به شدت نگران زمستان پیش رو است که بدون گاز روسیه چگونه این بحران را حل و فصل خواهد کرد. کشور‌هایی اروپایی که به مدت چند دهه، به گاز روسیه وابسته بوده‌اند حالا با کاهش شدید عرضه گاز و نفت روسیه مواجه‌اند و همزمان انتقال آن‌اندک گاز باقی مانده از خطوط لوله نورد استریم یک و دو نیز به دلیل خرابکاری متوقف شده و روس‌ها نیز صراحتاً اعلام کرده‌اند در صورت تعیین سقف قیمت برای نفت و گاز، عرضه آن را متوقف خواهند کردند. در گرماگرم این بحران و کشمکش‌ها، اروپایی‌ها دربه‌در به‌دنبال نفت و گاز جایگزین هستند و به کشور‌های صادر‌کننده نفت و گاز فشار وارد می‌کنند تا شاید تولید خود را افزایش دهند. در چنین فضایی ناگهان خبر می‌رسد «اوپک پلاس» روز چهارشنبه تصمیم گرفت تولید روزانه خود را به میزان ۲ میلیون بشکه نفت کاهش دهد. این بزرگ‌ترین کاهش از زمان شروع بیماری کرونا است. بر اساس گزارش‌ها این کاهش تولید توسط عربستان و کشور‌های دیگر منطقه خلیج‌فارس انجام خواهد شد! این اقدام با واکنش تند مقامات آمریکایی مواجه شده که نگران افزایش قیمت بنزین هستند. خبرگزاری بلومبرگ در واکنش به این اقدام نوشته: «تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، تاثیری فاجعه بار بر اقتصاد جهانی دارد.»

یک تصمیم ویرانگر

بلومبرگ روز پنجشنبه طی مقاله‌ای نوشته «تصمیم محور نفتی تازه تاسیس شده برای کاهش تولید ۲ میلیون بشکه در روز نتایج ویرانگر و فاجعه‌آمیزی برای اقتصاد جهانی به دنبال دارد... کاهش تولید روزانه ۲ میلیون بشکه نفت، یک حمله به اقتصاد جهانی است به ویژه اینکه عربستان نیز این بار به ائتلاف نفتی مسکو پیوسته است. این اقدام می‌تواند اموال بسیاری را به اردوگاه روسیه سرازیر کند درحالی که اردوگاه غربی در داخل اوپک هم پیمانی ندارد.» این کاهش تولید می‌تواند قیمت نفت را که در سه ماه گذشته به علت رکود اقتصادی در جهان، افزایش نرخ بهره آمریکا و تقویت دلار، از ۱۲۰ دلار به ۹۰ دلار در هر بشکه کاهش یافته بود، تقویت کند. گروه اوپک پلاس که از اعضای اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه تشکیل شده، سال ۲۰۲۰ به علت کاهش تقاضا تصمیم گرفت تا میزان تولید خود را با هدف تقویت قیمت نفت و متعادل کردن بازار به رقم بی‌سابقه ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. با بهبود تقاضا، این گروه به تدریج شروع به افزایش تولید کرد، اما از ماه گذشته با توجه به کاهش قیمت نفت دوباره‌اندکی از میزان تولید خود کم کردند. کشور‌های غربی قرار است از ماه دسامبر (دی ماه) سقف قیمتی که برای نفت روسیه تعیین کرده‌اند را اجرایی کنند، اما مسکو گفته به کشور‌هایی که این اقدام را انجام دهند، نفت نمی‌فروشد.

نفت ۱۰۰ یا حتی ۱۱۰ دلاری

این اقدام «اوپک پلاس» خیلی زود اثرات خود را بر بازار جهانی نفت گذاشت. بانک «مورگان استنلی» پیش‌بینی کرده قیمت‌های نفت سریع‌تر از برآورد قبلی، دوباره به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند و قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت در سه ماهه نخست سال آینده را از ۹۵ به ۱۰۰ دلار در هر بشکه، بالا ببرد. «مورگان استنلی» این را هم پیش‌بینی کرده که سال میلادی آینده، کمبود عرضه در بازار نفت از ۲۰۰ هزار بشکه در روز برآورد قبلی، به ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند. استراتژیست‌های «مورگان استنلی» می‌گویند این پیش‌بینی‌ها با فرض این بوده که تولید نفت روسیه پس از اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا، به میزان یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند. بانک‌های دیگر هم به کاهش تولید بزرگ اوپک پلاس واکنش نشان داده و پیش‌بینی قیمت نفت را بالا برده‌اند. به عنوان مثال، «گلدمن ساکس» پیش‌بینی قیمت نفت برنت در سه ماهه جاری را به میزان ۱۰ دلار افزایش داده و ۱۱۰ دلار در هر بشکه اعلام کرده است. «گلدمن ساکس» پیش‌بینی قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۲ را از ۹۹ به ۱۰۴ دلار و قیمت سال ۲۰۲۳ را از ۱۰۸ به ۱۱۰ دلار بالا برد. «دامین کوروالین»، مدیر تحقیقات انرژی گلدمن ساکس به تلویزیون

بلومبرگ

گفته: «تمامی تحولاتی که در بخش عرضه شاهد بوده ایم، زمینه را برای قیمت‌های بالاتر نفت تا پایان سال، فراهم می‌کنند.»

واکنش عصبی آمریکایی‌ها

تصمیم «اوپک پلاس» با عصبانیت شدید مقامات آمریکایی رو به رو شده چرا که این اقدام تلاش‌های واشنگتن را برای راضی کردن تولید کنندگان نفت به افزایش عرضه به منظور کاهش بهای نفت و تورم با شکست رو‌به‌رو کرده است. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه از این تصمیم اعضای گروه ابراز تأسف کرده‌اما در عین حال گفته واشنگتن دنبال منابع جایگزین است. طبق گزارش خبرگزاری «رویترز»، بایدن گفته علی‌رغم اتخاذ این تصمیم از سوی اعضای اوپک‌پلاس او از اینکه چند ماه پیش به عربستان سعودی سفر کرده پشیمان نیست! کاخ سفید نیز توافق اوپک‌پلاس را «کوته‌بینانه» توصیف کرده است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای چهارشنبه شب گفت: «رئیس‌جمهور، از تصمیم کوته‌بینانه اوپک‌پلاس برای کاهش میزان تولید مأیوس شده است.» «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا نیز در کنفرانس مطبوعاتی در لیما، پایتخت پرو در واکنش به تصمیم اوپک پلاس گفت کشورش در حال بررسی پاسخی مناسب به عربستان از جمله در روابط با این کشور است: «در رابطه با روابط بعدی ما با عربستان سعودی، با مشورت کنگره در حال بررسی چند پاسخ احتمالی و مناسب هستیم.»

روزنامه مشهور فرانسوی هم طی یادداشتی نوشته که تصمیم اخیر اوپک پلاس علی‌رغم درخواست‌های مکرر آمریکا و فرانسه برای افزایش تولید، بیانگر استحکام در روابط ایجاد شده میان ریاض و مسکو است. به نوشته روزنامه لوفیگارو «تصمیم جدید اوپک پلاس که خشم واشنگتن را برانگیخت، سیلی واقعی محمد بن سلمان به متحدان غربی خود، به‌ویژه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی وی بود... به جای کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت که روز چهارشنبه واشنگتن و پاریس از عربستان خواسته بودند تولید خود را برای کاهش قیمت نفت خام و مهار تورم افزایش دهد و این تصمیم در فاصله یک ماه مانده به انتخابات حساس میان دوره‌ای در آمریکا، ضربه سختی به جو بایدن محسوب می‌شود.» لوفیگارو در ادامه با اشاره به اینکه «مسکو برای تامین مالی جنگ با اوکراین به ادامه روند صعودی بهای نفت نیاز دارد» نوشت: «طبق گزارش نهاد‌های مربوطه، روسیه از آغاز حمله به اوکراین ۱۱۶ میلیارد یورو از صادرات نفت درآمد کسب کرده است.» طبق این یادداشت، تصمیم سازمان «اوپک پلاس» به رهبری ریاض نشان می‌دهد که کشور‌های حوزه خلیج‌فارس در کنار مسکو ایستاده‌اند و از فاصله گرفتن از متحد روس خود که از سال ۲۰۱۶ به عضویت اوپک پلاس درآمده است خودداری می‌کنند.»

سود سرشار آمریکا از جنگ اوکراین

اما در گرماگرم بحران انرژی در اروپا و در حالی که به خاطر این بحران هزاران شرکت در کشور‌های اروپایی و از جمله آلمان ورشکسته شده‌اند، وزیر اقتصاد آلمان، آمریکا و دیگر «کشور‌های دوست صادرکننده گاز» را متهم کرده از پیامد‌های جنگ اوکراین سوده برده و گاز را به قیمت نجومی، عرضه می‌کنند. به گزارش ایسنا، «رابرت‌هابک»، در مصاحبه با نشریه آلمانی منطقه‌ای «نوز» گفته: «بعضی از کشور‌ها از جمله کشور‌های دوست، قیمت‌های نجومی برای گاز طلب می‌کنند. مطمئناً، این امر مشکلاتی را به همراه می‌آورد که درباره آن صحبت می‌کنیم... اتحادیه اروپا برای بحران گازی این منطقه باید اقدامات بیشتری انجام دهد.»

ادارات دولتی فرانسه حق استفاده از آب گرم ندارند

از فرانسه نیز خبر می‌رسید دولت این کشور برای مدیریت بحران انرژی تصمیم گرفته است آب گرم ادارات این کشور را قطع کند. بر اساس گزارش رویترز پس از اعلام خبر قطع آب گرم در ادارات دولتی فرانسه وزیر انرژی این کشور روز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد: «چگونگی رسیدن به سقف مجاز مصرف برای کسب‌وکار‌ها به اختیار خودشان خواهد بود.» به گفته «اگنس پانیر روناچر» هدف از این برنامه‌های صرفه‌جویانه رسیدن به کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی این کشور در مقایسه با مقدار مصرف در سال ۲۰۱۹ خواهد بود. این اقدامات شامل قطع آب گرم ادارات دولتی فرانسه و کاهش یک درجه‌ای دمای آب در استخر‌ها و اماکن ورزشی می‌شود.

کاهش ذخایر استراتژیک آمریکا

همزمان با بحران انرژی در غرب و همچنین کاهش تولید نفت اوپک پلاس خبر رسیده که ذخایر استراتژیک نفت آمریکا نیز در ادامه روند کاهشی سالیان اخیر، به کمترین میزان در ۳۵ سال اخیر رسیده است! بر اساس گزارش‌ها آمریکا با عرضه گسترده ذخائر نفتش به بازار‌ها موفق شده بود قیمت را برای مدت کوتاهی پایین بیاورد. با این وجود افزایش قیمت نفت طی دو روز اخیر نشان می‌دهد که این راهبرد آمریکا با شکست رو‌به‌رو شده است. «استفن میلر»، استراتژیست و مشاور ترامپ در واکنش به کاهش ذخایر نفت آمریکا گفت: «شما در حال تماشای یک اقدام خرابکارانه ملی، در یک زمان واقعی، توسط رئیس‌جمهور بایدن هستید. در صورت وقوع یک وضعیت اضطراری جهانی، اگر دسترسی ما به نفت خارجی قطع شود، دیگر ذخایر استراتژیک برای ادامه کار نخواهیم داشت.»
از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا نیز هشدار داده است که کشور‌های اروپایی با یک شوک کامل اقتصادی رو‌به‌رو هستند.

انتهای مطلب/ی.ن

 

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما