کد خبر: ۵۴۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۷

فعلا قیمت کارخانه ای این خودرو ها گران نمی شود

شورای رقابت بعد از بررسی در آخر دستورالعمل جدید قیمت خودروها در مبدا را مصوب کرد. خودروسازان بعد از ابلاغ دستورالعمل قیمتی می توانند قیمت محصولات خود را حساب و در فاکتورهای فروش خود کنند.
فعلا قیمت کارخانه ای این خودرو ها گران نمی شود

به گزارش تجارت امروز؛ شورای رقابت دستورالعمل افزایش قیمت خودرو را مصوب کرد، اما این دستورالعمل شامل تمام محصولات حاضر در سبد محصولاتی خودروسازان نمی‌شود. براساس اخبار منتشر شده اعضای شورای رقابت بررسی قیمت خودرو‌های تولید داخل را در دستورکار داشتند؛ بنابراین در دستورالعمل جدید قیمتی که از سوی این شورا به وزارت صمت ارسال شده است خبری از خودرو‌های مونتاژی که در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز حضور دارند، نیست.

به عبارت دیگر در حال حاضر اعضای شورا رقابت تنها نحوی قیمت گذاری جدید خودرو را برای محصولات تولید داخل تعیین تکلیف کرده اند و مشخص نیست قرار است به کمک چه ساز و کاری قیمت خودرو‌های مونتاژی مشخص شود. این احتمال وجود دارد که شورای رقابت به بحث قیمت خودرو‌های مونتاژی ورود نکند و این اختیار را به خودروسازان بدهد که قیمت محصولات مونتاژی خود را با هماهنگی مدیران صمت مشخص کرده و در فاکتور‌های فروش خود اعمال کنند.

پیش‌تر نیز این رویه برقرار بود در سال‌های گذشته که قیمت خودرو‌ها اینقدر افزایش نیافنه بود اعضای شورای رقابت تنها به تعیین دستورالعمل قیمتی برای خودرو‌های زیر ۵۰ میلیون تومانی ورود می‌کردند و چنانچه خودروساران محصولی داشتند که قیمت آن بیش از ۵۰ میلیون تومان بود، تغییرات قیمتی این دسته از محصولات با هماهنگی سیاست گذار خودرویی انجام می‌شد؛ بنابراین در دور جدید قیمت گذاری خودرو با فرمول شورای رقابت همچنان جای خودرو‌های مونتاژی خالی است.

این احتمال ضعیف است که قیمت کارخانه‌ای محصولات مونتاژی خودروسازان تغییر نکند، اما این تغییر قیمت به احتمال زیاد با فاصله و بعد از اعمال قیمت‌های جدید محصولات پرتیراژ در دستورکار شرکت‌های خودروساز قرار خواهد گرفت.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما