کد خبر: ۵۴۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲

500 هزار خودرو بدون قرعه کشی پیش فروش می شود

در اولین طرح پیش فروش خودرو بدون قرعه کشی قرار است بین 400 تا 500 هزار دستگاه خودرو به متقاضیان واگذار شود.
500 هزار خودرو بدون قرعه کشی پیش فروش می شود

به گزارش تجارت امروز؛ ۹ شرکت خودروساز محصولات خود را در بزرگترین طرح فروش صمت عرضه کردند. دو خودروساز بزرگ کشور بهمراه هفت خودروساز خصوصی محصولات خود را در دسترس متقاضیان قرار دادند.

بزرگترین طرح پیش فروش خودرو در حالی از اسفندماه استارت خورد که بررسی‌ها نشان می‌دهد تمام محصولات عرضه شده در دسترس متقاضیان عادی قرار ندارد. این طرح فروش برای دو دسته متقاضی یعنی متقاضیان عادی و مادران دارای دو فرزند و بیشتر برگزار شده است.

ایران خودرویی‌ها با عرضه ۱۶ محصول در صدر جدول شرکت‌های خودروساز حاضر در این طرح فروش قرار دارد. اما تمام این ۱۶ محصول در اختیار متقاضیان عادی قرار ندارد. ایران خودرویی‌ها از میان ۱۶ محصول عرضه شده متقاضیان عادی امکان انتخاب تارا با گیربکس اتوماتیک را ندارند و این محصول ایران خودرو تنها در اختیار مادران دارای دو فرزند و بیشتر قرار می‌گیرد.

البته متقاضیان عادی می‌توانند علاوه بر تارا با گیربکس دستی، دنا پلاس با گیربکس اتوماتیک و موتور توربو شارژ، دنا پلاس با گیربکس دستی و موتور توربو شارژ، دنا پلاس، سمند سورن پلاس دوگانه سوز، سمند سورن پلاس با موتور بنزینی، پژو پارس XU۷P، پژو پارس XU۷P ELX، پژو پارس XU۷P سفارشی، پژو ۲۰۷ TU۳، پژو ۲۰۷ دستی، پژو ۲۰۷ با گیربکس اتوماتیک، وانت آریسان ۲، هایما S۷ پلاس و هایما S۵ را می‌توانند انتخاب کنند.

اینکه ایران خودرویی‌ها چرا تارا با گیربکس اتوماتیک را در دسترس متقاضیان عادی قرار نداده اند مشخص نیست و این خودروساز در این ارتباط توضیحی ارائه نداده است، اما به نظر می‌رسد این مساله بی ارتباط به تیراژ تولید تارا نباشد. این خودرو ار سال ۱۴۰۰ به تولید انبوه رسید و به بازار عرضه شده است. آبی‌های جاده مخصوص از ابتدا تارا را با دو مدل گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک در دسترس متقاضیان قرار دادند.

اما به نظر می‌رسد بعد گذشت دو سال ایران خودرویی‌ها هنوز نتوانسته اند این محصول خود را به تیراژ مورد نظر برسانند. شاید همین مساله دلیلی باشد تا مدیران ایران خودرو ترجیح داده اند تا در بزرگترین طرح پیش فروش خودرو که توسط صمت برگزار شده تنها تارا با گیربکس دستی را در تیررس متقاضیان عادی قرار دهند. این طرح پیش فروش اولین طرحی است که مکانیزم نوبت دهی جایگزین مکانیزم قرعه کشی شده است.

البته عرضه تارا با گیربکس اتوماتیک به مشتریان عادی بعید است که خیلی طولانی شود و ایران خودرویی‌ها با افزایش تیراژ در طرح‌های فروشی که در آینده برگزار می‌کنند این محصول خود را در اختیار متقاضیان عادی نیز قرار خواهند داد.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما