کد خبر: ۵۴۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷

بهترین و پرسودترین روش های سرمایه‌ گذاری در سال 1402

سرمایه گذاری یکی از راهکارهای مقابله با تورم و در امان ماندن در برابر از بین رفتن قدرت خرید است. در این مطلب به معرفی روش های پرسود سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.
بهترین و پرسودترین روش های سرمایه‌ گذاری در سال 1402

به گزارش تجارت امروز؛ سرمایه گذاری درست و مناسب می تواند ارزش پول افراد را حفظ کند. در این مقاله به بهترین و پرسودترین روش های سرمایه گذاری در سال 1402 خواهیم پرداخت.

سرمایه ‌گذاری چیست؟

سرمایه گذاری به عملی گفته می‌شود که فرد با هدف کسب سود و استفاده از منافع پیش‌بینی شده در آینده، پولی را برای کالا یا تعهدی اختصاص داد.

در تعریف ساده و علمی‌تر سرمایه‌گذاری را خرید کالایی قلمداد می‌کنند که در حال حاضر مصرف نمی‌شود و در آینده آن کالا برای شخص خریدار سودآور خواهد بود.

سرمایه گذاری به سه دسته مختلف تقسیم می شود. این دسته ها عبارتند از سرمایه‌گذاری در صنایع تولیدی و وابسته به تجارت، دارایی‌های تعهدی (سهام، پول، اوراق، صندوق سرمایه‌گذاری و غیره) و دارایی‌های واقعی (طلا، ملک، زمین، سکه، ارز و غیره) که ورود به هر کدام نیاز به علم مختص به خودش است.

سرمایه گذاری در ایران

اصولاْ سرمایه‌گذاری با هدف حفظ ارزش دارایی برای مقابله با تورم انجام می‌گیرد. برخی از این روش به عنوان یک منبع برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در ایران شیوه‌های مختلفی دارد. سرمایه‌گذاری در بازار بورس، ‌سکه و طلا،‌ مسکن و خودرو، ارزدیجیتال، ارزهای خارجی و سرمایه‌گذاری در بانک از روش‌های پس‌انداز به شمار می‌آیند که هریک به تخصص و دانش نیاز دارند.

با توجه به شرایط اقتصادی و اخبار جامعه شما می‌توانید هر کدام از این بازارها را انتخاب کنید. حتما توجه داشته باشید که اخبار بنیادی و فاندامنتال می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر رشد سرمایه شما داشته باشند. از این رو، قبل از ورود به هر بازاری وضعیت کشور و جهان را از طریق اخبار بررسی کنید.

گاهی اوقات تحلیل تکنیکال به تنهایی نمی‌تواند به پیش‌بینی حرکات قیمت یک دارایی در آینده کمک کند و بسیاری از عوامل اقتصادی و سیاسی ممکن است بر بازار تآثیر بگذارند. در این شرایط تصمیمات سیاسی غیرقابل پیش‌بینی سرمایه شما را تحت تآثیر قرار خواهند داد.

پس با در نظر گرفتن کلیه شرایط و پیگیری اخبار داخلی و خارجی از دارایی خود مراقبت کنید و حتماْ پیش از هرگونه اقدام برای سرمایه‌گذاری وضعیت موجود را در نظر بگیرید.

پس از انتخاب بازار هدف، مطمئن شوید که اطلاعات و دانش کافی برای تحلیل قیمت را دارید تا به موقع و در زمان مناسب بتوانید تصمیمات درستی اتخاذ کنید. در صورتی‌که تصور می‌کنید توانایی لازم و دانش کافی برای مدیریت سرمایه خود را ندارید، ‌سعی کنید از موسساتی که در این زمینه فعالیت دارند،‌کمک بگیرید.

اهداف سرمایه گذاری

اهداف سرمایه گذاری را باید در کسب سود در کوتاه‌مدت و بلندمدت خلاصه کرد. یکی از اهداف مهم سرمایه گذاری را باید کمک به تولید کشور و تسهیل بخش واقعی اقتصاد دانست علاوه بر این سرمایه‌گذاری می‌تواند در موارد بسیاری اشخاص را از مالیات معاف کند.

یکی از اهداف مهم سرمایه گذاری را باید ایجاد امنیت خاطر برای افراد در آینده دانست در واقع افراد با سرمایه گذاری خود را در برابر ریسک‌‌های احتمالی که ممکن است در آینده به آن گرفتار شوند حفظ ‌می‌کنند تمامی این مسائل به خوبی اهمیت سرمایه گذاری را به ما نشان می‌دهد.

بازده سرمایه گذاری (ROI) چیست؟

بازده سرمایه گذاری به مفهوم ساده یعنی میزان کارآیی و اثربخشی یک سرمایه گذاری چقدر است. بازده سرمایه گذاری را با نرخ بازده سرمایه گذاری یا نرخ بازگشت سرمایه نیز می‌شناسند و به آن ROI می‌گویند. برای آنکه بتوانید میزان بازدهی سرمایه‌گذاری‌های مختلف را مقایسه کنید لازم است که ROI سرمایه‌گذاری‌ها را با یکدیگر تطابق داده و مقایسه کنیم.

بهترین روش های سرمایه گذاری در سال 1402

در ادامه به معرفی چند نمونه از روش های مختلف سرمایه گذاری در سال 1402 خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری در بورس

یکی از سرمایه گذاری های سودآور را باید سرمایه‌ گذاری در بازار سرمایه دانست. سرمایه گذاری در بازار بورس می تواند یکی از پرسودترین و بهترین راه های سرمایه گذاری در سال 1402 قلمداد شود.

سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌تواند به دو روش اقدام کند یکی سرمایه گذاری مستقیم و دیگری سرمایه گذاری غیرمستقیم. هر یک از این روش‌ها مزایای خاص خود را دارد که بسته به شرایط سرمایه‌گذار این مزایا مورد نظر قرار می‌گیرد.

سرمایه گذاری مستقیم در بورس چیست؟

در روش سرمایه گذاری مستقیم شخص سرمایه‌گذار بدون هیچ واسطه‌ای و به شکل مستقیم در بازار سرمایه شروع به خرید و فروش و مبادله سهام می‌کند.

در این روش افراد باید با تکیه بر دانش و مهارت خود دست به انجام معاملات بزنند به همین دلیل در این روش لازم است که شخص از دانش و تخصص کافی برخوردار باشد.

روش انجام سرمایه گذاری مستقیم در بورس

برای ورود به روش سرمایه گذاری مستقیم در مرحله اول کافی است برای گرفتن کد بورسی اقدام کنیم. پس از دریافت کد بورسی باید وارد سامانه معاملات کارگزاری مورد نظر شویم و به خرید و فروش سهم به شکل مستقیم بپردازیم.

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس چیست؟

در روش سرمایه گذاری غیرمستقیم شخص به دلیل نداشتن دانش و مهارت لازم و یا کمبود زمان برای انجام معاملات در بازار سهام به شکلی غیرمستقیم و از طریق یک واسطه اقدام می‌کند.

سرمایه گذاری غیرمستقیم راهکاری است برای افرادی که از زمان و مهارت کافی برای انجام معاملات برخوردار نیستند. استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این روش راهکار مورد نظر سرمایه‌گذاران است. در این صندوق‌ها، افراد حرفه‌ای که مدیران صندوق محسوب می‌شوند به جای سرمایه‌گذار اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند و نه تنها ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهند بلکه با توجه به دارا بودن دانش، تخصص و تجربه لازم با سرمایه‌گذاری‌ها موفق اقدام به سوددهی مناسب به سرمایه‌گذاران خواهند کرد.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

احتمالا اسم صندوق سرمایه گذاری بارها به گوش شما خورده است اما شاید خیلی دقیق از ماهیت صندوق سرمایه گذاری مطلع نباشید. در حقیقت صندوق سرمایه گذاری راه‌حل سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. از طریق خرید واحدهای این صندوق‌ها است که افراد ریسک‌پذیر به راحتی و بدون تحمل ریسک خاصی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مزیت سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری با پول کم و بدون دردسر خاصی از طریق صندوق سرمایه گذاری میسر است. برای سرمایه گذاری در بازارهایی چون ملک، خودرو و سکه سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری به مبالغ قابل توجهی نقدینگی نیاز دارد اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به هیچ عنوان نیاز به مبالغ قابل توجه نیست و به راحتی می‌توان به پول کم به سرمایه‌گذاری اقدام کرد. سرمایه گذاری مالی یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که هر فردی به آن نیازمند است.

بازار ارز و طلا برای سرمایه گذاری در سال 1402

سرمایه گذاری در ایران به واسطه چالش‌های موجود در فضای اقتصادی همواره با دغدغه‌های بسیار همراه بوده و هست.شاهد هستیم که بازارها با بخشنامه‌ها و تصمیمات خلق‌الساعه دچار نوسان شده و ثبات لازم در بازارهای مختلف مثل ارز و طلا به واسطه محدودیت‌ها و دستورات مختلف تهدید می‌شود.

با وجود تمامی این مسائل و با در نظر گرفتن این مساله که سرمایه‌گذاری امری اجتناب‌ناپذیر در شرایط تورمی اقتصاد کشور ما است باید به این موضوع توجه داشته باشیم که بهترین سرمایه گذاری در شرایط حال حاضر چیست. برای بررسی این موضوع کافی است به پرسودترین بازارها در یک سال گذشته نگاهی بیندازیم و بازارهایی که از رشد لازم مغفول مانده و در سال 1402 احتمال رشد آن‌ها افزایش می‌یابد را بیابیم.

سرمایه گذاری در بازار سکه

سکه بهار آزادی در بازه یک ساله اخیر بازدهی 91.50 درصد را کسب کرده است. نیم سکه نیز در این یک سال، بیش از 112 درصد رشد را تجربه کرده است.ربع سکه با ثبت بیشترین رکورد رشد در میان انواع اقلام قابل سرمایه‌گذاری طلا بازدهی 142.52 درصد رشد را در یک ساله اخیر تجربه کرده است.

بازار ارز نیز با افزایش قابل توجهی روبه رو شده است تا جایی که در میان ارزهای رایج کشور، دلار در یک ساله اخیر بازه بهمن ماه 1400 تا بهمن 1401 تقریبا 61 درصد رشد را ثبت کرده است.مسکن نیز در این بازه (آذرماه 1400 تا آذر 1401)رشد قابل توجه 47.5 درصدی را داشته است. شاخص کل بورس در بازه یک ساله 19بهمن1400 تا 19بهمن 1401 با افزایش تقریبا 21.7درصدی مواجه شده است.

بررسی بازارهایی که نسبت به سایر بازارها از رشد کمتری برخوردار بوده است و با توجه به تورم لجام‌گسیخته‌ای که در حال حاضر بر اقتصاد کشور حاکم است به نظر می‌رسد در برخی از بازارها روند رشدی فعلی را در سال 1402 نیز شاهد باشیم.

طبق بررسی‌های موجود بازار سرمایه در میان بازارهای مالی مختلف جزو بازارهایی با کمترین بازدهی بوده است. در حالی که قیمت دلار در شرایط فعلی به بیش از 44 هزار تومان نیز رسیده است اما شاهدیم سهم‌های ارزنده بازار سرمایه برخلاف پتانسیل‌های بالا همچنان با دلار 30 هزار تومان و کمتر در حال معامله شدن هستند با توجه به رشد دلار و با در نظر گرفتن این موضوع که قیمت سهام مختلف در بازار سرمایه هنوز نتوانسته است خود را به رشدی همپای دلار برساند این بازار را می‌توان یک بازار پرسود با بازدهی قابل توجهی در سال1402 قلمداد کرد. به نظر می‌رسد در سایر بازارها چون ارز نیز شاهد افزایش بازدهی باشیم.

طلا یکی از دارایی‌های با ارزش به شمار می‌‎آید که بازار آن از جمله بازارهای پر سود و کم ریسک است. از گذشته تاکنون طلا یکی از پرسودترین و بهترین روش های سرمایه گذاری در سال 1402 می باشد.

باتوجه به افزایش روز افزون قیمت طلا، بسیاری از سرمایه‌گذاران این بازار را به بازارهای دیگر ترجیح می‌‎دهند. سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه هم مانند سایر بازارهای سرمایه‌گذاری مزایا و معایب خاص خود را دارد.

برای حفاظت از سرمایه خود بهتر است به این بازار اشراف داشته باشید و پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری این بازار را به خوبی بشناسید. روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا وجود دارد که شامل خرید مستقیم، گواهی سپرده طلا و صندوق‌های سرمایه گذاری طلا می‌شود.

در خرید طلا به روش مستقیم فرد سرمایه‌گذار در ازای پولی که می‌پردازد مقداری طلا به صورت فیزیکی دریافت می‌کند که می‌تواند آن را در منزل یا بانک نگهداری کند. در این روش باید هزینه کارمزد را در نظر بگیرید.

در روش غیرمستقیم گواهی سپرده طلا،‌ فرد سرمایه‌گذار می‌تواند گواهی سپرده طلا را از طریق بورس خریداری کند. برای این منظور لازم است که کد بورسی داشته باشید و سفارش خرید یا فروش خود را از این طریق ثبت کنید.

یکی دیگر از شیوه‌های سرمایه‌گذاری در بازار طلا، صندوق سرمایه‌گذاری است که شما دارایی خود را به افراد متخصص می‌سپارید تا با دانش کافی آن را در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال

ارز دیجیتال در واقع نوعی از پول است که حقیقی نبوده و ماهیت دیجیتال دارد و در فضای مجازی مبادله می‌شود. این نوع ارزها که به اصطلاح رمزارز نامیده می‌شوند بر روی بستر بلاک چین طراحی و ایجاد شده و معاملات آن‌ها به صورت غیرمتمرکز صورت می‎‌گیرد.

در حال حاضر با افزایش گرایش سرمایه گذاران به بازارهای بین‌المللی و کسب درآمد دلاری،‌ این بازار بسیار مورد توجه قرار گرفته و در حال توسعه و شکوفایی است.

بازار ارزهای دیجیتال نسبتاْ نوپاست که اغلب سرمایه‌گذاران آن افراد جوان و شرکت‌های بزرگ هستند. برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال کافیست که یک کیف‌پول دیجیتال در یکی از صرافی‌های معتبر داشته باشید تا بتوانید به صورت آنلاین در هر لحظه از شبانه روز اقدام به معامله کنید.

جدای از اینکه استفاده از این بازار سهل است و افراد زیادی به آن گرایش می یابند باید توجه داشت که برای شروع سرمایه گذاری در بازار رمزارزها نیاز به دانش کافی دارید. این بازار یکی از بازارهای پرنوسان با ریسک بالا به شمار می‌آيد که در عین سودهای کلان ممکن است، ضرر و زیان‌ هنگفت نیز به همراه داشته باشد.

بهترین نوع سرمایه‌گذاری،‌ سپرده‌گذاری در بازاری‌ست که در کنار فراهم کردن سود بیشتر، موجب ضرر و زیان به جامعه نمی‌شود. یکی از این روش‌ها سرمایه‌گذاری بر روی کسب و کارهای نوپا است. علاوه بر این،‌ سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مانند بورس نیز می‌تواند علاوه بر ایجاد یک سود خوب برای فرد سرمایه‌گذار به اقتصاد کشور هم کمک کند.
 
یک فرد سرمایه‌گذار هر بازاری را که انتخاب کند،‌ برای اینکه موفق شود حتماْ باید در کنار فاکتورهای دیگر، اصول سرمایه گذاری را نیز در نظر بگیرد. یکی از اصول سرمایه‌گذاری موفق ایجاد تعادل میان ریسک پذیری و مدیریت ریسک است. در واقع،‌ هرچه سود بالقوه از یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، ریسک آن هم به نسبت افزایش پیدا می‌کند.

برای اینکه تعادلی میان ریسک و مدیریت سرمایه خود برقرار کنید بهتر است که سبد دارایی‌های خود را تنوع ببخشید. به بیان دیگر دارایی‌های پرریسک و کم ریسک‌تر را در کنار هم خریداری کنید. بهتر است که پیش از آغاز فعالیت در بازارهای مالی با مفاهیم کلی بازار آشنا شوید. استفاده از استراتژی خاص و تحلیل بازار می‌تواند به یک سرمایه‌گذاری موفق کمک کند.

سخن پایانی

قبل از هر چیز برای ورود به یک سرمایه‌گذاری پر سود و کم خطر نیاز است با انواع بازارهای مالی آشنایی داشته باشید. پس از کسب علم و آگاهی کافی از میان آن‌ها با توجه به سرمایه خود بهترین شان را انتخاب کنید. 
 
به این نکته توجه داشته باشید که با هر تصمیمی سرمایه خود را در معرض سود و زیان قرار می‌دهید. بنابراین سعی کنید با تمرکز زیاد بازار هدف و روش درستی برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. با توجه به افزایش تورم در کشور و رشد ارزش دلار، بازارهای مالی بین‌المللی مانند بازار ارزهای دیجیتال و بازار تبادل ارزهای خارجی می‌توانند سود خوبی برای شما به همراه داشته باشند.

انتهای مطلب/م.ع
 

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما