کد خبر: ۵۴۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷

فرق و تفاوت های اتانول (طبی و صنعتی) و متانول چیست؟

اتانول و متانول، در گروه الکل های دسته اول قرار دارند. اما نحوه تولید، سمیت، موارد استفاده آن ها با یکدیگر متفاوت است. با توجه افزایش مسمومیت در رابطه با مصرف متانول، جهت کاهش این مسمومیت ها به مطالعه تفاوت اتانول و متانول در این مطلب پرداخته شده است. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

متانول چیست ؟

متانول (که در میان نام‌های دیگر متیل الکل و الکل چوب نیز نامیده می‌شود) یک ماده شیمیایی آلی و ساده‌ترین الکل آلیفاتیک با فرمول CH3OH (گروه متیل مرتبط با گروه هیدروکسیل است که اغلب به اختصار MeOH نامیده می‌شود) است. این ماده، یک مایع سبک، فرار، بی رنگ و قابل اشتعال با بوی الکلی متمایز مشابه بوی اتانول (الکل قابل شرب) است. متانول نام الکل چوب را به خود اختصاص داده است. زیرا زمانی عمدتاً از طریق، تقطیر چوب تولید شده است. امروزه متانول عمدتاً به صورت صنعتی  از طریق هیدروژنه کردن مونوکسید کربن بدست می آید.

متانول شامل یک گروه متیل است که به یک گروه هیدروکسیل قطبی در ارتباط است.

فرق و تفاوت های اتانول (طبی و صنعتی) و متانول چیست؟

اتانول چیست ؟

اتانول (مخفف EtOH، الکل اتیلیک، الکل دانه، الکل نوشیدن، یا به سادگی الکل نیز نامیده می شود) یک ترکیب آلی است. این یک الکل با فرمول شیمیایی C2H6O است. فرمول آن را می توان به صورت CH3-CH2-OH یا C2H5OH (یک گروه اتیل مرتبط با یک گروه هیدروکسیل) نیز نوشت. اتانول یک مایع فرار، قابل اشتعال، بی رنگ با بوی خاص شراب مانند و طعم تند است. این ماده،  یک داروی تفریحی روانگردان و ماده فعال در نوشیدنی های الکلی است.

اتانول به طور طبیعی از طریق فرآیند تخمیر قندها توسط مخمرها یا از طریق فرآیندهای پتروشیمی مانند هیدراتاسیون اتیلن تولید می شود.

عمده ترین تفاوت های اتانول و متانول

تفاوت های مشهود اتانول و متانول به شرح زیر است.

  • خواص ماده
  • ساختار
  • نحوه تولید

در ادامه به توضیح مختصر آن ها خواهیم پرداخت.

خواص ماده

متانول، ماده ای سمی است که از طریق فرآیندهای خارجی تولید می شود.

اتانول، ماده ای غیر سمی است ، که در کارخانه های مواد غذایی و با تخمیر محصولاتی مثل کشمش، ذرت ، خرما و… تولید می شود.

اتانول و متانول، به عنوان دو ترکیب متفاوت شناخته شده است. که برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این دو ماده در جدول زیر ذکر شده است.

خواص فیزیکی – شیمیایی

ماده شیمیایی متانول

ماده شیمیایی اتانول

فرمول مولکولی ماده

CH3OH

C2H5OH

وزن مولکولی

32.04 g/mol

46.07 g/mol

حالت فیزیکی – رنگ ماده

به صورت مایع بی رنگ دیده می شود.

به صورت مایع بی رنگ مشاهده می شود.

چگالی ماده  در دمای 20 °C

.0.792 g/m³

0.7893 g/cm3

دما جوش

64.7 °C

78.37 °C

دما انجماد

-97.6 °C

-114.1 °C

ساختار

گروه اتیل  در ساختار شیمیایی اتانول دیده می شود. اما، متانول فاقد گروه اتیل است. شکل زیر را مشاهده کنید.

نحوه تولید

نحوه تولید اتانول و متانول با یکدیگر متفاوت است. ت قطیر مواد حاوی نشاسته نظیر سیب زمینی، نیشکر و ذرت عمده ترین روش تولید اتیل الکل است. در حالی که متیل الکل از تقطیر چوب تولید می شود.

نحوه تشخیص اتانول طبی و اتانول صنعتی

منظور از الکل صنعتی همان متانول خالص یا اتانول صنعتی حاوی متانول است.

اتانول هم به صورت طبی و هم به صورت صنعتی (حاوی متانول و سمی) تولید و وارد بازار می شود.

عموما، تولید کنندگان اتانول صنعتی به دلیل عدم نوشیدن این دسته از الکل ها توسط مصرف کنندگان، به آن ترکیبات رنگی ، آب ژاول ، سایر محلول های ضدعفونی کننده و شوینده اضافه می کنند. تا رنگ آن به رنگ زرد یا نارنجی تبدیل شود. بنابراین، رنگ نمی تواند عامل تشخیص الکل طبی یا صنعتی باشد.

تست شعله، یکی از مهم ترین روش های تشخیص این دسته از الکل ها است.

نوع طبی : پنبه آغشته به آن را در برابر آتش قرار دهید. این ماده در مرکز شعله آبی و در کناره و انتهای شعله زرد می سوزد.

اتانول صنعتی : پنبه ی آغشته به آن را در برابر آتش قرار دهید. نارنجی رنگ (همان رنگ الکل صنعتی) می سوزد و شعله ی آن کوتاه تر از شعله ی اتانول طبی می شود. دقت داشته باشید که اتانول صنعتی تغییر رنگ داده شده به کمک وایتکس، تست شعله ی آن نارنجی رنگ و بسیار کوتاه دیده می شود. پایداری این شعله بسیار کم است. پنبه آغشته شده به این ماده، پس از اشتعال به سرعت خاموش و مشتعل نمی شود.

نحوه تشخیص اتانول و متانول

  • رنگ شعله (رنگ شعله ینوع خالص اتاق رنگ شعله آن، مرکز آبی و در انتها و کناره های شعله زرد رنگ است. تست شعله متانول خالص کاملا آبی رنگ است.)
  • بو : متانول، تند و تحریک کننده است. اما اتانول، رایحه غالب میوه ای است.
  • سمیت آن ها (اتانول ماده اصلی مورد استفاده در نوشیدنی های الکلی است. اما اتانول به شدت سمی شناخته شده است.)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید، قیمت خرید و فروش  اتانول- متانول و تولوئن با شماره ۰۹۱۲۶۵۴۲۳۱۴ در تماس باشید. . کارشناسان فروش  ایران کم اکس (irchemex.com) در تهیه مواد شیمیایی با کیفیت شما را یاری خواهند نمود.

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما