کد خبر: ۵۴۹۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۸

۲۲۰ هزار میلیارد تومان عدد وام بانکی به اشخاص مرتبط با بانک ها

بانک ها پول مردم را می گیرند و آنها را به امید وام این طرف و آن طرف می کشانند اما در حقیقت با پول مردم به خودشان وام می دهند و زندگی و امکانات بهتری برای مدیران خود ایجاد می کنند!
۲۲۰ هزار میلیارد تومان عدد وام بانکی به اشخاص مرتبط با بانک ها

به گزارش تجارت امروز؛ چندین سال است که می نویسیم باید جلوی این چرخه معیوب وام دادن بانکها به خودشان گرفته شود. باید جلوی بنگاه داری بانک ها گرفته شود؛ ولی چه کسی است که گوشش به این حرف ها بدهکار باشد؟

امروز در آمارهای اعلامی بانک ها آمده است که بانک های مختلف مجموعا 220 هزار میلیارد تومان به شرکت ها و اشخاص مرتبط با بانک وام داده اند. این در حالی است که بانک ها برای وام دادن به مردم عادی آنها را ماه ها منتظر نگاه می دارند و در نهایت نیز دست خالی از بانک بیرون می فرستند. انبوه درخواست های بلا اثر بانکی در این زمینه گواه این مدعا است. امروز اما مشخص است که روندها چگونه انجام می‌پذیرد! بانک ها بابت پروژه های واهی به شرکت های زیر مجموعه خود وام می دهند. شرکت پروژه را انجام دهد یا ندهد پروژه نیمه کاره رها می شود و شرکت به دلیل وضعیت تورمی بازار فقط با یک بررسی مجدد اموال ارزش دارایی های خود را بالا می برد و به دلیل نشان دادن سود کاذب وام دیگری برای پروژه جدید دریافت می کند. این چرخه های وارونه که در آن رانت هم زیاد است کم نیست.  اما این عدد وقتی جالب می شود که بفهمید جمع تسهیلات بانک‌های کشور به اشخاص مرتبط با خودشان در طول فقط شش ماهه سال گذشته است!

نگاهی به آمار اعلامی بانک مرکزی از تسهیلات بانک‌های کشور به اشخاص مرتبط با خود مشاهده می‌شود که در ۲۴ بانک مورد بررسی، ۲۲۰هزار میلیارد تومان به این افراد پرداخت شده است.

در میان بانک‌های کشور، مقایسه کل تسهیلات ۹ هزار میلیارد تومانی بانک ایران‌زمین با تسهیلات ۲۵ هزار میلیارد تومانی اشخاص مرتبط این بانک نکته جالبی است

بعد از بانک ایران زمین، بانک‌های ملل، آینده، دی، گردشگری در رتبه‌های بعدی واگذاری وام به خودی‌ها هستند.

لازم به ذکر است با ورود قوه قضائیه به پرونده پتروشیمی خلیج فارس و هولدینگ ایرانیان بانک ایران زمین که یکی از بازوهای این هولدینگ بود تحت اختیار قوه قضائیه قرار گرفت.

انتهای مطلب/ ا.م

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما