کد خبر: ۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹
این هفته نیز بازار خودرو کشور روزهای کم رونقی را تجربه کرد و مشتریان که با کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند، باز هم استقبال چندانی برای خرید و فروش خودرو، از خود نشان ندادند.اوضاع به شکلی است که اگر قیمت‌های این هفته بازار را با هفته قبل مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم بیشتر خودروهای داخلی، ثبات داشته و افت و خیز خاصی را تجربه نکرده‌اند.
دنیای اقتصاد: بی‌میلی مشتریان به خرید خودرو در حالی است که طی دو سه روز گذشته باز هم زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش وام خرید خودرو به گوش رسید که اگر رنگ واقعیت به خود ببیند، بازار احتمالا با شرایط بهتری مواجه خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان، یکی از دلایل اصلی بی‌رمقی بازار خودرو، کاهش قدرت خرید مشتریان است که این موضوع در کنار افزایش بیش از دو برابری قیمت ها، کار را برای خرید خودرو سخت کرده و اجازه رونق گرفتن بازار را نمی‌دهد. هرچند در حال حاضر وامی هفت میلیون تومانی برای خرید خودرو عرضه می‌شود، اما با توجه به قیمت بالای خودروها، این وام چندان دردی را دوا نخواهد کرد و از همین رو مسوولان بانک مرکزی پیشنهاد افزایش وام به ۱۵ میلیون تومان را به شورای پول و اعتبار داده‌اند.

ظاهرا افزایش وام خودرو به ۱۵ میلیون تومان، قطعی است و در آینده نزدیک تصویب خواهد شد، اما پرسش بزرگ اینجا است که آیا سیستم بانکی پولی بابت وام دادن به مشتریان بازار خودرو خواهد داشت؟
به عبارت بهتر، اگرچه افزایش وام بانکی می‌تواند قدرت خرید مردم را افزایش دهد، اما معلوم نیست که بانک‌ها توانایی یا انگیزه لازم برای پرداخت وام را داشته باشند. هرچه هست، مشتریان فعلا با بازار خودرو قهر کرده و منتظر اتفاقات بعدی هستند، اتفاقاتی که شاید بتواند توان مالی و انگیزه آنها را برای خرید بالا ببرد.

تثبیت قیمت‌ها
اما آن‌طور که نمایشگاهد‌اران خودرو پایتخت عنوان می‌کنند، بازار خودرو این هفته را تقریبا با تثبیت قیمت به پایان برد و بیشتر خودروها افت و خیز خاصی را تجربه نکردند.
این در حالی است که هفته گذشته با افت قیمت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی خودروهای داخلی روبه‌رو بودیم و خیلی‌ها گمان می‌کردند این روند طی هفته جاری نیز ادامه خواهد داشت، اما فعلا که خبری از کاهش دوباره قیمت‌ها نیست.

در حال حاضر پژو ۲۰۶ در مدل تیپ ۵ خود قیمتی برابر با ۳۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و مدل صندوقدار آن که V۸ نام دارد نیز ۳۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد. این دو خودرو طی هفته گذشته حدود ۶۰۰ هزار تومان ارزان شده بودند.

همچنین پژو ۴۰۵ بنزینی که هفته گذشته افت قیمت ۲۰۰هزار تومانی را به خود دید، این هفته تغییری نداشت و در حال حاضر ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو پارس نیز که تغییر قیمت خاصی نداشته، هم‌اکنون با قیمتی معادل ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در مدل داشبورد جدید و دو ایربگه خود خرید و فروش می‌شود. این خودرو مدلی تک ایربگه و فاقد داشبورد جدید است که ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سمند مدل LX نیز در حال حاضر قیمتی معادل ۳۰ میلیون تومان را به خود می‌بیند.

رانا نیز هم‌اکنون ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و از بازار تیبا نیز خبر می‌رسد که این خودرو بدون تغییر قیمت خاصی، همچنان ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اوضاع تولید این دو خودرو کاملا با هم متفاوت است، چه آنکه طبق آخرین آمار، تیبای سایپا با رشدی بیش از ۱۵۰ درصد مواجه بوده اما ایران خودرویی‌ها تولید رانا را اندکی کاهش داده‌اند.در بین دیگر خودروهای داخلی اما پرایدها نیز روزهای با ثباتی را طی هفته جاری سپری کردند و تغییر خاصی در قیمت شان رخ نداد.به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پراید مدل ۱۱۱ که همان پراید مروارید است، قیمتی برابر با ۲۰میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد. همچنین پراید در مدل ۱۳۱ نیز هم اکنون ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و برای خرید مدل ۱۳۲ نیز باید ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

از پرایدها که بگذریم، این هفته تندر-۹۰ نیز تغییر قیمت خاصی را به خود ندید. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر تندر-۹۰ در مدل اتومات خود قیمتی برابر با ۵۷ میلیون تومان دارد و تندر مدل E۲ نیز ۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین پارس تندر نیز همچنان با همان قیمت ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خود خرید و فروش می‌شود.
بنابر آخرین آمار منتشره از تولید، تندر-۹۰ با رشد تیراژ قابل توجهی روبه‌رو بوده، اما این موضوع هنوز نتوانسته اثری در بازار گذاشته و قیمت تندر را پایین بیاورد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری