کد خبر: ۵۵۰۴۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵

سفر بایدن به فنلاند همزمان با نشست ماه جولای ناتو

نشست ناتو در تاریخ 11 و 12 جولای (20 و 21 تیرماه) در شهر ویلنوس پایتخت لیتوانی برگزار می شود و در همین حین احتمال سفر جو بایدن به فنلاند وجود دارد.
سفر بایدن به فنلاند همزمان با نشست ماه جولای ناتو

به گزارش تجارت امروز؛‌ شبکه ان بی سی گزارش داد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در ماه جولای به فنلاند سفر خواهد کرد.

یک مقام آمریکایی در مصاحبه با این شبکه اظهار کرد سفر احتمالی بایدن به فنلاند همزمان با نشست ماه جولای ناتو در لیتوانی خواهد بود و ماه هاست که برای این سفر برنامه ریزی انجام شده، اما هنوز تصمیم گیری نهایی درباره آن صورت نگرفته است.

این مقام افزود: سفر بایدن به این کشور شمال اروپا که در اوایل ماه جاری به عنوان سی و یکمین عضو ناتو، وارد این پیمان شد، تنها به منظور شرکت در اجلاسی با حضور سران کشور‌های مختلف خواهد بود و هیچ دیدار دو جانبه‌ای در نظرگرفته نشده است.

این در حالی است که شورای امنیت ملی کاخ سفید تاکنون از هر گونه اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

کشور‌های سوئد و فنلاند در ماه مه سال گذشته و اندکی پس از تهاجم روسیه به اوکراین، درخواست عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو را دادند، اما روند پذیرش آن‌ها در ناتو به وسیله ترکیه مسدود شده. زیرا ترکیه خواسته که استکهلم و هلسینکی گروه‌های کُرد مخالف دولت ترکیه را گروه‌های تروریستی نامیده و از تامین مالی آن‌ها خودداری کنند تا آنکارا نیز با پذیرش آن‌ها به عنوان عضو جدید ناتو موافقت کند. در همین حال برای حل این مشکل، مقامات ترکیه، فنلاند و سوئد، پیش از نشست ناتو در سال ۲۰۲۲، تفاهم نامه مشترکی حاوی لیستی از گام‌های درخواستی آنکارا از این دو کشور شمال اروپا، امضا کردند. همچنین پارلمان ترکیه در ۳۰ مارس سال جاری لایحه پذیرش فنلاند در ناتو را تصویب کرد و در نهایت فنلاند وارد ناتو شد.

گفتنی است نشست ناتو در تاریخ ۱۱ و ۱۲ جولای (۲۰ و ۲۱ تیرماه) در شهر ویلنوس پایتخت لیتوانی برگزار می‌شود.

انتهای مطلب/ی.ن

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما