کد خبر: ۵۵۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

در علم اقتصادسرمایه گذاری به معنای تخصیص منابع مالی به یک یا چند دارایی مختلف است با این امید که در آینده مانبع با ارزش تری به دست بیاید. در ادامه ی این مطلب به بهترین روش سرمایه گذاری در ایران با پول اندک خواهیم پرداخت.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

ه گزارش تجارت امروز؛ برای بسیاری از افراد این تصور به اشتباه وجود دارد که نمی توان سرمایه گذاری با پول کم را شروع کرد و الزاما باید مبالغ کلانی برای کسب بازدهی های قابل توجه در دسترس داشته باشند. اما واقعیت این است که در عصر حاضر که بازارها و ابزارهای مالی جدید در حال گسترش است این امکان وجود دارد که حتی با چند صد هزار تومان نیز سرمایه گذاری را شروع کرد و متناسب با آن بازدهی خوبی کسب کرد.

قبل از هر چیز باید به چند نکته مهم اشاره کرد. سرمایه گذاری فرآیندی زمان‌بر است و انتظار کسب سود کلان در بازه‌ای کوتاه اشتباه است. ارزش سرمایه‌گذاری با گذشت زمان مشخص می‌شود. بنابراین سعی کنید هم واقع‌بین و هم صبور باشید. مهم نیست سرمایه شما چه مقدار است، اینکه قصد دارید این مبلغ را صرف سرمایه گذاری کنید اهمیت دارد و اینکه بدانید هیچ روش خیالی یا معجزه‌آسایی برای تبدیل سرمایه کم شما به یک پول هنگفت وجود ندارد. اما می‌توان با رعایت چند اصول اساسی و همچنین گرفتن مشاوره از کارشناسان این راه را کوتاه‌تر کرد. در این مقاله خواهیم گفت که در هنگام سرمایه گذاری با پول کم چه نکاتی را باید مد نظر داشت تا بهترین نتیجه حاصل شود.

بهترین روش های سرمایه گذاری در سال 1402

در سالهای اخیر نرخ تورم و قیمت اجناس روز به روز در حال افزایش، و قدرت خرید افراد نیز مدام در حال کاهش بوده است. شاید 10 سال پیش (سال 1391) یک شخص میتوانست با 10 میلیون تومان یک پراید بخرد اما در حال حاضر خرید خودرو با این مبلغ امکان پذیر نیست. اگر سابقه قیمتی تمامی کالاها و اجناس را بررسی کنید، مشابه این اتفاق را خواهید یافت. سوال این است که در حال حاضر با توجه به نرخ تورم و شرایط حاکم بر کشور با همان 10 میلیون تومان چگونه باید سرمایه گذاری کرد تا بتوانیم ارزش آن را حفظ کنیم و یا حتی از آن بازدهی کسب کنیم؟ 

بهترین روش افزایش ارزش و مقدار پول، سرمایه گذاری است اما قبل از هر چیز باید به این نکته توجه نمود که فرقی نمی‌کند شما با سرمایه 10 میلیون تومان شروع کرده اید. اصل مهم در سرمایه گذاری، حفظ ارزش آن و در وهله دوم کسب بازدهی از آن است. شاید در سال آینده نتوانید با 10 میلیونی که امروز سرمایه گذاری می‌کنید خودرو بخرید اما قطعا میتوانید اطمینان حاصل کنید که از ارزش 10 میلیون تومان شما کاسته نشده و همان کالایی را میتوانید بخرید که در زمان حال قادر به خرید آن هستید.

به بیانی ساده تر تنها کافی است که شما سرمایه خود را به اندازه رشد کلی قیمت کالاها (تورم) یا بیشتر از آن رشد دهید. هرچند در شرایط تورمی قیمت ها به طور یکسان رشد نمی‌کنند و به هم خوردن نسبت افزایش قیمت ها است که مشکل ساز می شود اما شما می‌توانید با مدیریت صحیح سرمایه خود، این مشکل را نیز حل کنید. به عنوان مثال ایجاد سبد سرمایه گذاری یکی از راه هایی است که می توانید از بازدهی بازارهای مختلف کسب سود کنید. بنابراین بهتر است با هر میزان سرمایه ای که دارید وقت را تلف نکنید و سرمایه گذاری را از امروز شروع کنید. در ادامه به معیارهای انتخاب روش سرمایه گذاری اشاره خواهیم کرد و چند روش برای سرمایه گذاری با 10 میلیون تومان و معایب و مزایای هر کدام آشنا خواهید شد.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

عوامل مهم در سرمایه گذاری

  • نقدشوندگی سرمایه

نقدشوندگی یعنی اینکه دارایی خریداری شده یا سرمایه‌گذاری‌تان را با چه سرعتی و با چه قیمتی می‌توانید به پول نقد یا معادل آن تبدیل کنید. به عنوان مثال اگر یک واحد مسکونی بخرید و 20 درصد زیر قیمت بفروشید بدیهی است که به سرعت نقد می‌شود، بنابراین باید در نقدشوندگی، قیمت مناسب را هم در نظر داشت.

اگر بخواهیم نقدشوندگی بازارها در ایران را به ترتیب بنویسیم، به شرح زیر است:

سپرده بانکی: شما به راحتی می‌توانید به بانک بروید و سپرده‌تان را دریافت کنید. البته در حالتیکه پیش از سررسید مراجعه کنید، سود شما کمتر از معمول و با یک نرخ شکست همراه است.ارز و طلا و سکه: با مراجعه به صرافی و طلافروشی امکان نقد کردن این دارایی ها وجود دارد.

سهام واوراق بهادار: اگر امروز سهامتان را بفروشید و درخواست وجه را ثبت کنید، دو روز کاری بعد به حساب‌تان واریز می‌شود. سهام شرکت‌ها نقدشوندگی متفاوتی دارند ولی بطور متوسط به سرعت قابل نقد شدن است.دارایی‌های کسب و کار (مواد اولیه، تجهیزات، اجناس و…): ممکن است مدت‌ها خریدار مناسبی برای دارایی‌های کسب و کاری که قبلا داشتید یافت نشود.املاک و مستغلات: فروش املاک و مستغلات به قیمت مناسب گاهی تا ماه‌ها طول‌ می‌کشد.

  •  اهداف سرمایه‌گذاری

این فاکتور همراه با سایر فاکتورها تعیین کننده بازاری است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید. هدف شما ممکن است رشد سرمایه در سریع ترین زمان ممکن باشد یا اینکه امنیت سرمایه برای شما اهمیت دارد و حفظ اصل سرمایه در اولویت است. براساس این اهداف متفاوت، تصمیمات متفاوتی در خصوص سرمایه‌گذاری می‌توان گرفت:

سرمایه‌گذاری کم ریسک به دلیل اینکه مدتی بعد آن پول را نیاز دارید – اگر نزدیک به بازنشستگی هستید، به احتمال قوی نمی‌خواهید از ارزش پول‌تان کاسته شود زیرا روی آن حساب کرده‌اید. به همین دلیل اگر هدفی مالی دارید که موعد آن نزدیک شده است، سرمایه‌گذاری کم‌ریسک عاقلانه‌تر است. سرمایه‌گذاری‌هایی مانند خرید اوراق مشارکت، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند برای شما مناسب باشد. 

سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط برای بازدهی بهتر – اگر می‌توانید ریسک بیشتری متحمل شوید و پول‌تان را در آینده نزدیک نیاز ندارید، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بزرگی که پایداری بالایی دارند و ترجیحا سود نقدی خوبی پرداخت می‌کنند گزینه مناسبی است.سرمایه‌گذاری پرریسک برای دست‌یافتن به بازدهی بالا – اگر توانایی ریسک بخش زیادی از پول‌تان برای دست‌یابی به بازدهی بالاتر دارید، پس رشد سریع یک هدف مناسب برای شماست.

در این شرایط باید در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آینده خوبی دارند ولی ریسک‌شان بیشتر است. این گزینه برای زمانی مناسب است که برای مدتی طولانی نیاز به پول ندارید و می‌توانید صبر کنید تا شرکت موردنظر، بزرگ شده و به سود بیشتری دست یابد.

سرمایه‌گذاری با اهداف ترکیبی نیز میسر است. مثلا ممکن است شما طرفدار ریسک بالا و سود بالا در بلندمدت باشید ولی بخشی از سرمایه‌تان را برای کاهش ریسک، صرف خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنید.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

  • سن و سال سرمایه گذار

هدف همه از سرمایه‌گذاری یکسان نیست. شاید فردی به فکر جمع‌آوری پول کافی برای دوران بازنشستگی است و شخص دیگر در ابتدای زندگی است و سال‌ها به پول خود نیاز ندارد. بنابراین یکی از دیگر از فاکتورها در سرمایه‌گذاری، این است که تا چه زمان می‌توانید سرمایه‌گذاری را نگهداری کنید. به عبارت دیگر، چه مدت مهلت دارید؟

هر چقدر بتوانید زمان بیشتری سرمایه‌گذاری‌تان را حفظ کنید (زمان بیشتری داشته باشید) می‌توانید سود بیشتری بدست آورید. اگر زمان زیادی در اختیار ندارید و کم‌شدن پول‌تان فاجعه‌بار خواهد بود، باید به سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک بچسبید.

  • میزان تحمل ریسک

به عنوان یک اصل کلی، هرچقدر انتظار بازدهی بیشتری از یک سرمایه‌گذاری داشته باشیم، ریسک آن نیز بالاتر است. علاوه بر این، بعضی‌ها با نوسانات بازار راحت نیستند و نمی‌توانند افت و خیزهای بازارهایی مانند بورس را تحمل کنند. در بازارهایی مانند بورس، همیشه زیان وجود دارد ولی سرمایه‌گذار حرفه‌ای زیان‌های خود را با سودها پوشش می‌دهد.

اگر تحمل زیان ندارید و با هر نوسان بازار، قلب‌تان شروع به تند زدن می‌کند شاید بهتر باشد به دنبال سرمایه‌گذاری کم‌ریسک باشید. اگر شخصی هستید که مایلید برای رسیدن به بازدهی بالاتر در آینده، مقدار زیان موقتی را متحمل شوید، پس سرمایه‌گذاری‌های پرریسک را امتحان کنید.

در ادامه به چند گزینه سرمایه گذاری میپردازیم و امکان سرمایه گذاری را در هر یک از این بازارها مورد بررسی قرار میدهیم.

آیا با پول کم هم می شود در ایران سرمایه گذاری کرد؟

اقتصاد ایران در یک دهه گذشته به طور میانگین بالای 40 درصد تورم را به طور سالیانه تجربه کرده است و همین عاملی شده است که قدرت خرید خانوارهای ایرانی به شدت پایین بیاید. در این بین سرمایه گذاری میتواند جلوی این کاهش قدرت خرید را بگیرد اما سوال اصلی که به شدت مهم میباشد این است که آیا با پول کم هم میتوان در ایران سرمایه گذاری کرد.

خوشبختانه در اواخر دهه 80، در بازار سرمایه با ایجاد صندوق های سرمایه گذاری، اهالی بازار سرمایه میتوانند با پول کم هم در بازار سرمایه سرمایه گذاری کنند که در ادامه توضیح بیشتر در این مورد را خواهیم داد. در هر بخش به طور مجزا به بررسی بازارها می‌پردازیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که در کدام از این بازارها میتوان با پول کم سرمایه گذاری کرد؟

با پول کم در چه زمینه ای سرمایه گذاری کنیم؟

در ادامه به بررسی روش های مختلف سرمایه گذاری خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری با پول کم در مسکن

یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه گذاری با پول کم و به طور کلی سرمایه‌گذاری، مسکن است. هرچند این روزها حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید مسکن بخصوص در شهرهای بزرگی مانند تهران بسیار افزایش یافته است.

اگر بتوانید با توجه به سرمایه خود مسکن یا زمینی مناسب تهیه کنید این گزینه نیز برای سرمایه‌گذاری مناسب است ولی موضوع صحبت ما سرمایه‌گذاری با پول کم است که طبیعتا شامل سرمایه‌ای که با آن بتوان در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کرد نمی‌شود. با این حال به تازگی صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات ارزش مسکن به بازار سرمایه معرفی شده است که اشخاص حقیقی می‌توانند با خرید واحدهای آن و با مبالغ کم نیز در رشد قیمت بازار مسکن سهیم شوند.

برای این منظور لازم است که کد بورسی را دریافت کنید و در یک کارگزاری ثبت نام نمایید. سپس در سامانه معاملاتی کارگزاری خود نماد «ارزش مسکن» را جستجو نمایید. اگر هنوز کد بورسی ندارید اینجا کلیک کنید. 

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

سرمایه‌گذاری با پول کم در طلا و سکه

طبیعتا با پول کمتر از 10 میلیون تومان نمی‌توان یک سکه بهار آزادی بخرید و پیشنهاد خرید سکه معقول نیست. شاید بتوانید یک نیم سکه یا حتی ربع سکه بخرید. همچنین با توجه به هزینه‌ اضافه‌ای که بابت اجرت ساخت طلا از شما گرفته می‌شود بتوانید کمتر از 7 گرم طلا بخرید.

طلا کالای باارزشی بوده و در هر شرایطی باارزش خواهد ماند. سرمایه‌گذاری بر روی طلا و سکه جذاب و در میان‌مدت و بلندمدت سودده است. اما با سرمایه کم شاید نتوان بازدهی چشمگیری برای آن متصور شد. پیشنهاد می‌کنیم اگر در نهایت قصد سرمایه‌گذاری با پول کم در طلا را دارید، باز هم به بازار سهام روی بیاورید و سهام صندوق‌های طلا که در بورس فعال هستند را بخرید.

سرمایه‌گذاری با پول کم در بانک

شاید اولین جایی که برای سرمایه‌گذاری به ذهن همه افراد خطور می‌کند بانک باشد. یک سرمایه‌گذاری امن و بدون ریسک با سود ماهانه که بدون هیچ نگرانی به موقع پرداخت می‌شود. اما دو نکته در مورد سرمایه‌گذاری در بانک وجود دارد، اول از همه اینکه نرخ سود بانک پایین است و با سرمایه کم سود بسیار کمی به شما پرداخت می‌شود و نکته دوم نرخ شکست سود بانک در صورت برداشت زودتر از موعد است.

اگر تا حد کمی اخبار اقتصادی را دنبال کرده باشید؛ قطعا می‌دانید طی سال‌های اخیر تورم کشور به طور متوسط بیش از 25 درصد بوده است، از طرفی بالاترین نرخ سود بانکی نیز حدود 23 درصد است. بنابراین می‌بینید که با سرمایه‌گذاری در بانک حداکثر شما بتوانید سرمایه خود را در برابر تورم حفظ کنید و سودآوری قابل توجهی نباید برای خود متصور باشید.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

یکی از بهترین بازارهای مالی برای سرمایه گذاری در دنیای فعلی، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است. با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، فرصت بزرگی برای سودآوری خواهید داشت که تقریبا می‌توان گفت در هیچ یک از دیگر بازارهای موازی فعلی وجود ندارد.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بدون محدودیت بوده و زودبازده بودن این بازار، باعث می‌شود که در صورت داشتن تحلیل‌های تکنیکال و منطقی و همین طور مطالعه صحیح بازار، بتوانید سودآوری قابل توجهی در میان مدت و حتی کوتاه مدت داشته باشید.

البته بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند دیگر بازارهای موجود، گاه و بیگاه دستخوش نوساناتی شده و مانند مدت اخیر، با افت قابل توجهی همراه است. با این همه هنوز می‌توان گفت که حتی روزهای بد بازار ارزهای دیجیتال، برای آن دسته از سرمایه گذارانی که شناخت خوبی نسبت به این بازار داشته باشند، پتانسیل کسب درآمد و سودآوری خواهد داشت.

به علاوه اگر تنها نگران حفظ ارزش سرمایه خود هستید و می‌خواهید در این بازار، با خرید رمزارزها، به حفظ ارزش سرمایه خود بپردازید، راه حل خوبی برای شما وجود دارد. به طور مثال شما می‌توانید با خرید ارز تتر(معادل تقریبا 1 دلار) که همیشه نرخ ثابتی دارد، به حفظ ارزش پول خود در برابر دلار به عنوان یک ارز جهانی کمک کنید.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

مزایای سرمایه گذاری در زمینه ی ارزهای دیجیتال

زودبازده بودن ارزهای دیجیتال

اگر چه سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال با نگاه بلندمدت، در اکثر مواقع با سودآوری بیشتری همراه است، اما شما می‌توانید با ترید روزانه نیز سودهای لحظه‌ای از این بازار به دست بیاورید که البته نیازمند داشتن دانش کامل و تسلط بر بازار ارزهای دیجیتال است.

غیرمتمرکز بودن رمزارزها

غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های این بازار است که باعث می‌شود سرمایه گذاران بتوانند فارغ از وابستگی‌های رایج بانکی، سرمایه گذاری خود را انجام دهند.

سرمایه گذاری در اعداد کوچک

در بازاری مانند بازار ملک، شما باید حتما در اعداد بزرگ سرمایه گذاری خود را انجام دهید؛ اما در بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانید در اعداد کوچک نیز سرمایه گذاری کرده و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

نقدشوندگی سریع

دارایی شما در حوزه ارزهای دیجیتال، دارای خاصیت نقدشوندگی سریع بوده و هر زمان که مایل باشید می‌توانید به راحتی و خیلی زود، میزان رمزارز خود را به ارز فیات دیگری تبدیل کنید. این برخلاف شرایطی است که به طور مثال در بازار ملک، ناچار به فروش کل ملک خود برای به دست آوردن بخشی از نقدینگی آن هستید.

سرمایه گذاری با پول کم در بازار سرمایه

بازار سهام گزینه‌ مناسب سرمایه گذاری با پول کم میباشد. یکی از مزایای بورس این است که با هر مبلغی (بیش از 500 هزار تومان) می‌توان به آن وارد شد. شما در ابتدای کار با مراجعه به یک کارگزاری، کد بورسی مخصوص به خود را دریافت می‌کنید. این مقدمات ورود شما به بازار سهام را فراهم می‌کند. برای شروع فعالیت در بورس تنها لازم است یک اتصال به اینترنت و یک لپ‌تاپ، موبایل یا کامپیوتر داشته باشید.

1) سرمایه گذاری مستقیم با پول کم در بازار سرمایه:

روش مستقیم سرمایه گذاری در بازار سرمایه یکی از متداول ترین روش های سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. شما با حداقل 500 هزار تومان میتوانید به صورت مستقیم به خرید و فروش سهام مورد نیاز خودتان بپردازید. نکته مهم در روش مستقیم این است که این روش برای همه افراد سرمایه گذار مناسب نیست.

فرد سرمایه گذار در روش مستقیم باید به دو عامل تخصص و زمان بسیار توجه کند. در صورتی که فرد تخصص لازم برای تحلیل کردن سهم و وقت لازم برای خرید و فروش را دارد میتواند از این روش استفاده کند اما در صورتی که فرد سرمایه گذار این دو عامل را نداشته باشد سرمایه گذاری مستقیم مناسب این فرد نیست و باید از روش غیر مستقیم استفاده کند.

2) سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سرمایه گذاری:

یکی از راههای سرمایه گذاری با پول کم، سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. سرمایه گذاری و خرید و فروش مستقیم در بورس زمانی گزینه بسیار خوبی است که شما اطلاعات و تجربه کافی از این بازار و نحوه خرید و فروش داشته باشید در غیر این صورت ریسک سرمایه گذاری در این بازار نیز بالا خواهد بود. پیشتر به سرمایه گذاری غیرمستقیم و صندوق های سرمایه گذاری که گزینه های مختلفی از ریسک و بازدهی را پیش روی سرمایه گذار میگذارد اشاره کردیم. از مزیت این صندوق ها میتوان حداقل به دو مورد زیر اشاره کرد.

این صندوق‌ها تحت نظارت افراد خبره و کارشناسان بورسی هستند که سرمایه‌های خرد را جمع می‌کند و با مبلغی زیاد آن را در بازار سرمایه به گردش درمی‌آورند.کارمزد خرید و فروش صندوق، از معامله سهام کم‌تر است.عموما این صندوق ها ضامن نقدشوندگی دارند. بدین معنی که در دوران رکود بازار نیز امکان عدم دسترسی به سرمایه وجود نخواهد داشت و سرمایه گذار هر زمان که اراده کند میتواند پول خود را از این صندوق ها خارج کند.

حال روش های سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سرمایه گذاری را توضیح می دهیم:

1-2) سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های سهامی

صندوق های سهامی به صندوق هایی گفته می شود که بر اساس شرایط مندرج در اساسنامه و امیدنامه خود حداقل 70درصد از دارایی های صندوق در بازار سهام و مابقی  را در دارایی های با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. بنابراین سرمایه گذاری در این صندوق ها به منزله سرمایه گذاری در بازار سهام است و بازدهی آن به تناسب بازدهی شاخص بورس خواهد بود.

ریسک این صندوق ها متناسب با بازار سرمایه است با این حال به دلیل مدیریت تخصصی در این صندوق ها، ریسک فرد سرمایه گذار بسیار پایین تر از سرمایه گذاری مستقیم میباشد. نکته بسیار مهم این است که حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله به حداقل 500 هزار تومان است و در صندوق های صدور و ابطالی نیز به میزانی خواهد بود که در صفحه هر صندوق ذکر شده است. نکته مهم دیگر این است که همواره پیشنهاد می‌شود مدت زمان سرمایه گذاری در این صندوق ها بلندمدت باشد.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

2-2) سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های مختلط

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، گزینه ای مابین صندوق های سهامی و صندوق های با درآمد ثابت، هم از نظر سطح ریسک قابل پذیرش و هم از نظر بازدهی مورد انتظار می باشند. این ویژگی به دلیل ساختار مجاز ترکیب دارایی صندوق بین سهام و ابزارهای با درآمد ثابت بدست می آید. این صندوق ها مناسب افرادی است که میخواهند ریسک کمتری نسبت به صندوق های سهامی را داشته باشند.  

2-3) سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های اهرمی

صندوق های سرمایه گذاری اهرمی  به سرمایه گذار این امکان را می دهد به صورت غیر مستقیم و بدون دریافت اعتبار از کارگزار خود، علاوه بر برخورداری از مزایای صندوق های سرمایه گذاری اعم از مدیریت حرفه ای و نقدشوندگی، به صورت اهرمی در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کند. این صندوق دارای دو نوع واحد سرمایه گذاری با نام های ممتاز و عادی بوده که واحد های ممتاز مناسب برای سرمایه گذاران ریسک پذیر بوده که قصد استفاده از اهرم برای سرمایه گذاری در سهام شرکت ها را دارند و واحد های عادی برای سرمایه گذاران ریسک گریز که قصد سرمایه گذاری کم ریسک دارند مناسب می باشد.

2-4) سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های طلا

صندوق سرمایه گذاری طلا از جمله صندوق های مبتنی بر کالا می باشد به این معنی که دارایی این صندوق در یک دارایی کالایی سرمایه گذاری می شود و ارزش واحد های صندوق متناسب با تغییرات قیمت آن کالا تغییر می کند. در ایران رایج ترین صندوق کالایی، صندوق های مبتنی بر اوراق گواهی سپرده سکه طلا هستند. در صندوق سرمایه گذاری طلا، مدیر صندوق ملزم است حداقل 70 درصد از دارایی های صندوق را در گواهی سکه طلا سرمایه کند و حداکثر تا 20 درصد از دارایی صندوق را نیز می تواند در ابزار های مشتقه مرتبط با سکه از جمله قرارداد آتی سکه یا قرارداد اختیار معامله سکه سرمایه گذاری کند، بنابراین همبستگی قیمتی این اوراق با قیمت سکه و طلا بسیار زیاد است.

همچنین سرمایه گذاری در صندوق های طلا مزایای قابل توجهی نسبت به خرید سکه طلا یا طلای آب شده و جواهر آلات به صورت فیزیکی دارد که از جمله آن ها می توان به سهولت خرید و فروش واحد های سرمایه گذاری در بورس، امنیت بالا و عدم ریسک سرقت و شفافیت اطلاعات اشاره کرد. همچنین به دلیل خرد بودن واحدهای صندوق، این امکان به سرمایه گذار داده می شود که با کمترین مبالغ هم بتواند در طلا سرمایه گذاری کند.

2-5) سرمایه گذاری با پول کم در صندوق های درآمدثابت

در صندوق های با درآمد ثابت، بین 70 تا 90 درصد از کل وجوه جمع آوری شده از سرمایه گذاران باید در دارایی های بدون ریسک از جمله اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری شود و مدیر صندوق صرفا اجازه دارد بخش کمی از سبد تحت مدیریتش را در دارایی های دارای ریسک بیشتر، سرمایه گذاری کند.

بنابراین احتمال متحمل شدن زیان در این صندوق ها نزدیک صفر است ولی همین موضوع باعث می شود که سود صندوق نیز از حد مشخصی بالاتر نرود چرا که دارایی های بدون ریسک، معمولا نرخ های سود مشخصی دارند که چیزی در حدود نرخ تورم کشور است. با این وجود مزیت این صندوقها نسبت به سپرده بانکی عدم نرخ شکست در آنها است. به این معنی که سرمایه گذار در صورتیکه به وجه خود نیاز داشته باشد می‌تواند بدون اینکه از مقدار سود کاسته شود آن را برداشت نماید.

لازم به ذکر است که گروه مالی کاریزما در بخش سرمایه گذاری غیرمستقیم و صندوق های سرمایه گذاری خدمات کاملی ارائه می‌دهد. برای آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری کاریزما اینجا کلیک کنید.

همچنین خرید عرضه های اولیه به عنوان گزینه های با بازدهی خوب در زمان اندک و نسبتا با ریسک کم نیز گزینه خوبی برای سرمایه گذاری خرد است. بررسی بازدهی عرضه‌ اولیه ها نشان داده که عمدتا با ضرری مواجه نمی‌شوند و برای سودآوری قابل اطمینان هستند. طی سال‌های اخیر که بورس رونق گرفته شرکت‌های زیادی وارد این بازار شده‌اند و ما شاهد عرضه اولیه‌های زیادی در این بازار هستیم که می‌تواند مکان مناسب و قابل اطمینان از نظر سوددهی برای سرمایه‌گذاری با پول کم شما باشد.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

مزیت سرمایه گذاری در بورس

می‌توان با هر مبلغی در آن سرمایه‌گذاری کرد و اینکار را از هرجای دنیا که هستید فقط با داشتن یک اتصال اینترنت و یک لپ‌تاپ، موبایل یا کامپیوتر انجام داد. امکان نقد کردن سریع سرمایه در بیشتر مواقع وجود دارد و فقط زمانی که نماد یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و… موقتا بسته می‌شود امکان فروش سهام نیست.یک فعالیت سوداگرانه مانند خرید سکه فیزیکی و ارز نیست، بلکه شما با سرمایه‌گذاری در بورس، به اقتصاد کشور و تامین مالی شرکت‌ها کمک می‌کنید.

با شروع سرمایه گذاری در بورس، خواه ناخواه باید مفاهیم زیادی در زمینه بازارهای مالی، اقتصاد، سهام، ساختار شرکت‌ها، تحلیل‌ها و … را بیاموزید.از تورم عقب نمی‌مانید و همچنین می‌توانید سود نقدی سهام را سالیانه دریافت کنید. برخی از شرکت‌های سودده، سالیانه یکبار مقداری از سودی که شرکت بدست آورده را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. بنابراین در عین حال که سهام خود را نگهداری کرده‌اید و ارزش آن ممکن است رشد کند، سود نقدی نیز دریافت می‌کنید.

صندوق درآمد ثابت بهترین سرمایه گذاری با پول کم و ریسک پایین: صندوق های سرمایه گذاری متفاوتی در بازار سرمایه وجود دارد که متناسب با هر میزان ریسک پذیری و میزان بازدهی است و هر فرد می تواند بر اساس ظرفیت پذیرش ریسک خود آن را انتخاب کند. به عنوان مثال اگر شما خودتان را فردی ریسک گریز تصور می کنید و به دنبال کسب بازدهی ثابت در ماه هستید، صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت گزینه های مناسبی هستند.

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم چیست؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، بازار سرمایه و سرمایه گذاری غیرمستقیم بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم میباشد. افراد سرمایه گذار و خانوارهای ایرانی با هر درجه ریسک پذیری میتوانند در بازار سرمایه با پول کم سرمایه گذاری کنند. حال این سوال پیش می‌آید که بهترین روش سرمایه‌گذاری در بورس با پول کم چیست؟ پاسخ ما به شما این است که اگر تخصص و زمان کافی برای سرمایه گذاری در این بازار را دارید میتوانید به صورت مستقیم در بازار سرمایه سرمایه گذاری کنید ولی پیشنهاد ما برای سرمایه گذاری با پول کم در بازار سرمایه، خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذای میباشد.

چه بازارهایی برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیست؟

در این مقاله مواردی از سرمایه گذاری هایی که با پول کم  امکان پذیر هستند را بیان کردیم. به عنوان مثال خرید یک باب منزل در هر شهری به چند صد میلیون تا چند میلیارد پول نیاز دارد و برای سرمایه گذاری با پول کم مناسب نیست، با این حال در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار ابزاری برای سرمایه گذاران علاقه مند در حوزه مسکن طراحی شده است که در املاک و مستغلات سرمایه گذاری میکند و پاسخگوی نیاز سرمایه گذاری با پول کم است. همچنین بازارهای دیگری نیز هستند مانند سکه و طلا که به سرمایه زیادی نیاز دارند. همانطور که ذکر شد امکان خرید سکه و طلا در بورس نیز مهیا شده است که خرید آن با پول کم نیز امکان پذیر است.

در حال حاضر شاید بتوان گفت بازار خودرو جزء سرمایه گذاری هایی است که برای سرمایه های کم مناسب نیست و کمترین قیمت خودرو صفر در تاریخ نگارش این مقاله حداقل 300 میلیون تومان است.

با چقدر پول می توانیم سرمایه گذاری کنیم؟

در بازار سرمایه و خرید و فروش سهام و صندوق های قابل معامله، نیاز است که حداقل 500 هزار تومان برای سرمایه گذاری داشته باشید ولی در صندوق های سرمایه گذاری صدور و ابطال این شرط هم برداشته میشود و شما میتوانید به اندازه یک واحد از آن صندوق سرمایه گذاری خود را شروع کنید. در نتیجه شما میتوانید با کم ترین مبلغ ممکن سرمایه گذاری خود را در بازار سرمایه شروع کنید و همین باعث ایجاد جذابیت در این بازار شده است.

 برای کم کردن ریسک سرمایه گذاری چکار کنیم؟

با توجه به صحبت های انجام شده، بسته پیشنهادی برای کم کردن ریسک سرمایه گذاری با پول کم، صندوق های سرمایه گذاری است. این صندوق ها به دلیل مدیریت حرفه ای پرتفو، میتوانند به شدت ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهند. نکته مهم بعدی صندوق های سرمایه گذاری، این است که این صندوق ها مناسب تمام افراد با هر درجه ریسک گریزی هستند و هر فردی میتواند با انتخاب صندوق مناسب خود، سرمایه گذاری در بازار سرمایه را شروع کند.

بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران با پول کم در سال 1402

با 10 میلیون تومان در سال 1402 کجا سرمایه گذاری کنم؟

یکی از سوالاتی که افراد ممکن است با آن مواجه شوند این است که اگر بخواهم با پول کم سرمایه گذاری کنم، بهترین راه کدام است؟ مثلا اگر 10 میلیون تومان داشته باشم، آیا می‌‌توانم سرمایه گذاری خوبی انجام بدهم؟ جواب ما این است که بله. کافی است به مثال‌های مطرح شده در بالا نگاهی بیندازید. اگر حتی چنین پول را در گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنید، می‌توانید سود معقولی کسب کنید. اگر فردی کم ریسک و ریسک گریز باشید، توصیه ما به شما صندوق درآمد ثابت است.

همان طور که دیدید، این صندوق می‌تواند بسیار بیشتر از سود بانکی عاید شما کند و نرخ شکست نیز ندارد. یعنی در یک سال بدون ریسک خاصی عایدی خوبی کسب کنید. اما اگر حس می‌کنید روحیه ماجراجویانه‌تری دارید، توصیه ما به شما ورود به سهام یا صندوق سهام است. با صندوق اهرمی نیز می‌توانید بیشتر از وجه در دسترس خود سرمایه گذاری کنید.

سرمایه گذاری با 50 میلیون تومان در سال 1402

تمام گزینه‌هایی که برای سرمایه گذاری در مورد 10 میلیون تومان ذکر کردیم، برای سرمایه گذاری با 50 میلیون تومان نیز صدق می‌کند. این پول هم می‌تواند در بازار سهام، صندوق های سهام، صندوق طلا، سپرده کالایی سکه، بانک، صندوق درآمد ثابت سرمایه گذاری شود. نکته بسیار مهم این است که شما بتوانید با این پول تنوع بسیار خوبی را ایجاد کنید. صندوق های سرمایه گذاری قابلیت این را هم دارند که انواع صندوق ها را با هم خریداری کنند و این به متنوع شدن پرتفو سرمایه گذاری شما کمک میکند.

سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان در سال 1402

با شروع سال 1402 و با توجه به رشد اخیر دلار و سکه و تورم حدود 50 درصد سال گذشته، بسیاری نگران جهش مجدد دلار و کاهش بیشتر ارزش ثروت خود هستند و بسیار با این پرسش مواجه ایم که بهترین سرمایه گذاری در سال 1402 با 100 میلیون تومان کدام است؟

هرچند 100 میلیون تومان در زمانی نه چندان دور سرمایه کلانی محسوب میشد و کمترین چیزی که با این مبلغ میشد خریداری کرد یک خودروی خوب بود اما در حال حاضر این کار امکان پذیر نیست. با توجه به مطالبی که ارائه شد شاید بتوان گفت تشکیل یک سبد از دارایی هایی متشکل از سکه و طلا، ارز، سهام و اوراق درآمد ثابت در بازار سرمایه معقول تر باشد.

ابزارهای معامله سکه و طلا که شامل صندوق های کالایی و همچنین گواهی سپرده سکه است گزینه های امن و جذابی هستند. از آنجا که قیمت سکه از قیمت جهانی انس طلا و نرخ دلار آزاد بدست می‌آید و سهم دلار در فرمول آن به علت افزایش مداوم، بیشتر شده است بنابراین برای بهره مندی از نوسان دلار سرمایه گذاری در صندوق های سکه و طلا و همچنین گواهی های سپرده آن به صرفه است.

بورس اوراق بهادار نیز به تازگی مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. هرچند این بازار یک بازار پررسیک محسوب می‌شود اما سرمایه گذاری اصولی و بلندمدت در آن همواره سودآور بوده است. برای مدیریت ریسک آن صندوق های سرمایه گذاری سهامی گزینه های خوبی هستند. همچنین انواع دیگر صندوق ها وجود دارند که تنوع بسیار خوبی را در این ابزارها ایجاد کرده است.

سخن پایانی

با اینکه سرمایه گذاری با پول کم و جزئی برای برخی قابل باور نیست اما می تواند به واقعیت بپیوندد. در این مسیر علاوه بر داشتن آگاهی باید ریسک پذیر هم باشید و بتوانید پول های خرد خود را مدیریبت کنید. از سوی دیگر، افراد ریسک پذیر بهتر است روی سهام یا صندوق سهام بیشتر متمرکز شوند.

البته می‌توان سبدی از گزینه‌های متنوع هم فراهم کرد و بخشی از سرمایه را در هر یک از آنها قرار داد. مثلا بخشی از دارایی خود را به صندوق سهامی اختصاص دهیم، بخشی را به طلا و بخشی را هم به صندوق درآمد ثابت. این کار به کاهش ریسک کمک زیادی می‌کندو رفته رفته شما را به سود دلخواهتان می رساند.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما