کد خبر: ۵۵۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸

روند نزولی بی سابقه بورس در دو روز متوالی

روز گذشته یکی از عجیب‌ترین روز‌های بازار سرمایه رقم خورد و شاخص کل بورس با بیش از ۱۲۵ هزار واحد ریزش، رکورد تاریخ راه‌اندازی مکانیزم بازار سهام را جابه‌جا کرد.

روند نزولی بی سابقه بورس در دو روز متوالی

به گزارش تجارت امروز؛ بازار بورس امروز هم به مانند دیروز از ابتدای معاملات با فشار فروش سنگینی رو‌به‌رو شده است و اغلب نماد‌ها یا در صف فروش و یا در منفی‌های سنگین معامله می‌شوند و کلیت بازار حال خوبی ندارد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تا این لحظه از معاملات با کاهش ۸۰۰۰۰ واحدی همراه شده است و به سطح ۲ میلیون و ۳۵۹ هزارواحدی رسیده است.

نماد‌های فملی، فولاد و فارس بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل گذاشتند و در تاثیرگذارن برتر هیچ نمادی با عملکرد مثبت به چشم نمی‌خورد.

شاخص کل هم وزن نیز تا این لحظه از معاملات با کاهش ۳.۱۳ درصدی رو‌به‌رو شده است و سهام کوچک و بزرگ بازار هر دو تحت فشار فروش قرار دارند.

ارزش معاملات خرد بازار سهام تا این لحظه از معاملات به ۴۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است و بعضی از سهام در صف‌های فروش حجم خورده اند و برخی دیگر کم معامله بوده اند.

گروه خودرو و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را در بین صنایع به خود اختصاص داده‌اند.

خروج پول حقیقی‌ها از بازار سهام تا این لحظه از معاملات با شدت بالایی همراه بوده است و حقیقی‌ها در ۲۰ دقیقه ابتدایی بازار ۱۳۵۷ میلیارد پول از بازار سهام خارج کردند.

ارزش صف‌های فروش تا این لحظه از بازار به ۷۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است و باید دید آیا این صف‌ها امروز جمع خواهند شد یا صف نشینی فروشندگان ادامه خواهد داشت.

آیا معاملات امروز بورس ابطال می‌شود؟

با کاهش پنج درصدی شاخص کل بورس، سازمان بورس مجاز است معاملات امروز را ابطال کند.

طبق دستورالعمل اجرایی شرایط اضطراری موضوع مادة (۳۲) قانون بازار اوراق بهادار، سازمان بورس مجاز است در صورتی که شاخص کل طی یک روز پنج درصد کاهش یا افزایش داشته باشد، معاملات آن روز را ابطال کند، اما این موضوع قانون نبوده و یک دستورالعمل بوده و سازمان بورس می‌تواند این کار را انجام داده یا ندهد.

روند نزولی بی سابقه بورس در دو روز متوالی

ماده یک:

سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز است در صورت وقوع شرایط اضطراری و در راستای حمایت از حقوق و منافع سرمایه گذاران و حفظ بازار شفاف، منصفانه و کارا، دستور تعطیل و یا توقف تمام یا بخشی از معاملات هر یک از بورس‌ها یا بازار‌های خارج از بورس را حداکثر به مدت سه روز کاری صادر نماید.

بند سه:

در صورتی‌که ارزش بازار بورس یا بازار خارج از بورس طی مدت حداکثر یک روز کاری به میزان پنج درصد کاهش یا افزایش داشته باشد.

توقف‌های موضوع ماده ۴ صرفاً با موافقت سازمان و تحت شرایط زیر انجام می‌گیرد:

بند سه:

در خصوص بند ۳، بورس یا بازار خارج از بورس شرایط توقف خودکار معاملات را در صورت بروز شرایط مذکور فراهم می‌نماید.

ماده دو:

در صورتی که سازمان تشخیص دهد که به دلیل بروز شرایط اضطراری تعطیلی و یا توقف انجام معاملات هر یک از بورس‌ها یا بازار‌های خارج از بورس به مدتی بیش از ۳ روز کاری ضرورت دارد باید پیشنهاد تداوم تعطیلی و یا توقف انجام معاملات را قبل از پایان روز کاری سوم به شورا ارائه نماید. به هر ترتیب تداوم مدت مزبور صرفاً پس از موافقت شورا امکان پذیر خواهد بود.

ماده سه:

شرایط اضطراری شرایطی است که:

الف) در اثر وقوع آن ارائه خدمات مربوط به معاملات و یا تسویه غیرممکن گردد یا برای آن تهدید جدی ایجاد شود.

ب) عدم شفافیت اطلاعاتی یا معاملاتی که منجر به ایجاد مخاطرات جدی برای منافع سرمایه‌گذاران گردد.

طبق پیگیری ها، سازمان بورس قصد ندارد معاملات امروز بازار سرمایه را ابطال کند.

با ریزش شدید و بی‌سابقه شاخص بورس در روز جاری کاربران توییتر با هشتگ "بورس" خواهان برکناری رئیس این سازمان شدند.

صادق الحسینی اقتصاددان در توئیتی نوشت مقصر اصلی ریزش بورس مافیای امام صادقی هاست.

روند نزولی بی سابقه بورس در دو روز متوالی

یک فعال رسانه‌ای نیز ادعا کرد شنیده‌ها حاکی از برکناری قریب الوقوع ‎#مجید_عشقی رییس سازمان بورس در پی اتفاقات دو روز اخیر است.

روند نزولی بی سابقه بورس در دو روز متوالی

بازار با ریزش ۱۲۵ هزار واحدی شاخص بورس بسته شد

بازار سهام سومین روز کاری هفته را همانند روز گذشته، به نحوی آغاز کرد که بیش از ۹۰ درصد از سهام بازار به سرعت در صف‌های فروش قفل شدند؛ بنابراین در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزشی ۱۲۵ هزار واحدی به ۲ میلیون ۳۱۴ هزار واحد رسید و دومین ریزش تاریخی بورس را ثبت کرد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز ریزشی ۳۷ هزار واحدی را تجربه کرد و به ارتفاع ۸۰۳ هزار واحد رسید. لازم به ذکر است که در طول تاریخ بازار سرمایه، چنین ریزشی بی سابقه است.

گفتنی است سه نماد فولاد، فارس و فملی بیشترین تاثیر در شاخص کل بورس و سه نماد مارون، آریا و کگهر بیشترین تاثیر را در شاخص فرابورس داشته اند.

لازم به ذکر است که ارزش معاملات خرد در بازار امروز مورخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مبلغ ۱۱ هزار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود. همچنین در پایان بازار امروز، حدود ۱۴.۵ هزار میلیارد تومان ارزش سفارش‌های سمت فروش در تابلو معاملات می‌باشد (در دامنه منفی تا مثبت) و حدود ۱ هزار میلیارد تومان هم سفارش در سمت خرید وجود دارد. همچنین حقیقی‌ها در روز جاری بیش از ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

در بازار بورس امروز ۳۰ نماد در محدوده‌ی مثبت و ۳۷۷ نماد در محدوده‌ی منفی و در بازار فرابورس ۲۹۲ نماد در محدوده‌ی مثبت و ۹۰ نماد در محدوده منفی معامله شدند.

به نظر می‌رسد بازار سرمایه پس از رالی صعودی که آغاز کرد، چند روزی وارد فضای رکودی و اصلاحی شود، همچنین ورود صندوق‌های حمایتی برای مدیریت هیجانات بازار در چنین مواقعی ضروری است.

فعال بازار سهام: آقای خاندوزی اجبار مدیران دولتی به فروش سهام یعنی شما ایده‌ای برای سیاست‌گذاری اقتصادی ندارید و این یعنی مداخله غیرقانونی!

احمد جانجان با انتشار توییتی نوشت:

جناب آقای دکتر خاندوزی اجبار کد‌های حقوقی (مدیران دولتی) به فروش سهام یعنی شما ایده‌ای برای سیاست‌گذاری اقتصادی توسط ابزار‌های پولی-مالی ندارید و این یعنی مداخله غیرقانونی! جیک جیک مستان، فکر زمستان بباید کرد! چندصدهزار واحد رشد #شاخص_کل⁩ بدون عرضه اولیه و پذیره‌نویسی واقعا هنر است.

روند نزولی بی سابقه بورس در دو روز متوالی

یک کارشناس بورس: بدون هیچ اتفاق خاصی، بورس ۵ درصد ریزش کرده

یک کارشناس بورس درباره احتمال اجرا شدن قانون تعطیلی بورس پس از زیان ۵ درصدی گفت: این قانون وجود دارد که بازار اگر بیش از ۵ درصد ریزش کند تعطیل شود. یعنی خود سازمان بورس و افراد باید توضیح دهند که چرا این اتفاق افتاده است، با توجه به اینکه هیچ اتفاق خاص سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در کشور رخ نداده و احتمال دستکاری در بازار زیاد است. در این وضعیت معاملات باید باطل شود، چون بیش از پنج درصد ریخته و هیچکس توانایی فروش ندارد.

انتهای مطلب/ی.ن

 

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما