کد خبر: ۵۵۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹

15 مسیر برای تشخیص نشتی و رفع شکستگی لوله و اتصالات ساختمان + آموزش کامل

 یکی از شایع ترین اتفاقات و مشکلات در بخش تاسیسات ساختمان مربوط به شکستگی و نشت لوله های آبرسانی و لوله های فاضلابی می باشد و این اتفاق بر اثر ضربه خوردن ، گرفتگی لوله ، یخ زدگی بابت سرمای شدید ، افزایش فشار دما بر لوله ، افزایش میزان حجم بار استاندارد ، عدم مرغوب بودن لوله ، پوسیدگی و اتمام عمر مفید لوله و اتصالات و زنگ زدگی داخلی لوله ها ایجاد می شود.

یکی از شایع ترین اتفاقات و مشکلات در بخش تاسیسات ساختمان مربوط به شکستگی و نشت لوله های آبرسانی و لوله های فاضلابی می باشد و این اتفاق بر اثر ضربه خوردن ، گرفتگی لوله ، یخ زدگی بابت سرمای شدید ، افزایش فشار دما بر لوله ، افزایش میزان حجم بار استاندارد ، عدم مرغوب بودن لوله ، پوسیدگی و اتمام عمر مفید لوله و اتصالات و زنگ زدگی داخلی لوله ها ایجاد می شود. در صورتی که هر یک از این اتفاقات رخ داد باید قبل از نشست ساختمان یا افزایش ضریب تخریب بنا از این اتفاق جلوگیری نمایید بنابراین به بررسی علل وقوع این مسئله و مسیر هایی که می تواند کمک نماید تا  به سرعت از نشت لوله جلوگیری نمایید را کامل تشریح نماییم.

15 مسیر برای تشخیص نشتی و رفع شکستگی لوله و اتصالات ساختمان + آموزش کامل

4 قدم پیشگیرانه جهت جلوگیری از شکستگی و نشت لوله و اتصالات

سیستم لوله کشی ساختمان به دو بخش عمده تقسیم می شوند : 1. سیستم آبرسانی ( لوله تک لایه ، لوله پنج لایه ) 2. سیستم فاضلاب و تهویه هوا ( لوله پلیکا ، pvc ، پوش فیت ها ) نمایندگی خرید انواع لوله و اتصالات ساختمانی : ( https://1bs.ir/services/ )

قدم اول : لوله کشی اصولی و استاندارد ساختمان

اولین و مهمترین اقدام جهت ایمن سازی تاسیسات ساختمان مرحله ابتدایی لوله کشی می باشد. قبل از شروع اینکار حتما از متخصص مجرب کمک بگیرید تا تمامی استاندارد ها و اصول استفاده از لوله های تک لایه و پنج لایه و به خصوص لوله های فاضلابی را رعایت نماید. میزان حجم بار بر روی لوله ها ، تنظیم فشار ، تنظیم شیب ، آببندی لوله و اتصالات ، تست نهایی عدم گرفتگی و آبدهی ، ایمن سازی و ... از جمله اقداماتی است که باید در هنگام لوله کشی رعایت شود

قدم دوم : استفاده از لوله و اتصالات با کیفیت و مرغوب

حتما با تنوع محصول و قیمت انواع لوله و اتصالات در بازار شادآباد مواجه شده اید. میزان کیفیت و سطح استاندارد بودن هر کدام از این لوله ها متفاوت است و نوع کاربری هر کدام بر اساس نوع استفاده و پروژه ساخت و ساز ساختمان فرق دارند بنابراین حتما باید بهترین لوله و اتصالات را از لحاظ کاربری و دوام را انتخاب نمایید زیرا لوله های گرمایشی و موتور خانه با لوله های آبرسانی ، و لوله ها پلیکا با لوله های سایلنت پوشفیت با یکدیگر متفاوت هستند. خرید لوله و اتصالات از بازرگانی صدرا همراه با مشاوره پروژه و راهنمایی متخصصین همراه است و بهترین انتخاب را برای شما ایجاد می نماید.

قدم سوم : نصب سیستم امنیتی تاسیسات ساختمان

سیستم های ایمنی تاسیسات ساختمان راهکاری پیشگیرانه برای رفع نشت یا شکستگی لوله است به این صورت که با نصب شیر های ایمنی در بین راه ، شیر های تخلیه خودکار در مسیر لوله و شیر های ضد آب گرفتگی می تواند تا حدی وقوع این اتفاقات را کم کند. حدالمکان برای ساختمان های بزرگ استفاده از تمامی مکانیزم های ایمنی لازم است زیرا اختلال در شبکه آبرسانی یا فاضلاب باعث مسدود شدن تمامی طبقات و منازل خواهد شد.

قدم چهارم : کنترل دوره ای سیستم های سرمایشی و گرمایشی

شبکه آبرسانی و فاضلاب ساختمان نیاز دارد که به صورت دوره ای و فصلی، کنترل و چک شوند . این اقدامات شامل : تعویض فیلتر ها و موارد مصرفی ، نصب و اجرای سیستم های جدید حوزه تاسیسات ، تعمیر و نگهداری لوله های قدیمی ، کنترل دوره ای فشار آب ساختمان ، رفع ایردات مربوط به سیستم چرخشی و سرد و گرم آب و... .

امروزه برای لوله کشی آبرسانی ساختمان از لوله های پلاستیکی با نام های لوله تک لایه ، لوله سه لایه و  خرید لوله پنج لایه استفاده می شود. لوله تک لایه جهت انتقال آب سرد و گرم در منازل مسکونی و محیط های غیر صنعتی  و اداری استفاده می شود و نحوه لوله کشی آن نسبت به روش لوله کشی آهنی بسیار سریع تر و کم هزینه تر می باشد. لوله  سه لایه و پنج لایه تمامی کار های لوله تک لایه را انجام می دهد و توانایی تحمل افزایش دمای آب و خوردگی داخلی لوله را دارد بنابراین برای لوله کشی موتورخانه ها ، لوله کشی گرمایش از کف ، لوله کشی های صنعتی را با این نوع از لوله ها می توان انجام داد.

15 مسیر برای تشخیص نشتی و رفع شکستگی لوله و اتصالات ساختمان + آموزش کامل

چگونه بفهمیم لوله ساختمان نشتی دارد؟

باید مرحله به مرحله از منشا لوله تا مسیر های فرعی ساختمان چک شود و هر بخش را با استفاده از دستگاه یا تجربه فرد متخصص شناسایی و رفع گردد. چند مورد از نکات شناسایی نشتی لوله از قرار زیر است:

 • بررسی شاخص مصرفی آب یا افزایش ناگهانی پول قبض آب ساختمان
 • بررسی میزان فشار دوره ای آب و تست فشار آب در مکان های مختلف
 • تشخیص نشتی آب از نم دادن و خرابی دیوار های ساختمان
 • تشخیص نشت آب از صدای ایجاد شده بر اثر شکستگی یا نقص فنی
 • تشخیص نشت لوله از تغییر رنگ یا مزه آب مصرفی
 • تشخیص شکستگی لوله فاضلاب از بوی بد و نامطبوع
 • بررسی گرفتگی یا رسوب لوله ها بر اثر گذشت مدت زمان طولانی

 

چگونه مسیر های نشتی لوله و اتصالات ساختمان را پیدا کنیم ؟

1.استفاده از دستگاه نشت یاب لوله با مادون قرمز

یکی از مجهز ترین و پیشرفته ترین دستگاه ها برای یافتن محل نشتی یا شکستگی لوله ، دستگاه مادون قرمز است که می تواند فضای فیزیکی داخلی دیوار را شناسایی و مشکل به وجود آمده را نشان دهد. این دستگاه ها بر اساس میزان فاصله لوله از دیوار انواع مختلفی دارد و مکانیزم فعالیت آن به صورتی است که جریان آب را بر اساس دمای سرد یا گرم شناسایی می نماید و محل نشت را نشان می دهد.

2.استفاده از دستگاه نشت یاب صوتی

با استفاده از این وسیله می توانید که جریان آب را بر اساس صدا شناسایی نمایید و در صورتی قطع شدن صدا یا تشدید صدا جهت خروج آب ، مشکل را شناسایی کنید . این روش در گذشته صورت می گرفت که در حال حاضر با صوت التراسونیک یا مادون قرمز شناسایی راحت تر شده است.

3.استفاده از روش سنتی و قدیمی دستی

بیشتر لوله کش ها و متخصصین اینکار ، با تکیه بر تجربه و مرحله به مرحله چ کردن مسیر حدش می زنند که کدام نقطه دچار نشتی شده است ، یا علائم مربوط به نشتی آب را سعی می کنند در قسمت های مختلف زمین یا دیوار پیدا کنند و بر اساس آن محل مورد نظر را به صورت محیطی تخلیه می کنند و عملیات تعمیر را انجام می دهند.

15 مسیر برای تشخیص نشتی و رفع شکستگی لوله و اتصالات ساختمان + آموزش کامل

بیشترین نشتی و شکستگی چگونه و کجا اتفاق می افتد ؟

اغلب نشتی های صورت گرفته در تاسیساتی است که بیشترین استفاده از آنها را داریم که با اصطحلاک بیش از حد یا خوردگی و رسوب دچار نشتی می شوند. در سیستم های فاضلاب ساختمان نیز بیشتر مواقع شاهد گرفتی لوله سیفون دستشویی یا حمام هستیم که بر اثر گرفتگی یک شی یا انباشته شدن اتفاق می افتد . اما درصد قابل توجه این مشکل مربوط به عدم کیفیت لوله و اتصالات می باشد که باعث بروز چنین مشکلاتی می گردد.

 • نشتی لوله شوفاژ و رادیاتور ها
 • نشتی لوله فاضلاب سرویس بهداشتی
 • نشتی لوله فاضلاب حمام
 • نشتی لوله کنتور یا داخل دیوار
 • نشتی لوله های موتور خانه ها
 • نشتی لوله های سینک ظرفشویی و روشویی

 

خرید لوله و اتصالات با کیفیت جهت جلوگیری شکستگی و نشت لوله

در 80 درصد از مواقع خرید بهترین لوله و اتصالات تک لایه و پنج لایه برای سیستم آبرسانی ساختمان و خرید بهترین لوله و اتصالات فالابی پوش فیت برای سیستم فاضلاب و تهویه ساختمان می تواند از بروز تمامی مشکلات نشت و شکستگی جلوگیری کند و فقط 20 درصد مواقع ممکن از ایرادات فنی یا حادثه متفرقه رخ دهد. بنابراین خرید لوله با کیفیت یا قیمت مناسب جهت لوله کشی ساختمان بهترین راه حل برای مشکلات آینده می باشد. بازرگانی صدرا  تخصصی ترین مرجع لوله و اتصالات و بزرگترین نمایندگی انواع لوله و اتصالات در تهران، می تواند بهترین لیست قیمت لوله های آبرسانی و فاضلاب را به مشتریان ارائه دهد و از خدمات پس از فروش محصولات نیز بهره مند سازد .

پیشنهاد ما خرید بهینه از محصولات و برند های برتر از جمله محصولا گیتی کالا ( آذین لوله ، لوله نیوپایپ – پوش فیت نیوفلکس ) می باشد یا دیگر برند های همچون نیک بسپار ، یزد لوله ، ماهان پلاست ، یاس سمنان نیز با قیمت های ویژه در این فروشگاه موجود می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان مجموعه می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۶۶۲۹۵۸۹۸ / ۰۲۱۶۶۲۹۵۸۹۹/ ۰۲۱۶۶۲۹۷۱۰۷ / ۰۲۱۶۶۲۹۷۳۴۰ تماس بگیرید. همچنین از طریق ایمیل loolehbaharan@gmail.com هرگونه سوال، نظر، انتقاد و پیشنهاد خود را برای بخش پشتیبانی ارسال کنید.

 

 
 

 

 

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما