کد خبر: ۵۵۵۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۳

افزایش بیش از 2 هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ، 30 خرداد 1402 بیش از 2 هزار واحد افزایش یافت.
افزایش بیش از 2 هزار واحدی شاخص بورس

به گزارش تجارت امروز؛ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز، 30 خرداد 1402 با ۱۳ صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم ۲ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۹۴۵ واحد رسید.

شاخص هم وزن با افزایش ۸۵۸ واحد به رقم ۷۳۸ هزار و ۸۶۴ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۹۶۴ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۷ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۴۲۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۶۲۹۹ میلیارد تومان دادوستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی با ۱۳ صدم درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۱۲ صدم درصد تقویت شدند. شاخص آزاد شناور ۱۳ صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس با ۱۱ صدم درصد افزایش همراه شد. شاخص آزاد شناور ۱۳ صدم درصد رشد کرد، بازار اول بورس ۱۱ صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس با ۱۵ صدم درصد افزایش همراه شد.

امروز نمادهای پالایش نفت بندرعباس، شستا، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت اصفهان و نفت بهران بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشتند و نمادهای فولاد مبارکه و پتروشیمی پارس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.

در فرابورس ایران، شاخص کل امروز با یک واحد افزایش به ۲۷ هزار و ۸۱۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران یک میلیون و ۵۳۲ هزار میلیارد تومان شد. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۹۰ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۶.۵ میلیارد سهام در قالب ۲۸۵ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۹۳۲ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای جهان فولاد سیرجان، پتروشیمی مارون، مالی سپهر صادرات و ایرانول، بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بهمن دیزل، آریا ساسول و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.

در یک همکاری بین بازار بیمه و بورس، قرار است به زودی اوراق بیمه اتکایی از سوی شرکت‌های بیمه‌ای منتشر شود که به این ترتیب بخشی از ریسک بازار سرمایه به وسیله بازار بورس پوشش داده می‌شود.

یکی از ماموریت‌های بازار سرمایه تامین مالی برای پروژه‌هاست که شرکت‌ها می‌توانند با ابزارهای مختلف از جمله انتشار اوراق، چشم‌پوشی از حق تقدم سهام، عرضه اولیه و افزایش شناوری سهام می‌توانند اقدام به تامین مالی از بازار سرمایه کنند.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما