کد خبر: ۵۵۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶

دیپلماسی منطقه ای اگر منجر به گشایش اقتصادی شود خوب است

دستاوردهای دیپلماتیک کشور می تواند به توسعه ظرفیت اقتصادی به لحاظ صادرات و واردات منجر شود و بخشی از مشکلات کشور را حل کند
دیپلماسی منطقه ای اگر منجر به گشایش اقتصادی شود خوب است

به گزارش تجارت امروز؛ رویکرد دولت برای خروج کشور از انزوا و ارتباط با سایر همسایگان. کشور‌ها و منطقه مهم است. از بسیاری جهات، زیرا در علم اقتصاد به هیچ وجه در دنیا منزوی و به نفع تامین منافع ملی و ایجاد درآمد برای کشور تلقی نمی‌شد.

یکی از مهمترین دستاورد‌های سفر‌های دیپلماتیک طی هفته‌های گذشته آزادسازی منابع ارزی تصرف شده در کشور، انتقال مطالبات و بدهی‌های سایر کشور‌ها به ایران و جذب اتباع خارجی است.. سرمایه گذاری.

مسائل مالی که بین کشور‌ها برای صادرات و واردات رخ می‌دهد از مهمترین موضوعاتی است که پس از عادی سازی روابط ایران و کشور‌های همسایه رخ می‌دهد، بنابراین سفر‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران و از سوی دیگر سفر‌ها به کشور موجب اعتماد سازی برای جذب سرمایه گذاری در ایران و توجیه صندوق بین المللی پول برای اعطای وام به ایران شده است.

اگرچه ایران به گروه اقدام مالی نپیوست، اما اعتمادسازی به نهاد‌های بزرگ مانند صندوق بین‌المللی پول منجر به ترغیب بانک‌های بزرگ دنیا برای اعطای وام و تسهیلات به ایران می‌شود و دلیل آن هم همین است. برای سفر‌های اخیر (FATF). رئیس کل بانک مرکزی و دولتمردان در راستای عادی سازی ارتباطات و بهبود اقتصاد کشور قابل تامل است. یک کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره اهمیت اعطای اختیارات کافی به بانک مرکزی در جهت تعیین و اتخاذ سیاست‌های پولی و پولی مطلوب گفت: زمانی که دولت اختیارات لازم را به بانک مرکزی اعطا کند، قطعاً در این زمینه متوقف خواهد شد؛ که بانک مرکزی بتواند وارد شود و سیاست‌های درستی را اتخاذ کند. در راستای تثبیت نرخ ارز و کاهش نوسانات بازار ارز گام‌هایی برخواهد داشت که تاثیرات مثبتی در بهبود روابط اقتصادی ایران با کشور‌های همسایه نیز خواهد داشت..

 بهبود روابط ایران و کشور‌های مختلف منطقه و فراتر از آن از جهات مختلف برای اقتصاد کشور مفید است چرا که توسعه ارتباطات بین آن‌ها منجر به حل مسائل پولی بین کشور‌ها نیز می‌شود.

یکی از عوامل مهم در توسعه و رشد اقتصادی کشور، بهبود روابط منطقه‌ای است. با داشتن روابط قوی و پایدار با کشور‌های همسایه، ایران می‌تواند از ظرفیت‌های اقتصادی منطقه بهره‌مند شده و در عین حال با کاهش هزینه‌های صادرات و واردات، رقابت‌پذیری بیشتری در بازار جهانی داشته باشد.

بهبود روابط با کشور‌های همسایه، منجر به افزایش تجارت و ارتباطات اقتصادی می‌شود. بازار‌های همسایه برای ایران، فرصت‌هایی برای گسترش و توسعه صادرات و واردات به دنبال دارند. همچنین، بهبود روابط منطقه‌ای، امکان همکاری در زمینه‌های فناوری، سرمایه‌گذاری و تجاری را نیز فراهم می‌کند.

بنابراین، با داشتن روابط قوی و پایدار با کشور‌های همسایه، ایران می‌تواند از جایگاه مناسبی در منطقه برخوردار شود و به عنوان یک صادرکننده و واردکننده قوی، در بازار جهانی رقابت کند.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما