کد خبر: ۵۵۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲

افت 27 هزار و 923 واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، 6 تیر 1402 کاهش 27 هزار و 923 واحدی را تجربه کرد.
افت 27 هزار و 923 واحدی شاخص بورس

به گزارش تجارت امروز؛ بورس اوراق بهادار تهران که دیروز شاهد عرضه اولیه یک شرکت معدنی در فرابورس بود و تعداد زیادی از سهامداران در آن شرکت کرده بودند، در یک روند کاملاً ریزشی قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل با کاهش 1.27 درصد نسبت به روز قبل و از دست دادن 27 هزار و 923 واحد به رقم دو میلیون و 168 هزار و 203 واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با از دست دادن 5544 واحد به رقم 750 هزار و 637 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 953 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.8 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 579 هزار فقره معامله و به ارزش 6326 میلیارد تومان دادوستد کردند. همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند، شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی با کاهش 1.27 درصد همراه شد.

این دو شاخص با معیار هموزن با کاهش 73 صدم درصد روبه‌رو شدند. شاخص آزاد شناور 1.1 درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 1.47 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس با کاهش 1.05 درصد همراه شد.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پردیس، فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری غدیر، ملی مس و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم اوضاع مناسب نبود، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با از دست دادن 240 واحد به رقم 27 هزار و 786 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 523 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 495 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 4.2 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 346 هزار فقره معامله و به ارزش 3604 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، ایران خودرو دیزل، مالی سپهر صادرات، صبا تامین، جهان فولاد سیرجان و پتروشیمی تندگویان، به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.

روز گذشته عرضه اولیه یک شرکت معدنی در فرابورس انجام شد و امروز بازار با کاهش شاخص‌ها مواجه شد. هنوز سرمایه‌گذاران حقیقی در بورس دچار ترس و دودلی هستند، درحالی‌که ذات بازار سرمایه همراه با ریسک و نوسان است و شرکت‌های حاضر دربورس و فرابورس با توجه به اینکه در عالم واقع رشدهای خوبی داشته‌اند، بنابراین پتانسیل رشد قیمت سهام آنها بسیار وجود دارد و اکثر کارشناسان اقتصادی می‌گویند بازار سرمایه نسبت به بازارهای رقیب خود رشد کمتری طی دو سال گذشته داشته، بنابراین سهام ارزنده در این بازار فراوان است، اما برای خرید و فروش سهام  حتما باید مطالعه، مشورت و تحلیل انجام شود.

با توجه به اینکه امسال، سال رشد اقتصادی همراه با مهار تورم است، یکی از سکوهای تامین مالی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد رشد، بازار سرمایه است که با ابزارهایی نظیر عرضه اولیه سهام، افزایش شناوری سهام، چشم‌پوشی از حق تقدم و صرف سهام و انتشار اوراق مالی و بدهی می‌توان از این بازار برای تامین مالی شرکت‌ها و تکمیل پروژه‌ها استفاده کرد.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما