کد خبر: ۵۵۷۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶

کشاورزان بخوانند / مکانیزاسیون کشاورزی باید اولویت اول این بخش باشد!

بسیاری از دست اندرکاران بخش کشاورزی براین باورند که قیمت تراکتور و ادوات کشاورزی با درآمد کشاورزان هیچ گونه سنخیتی ندارد که با این وجود، پرداخت تسهیلات با نرخ کم بهره تنها می تواند به کمک تولیدکنندگان بیاید.
کشاورزان بخوانند / مکانیزاسیون کشاورزی باید اولویت اول این بخش باشد!

به گزارش تجارت امروز؛ کشاورزی سنتی پاشنه آشیل بخش کشاورزی است زیرا این بخش مشکلات و چالش هایی مانند هدررفت آب، کاهش بهره وری، افزایش ضایعات و هدررفت محصولات کشاورزی را به همراه دارد و توسعه مکانیزاسیون و ابزارها تنها راه برون رفت از این امر است. بحران

طبق آمار در سال های اخیر 21 هزار تراکتور در بازار تولید و توزیع شده است که طبق هدف گذاری در سال جاری به 40 هزار دستگاه می رسد و در کنار خروج از کشاورزی سنتی، شاهد رونق تولید تراکتور باشیم.
در این خصوص آقای کریم ذوالفکاری رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: با همکاری بانک کشاورزی رویداد ویژه ای در بخش مکانیزاسیون برگزار شد و 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون برای این بخش پیش بینی شد. و مکاتباتی برای توزیع 5 هزار میلیارد تومان در 6 ماهه اول سال از بانک دریافت کردیم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون افزود: سهم تسهیلات بر اساس 6 شاخص سطح و تولید باغات، سطح و تولید اراضی کشاورزی، تولیدات دامی، تولید ماهی، وضعیت اراضی مرتعی و جنگلی و مکانیزاسیون فعال است. سازمان ها در هر استان و امروز ابلاغیه استانی 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات 6 ماهه ابتدای سال ارسال می شود.

این در حالی است که مسئولان تشکل ها و اتحادیه های تولیدی اذعان می کنند که متاسفانه طی ۲ سال گذشته تسهیلاتی برای خرید تراکتور تخصیص داده نشده و تنها امسال ۲ هزار میلیارد تومان به خرید کمباین تخصیص یافته است.
حال با وجود کاهش سهم بخش کشاورزی از تسهیلات و اعتبارات ۵ ساله به یک درصد در برنامه هفتم انتظار می رود که این بودجه در مجلس شورای اسلامی اصلاح شود تا با چالش پرداخت تسهیلات  شاهد عقب ماندگی در بخش کشاورزی نباشیم.

ضرورت افزایش سهم اعتبارات بخش کشاوررزی در بودجه سالانه و برنامه هفتم

آقای عطااله هاشمی، عضو شورای هماهنگی تشکل بخش کشاورزی گفت: یکی از مسائل و مشکلاتی که بخش کشاورزی ناخواسته با آن روبروست، سهم این بخش از بودجه سالیانه و برنامه ۵ ساله از تولید ناخالص داخلی است.

او با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی ۷.۵ تا ۹ درصد است، افزود: در برنامه هفتم سهم بخش کشاورزی از تسهیلات و اعتبارات ۵ ساله یک درصد در دولت به تصویب رسیده است، درحالیکه انتظار ما این است که سهم بخش کشاورزی از بودجه سالانه و برنامه های پنج ساله ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

هاشمی ادامه داد: کمبود اعتبارات و افزایش هزینه های تولید از جمله مشکلات پیش روی بخش کشاورزی است که متاسفانه در قانون برنامه هفتم به یک سوم تقلیل پیدا کرده  است که انتظار داریم با رویکرد وزارت جهاد و اهمیت بخش کشاورزی، موضوع اصلاح شود.عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی با بیان اینکه مکانیزاسیون در کاهش هزینه های تولید و افزایش راندمان موثر است، گفت: در همه زیربخش های کشاورزی مکانیزاسیون جایگاه خود را دارد و نماد اصلی مکانیزاسیون تراکتور و تریلر است. "

به گفته وی، با توجه به اینکه تراکتور و تراکتور یکی از مشکلات اصلی مکانیزاسیون در کشاورزی است، کشاورزان از گرانی تراکتور و عدم دسترسی آسان گلایه دارند.

هاشمی با انتقاد از روند تخصیص ارز برای واردات قطعات تراکتور و تریلر افزود: علیرغم دستور صریح رئیس جمهور، تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی از 2 سال گذشته متوقف شده و کشاورزان مجبور به خرید نقدی یا دریافت وجه از دیگران هستند. بانک های مالکیت دیگران زمین را می فروشند یا آن را نمی خرند.

عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی یکی از مسائل و مشکلات اساسی تامین تراکتور برای کشاورزان را رفع تسهیلات اعلام کرد و گفت: پذیرش بخشنامه های ارتش مردمی و عدم انجام وظایف محوله است. یکی از مشکلات جدی تامین تراکتور است. به عنوان مثال، کارخانه تراکتورسازی از سال 2004 تاکنون درخواست یارانه دریافت نکرده است، در حالی که این کارخانه تراکتورهایی را با هزینه کم در اختیار کشاورزان قرار داده است.برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی راهی برای تخصیص ارز و تسهیلات برای این بخش وجود ندارد که انتظار می رود کارساز باشد.

قیمت دستوری محصولات کشاورزی با افزایش قیمت تراکتور همخوانی ندارد

آقای محمد بازرگان از اعضای اتاق اصناف کشاورزی با بیان اینکه بحث توسعه مکانیزاسیون و دور شدن از کشاورزی سنتی مربوط به دیروز و امروز نیست، گفت: اگرچه افزایش قیمت تراکتور و ادوات کشاورزی رشد معقولی داشته است، موضوع خرید مواد اولیه با نرخ ارز و فروش ریالی محصولات باعث شده تا قیمت تراکتور و ادوات کشاورزی از قیمت تمام شده خارج شود.

به گفته وی، افزایش 20 درصدی قیمت ماشین آلات کشاورزی یا تراکتور هیچ ارتباطی با درآمد کشاورزان ندارد و همین موضوع باعث شکایت کشاورزان از قیمت تراکتور و ادوات کشاورزی شده است.

بازرگان با انتقاد از قیمت دستوری محصولات کشاورزی گفت: علیرغم اینکه قیمت محصولات کشاورزی در شورای قیمت تعیین و تصویب می شود، اما آنچه در عمل اجرا می شود نظر این شورا را وتو می کند، بنابراین گرانی به دلیل واردات است. مواد اولیه ارزی متناسب با قیمت فروش محصولات کشاورزی نیست.

عضو اتاق اصناف کشاورزی ادامه داد: براساس قانون خرید تضمینی، کشاورز می تواند در بازار آزاد محصول خود را بفروش رساند چنانچه تقاضایی وجود نداشت، دولت مکلف به خرید محصول با نرخ خرید تضمینی است که در نهایت با وجود دستوری بودن قانون خرید تضمینی، کشاورز توان خرید ماشین آلات کشاورزی را ندارد.

به گفته او، علی رغم آنکه وزارت جهاد کشاورزی ابتدای سال اعلام کرد که ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص داده، اما تنها ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به خرید کمباین اختصاص داده است. همچنین هفته گذشته رئیس جمهور در بازدید از تراکتورسازی مطرح کردند که ۵ هزارمیلیارد تومان دیگر تسهیلات تخصیص دهند که با این وجود انتظار می رود تسهیلات در تمامی زیریخش های کشاورزی مکانیزاسیون اعم از دام، طیور، صنایع تبدیلی و شیلات توسعه یابد و این موضوع تنها شعاری نباشد.

بازرگان با تاکید بر نوسازی تراکتور و ماشین آلات بخش کشاورزی گفت: با توجه به آنکه ماشین آلات فرسوده، خسارت به بخش کشاورزی وارد می کند، انتظار می رود همانند تاکسیرانی نوسازی صورت گیرد.

با وجود اهمیت بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی، توسعه مکانیزاسیون در تمامی زیربخش های کشاورزی امری ضروری است که متاسفانه سهم این بخش از اعتبارات برنامه و بودجه سالانه و برنامه هفتم آن طور که باید و شاید ادا نشده است.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما