کد خبر: ۵۶۰۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹

رشد غریب الوقوع قیمت دلار در راه است / تحلیل قیمت دلار 20 تیر 1402

در شرایطی که قیمت دلار تحت تاثیر اخبار فوق اندکی کاهش یافت، خبر قطع گاز به بازار ارز سرایت کرد و ابهام در مورد معمای مذاکرات را افزایش داد.
رشد غریب الوقوع قیمت دلار در راه است / تحلیل قیمت دلار 20 تیر 1402

به گزارش تجارت امروز؛ بازار ارز راکد است و به نظر می‌رسد گرمای هوای تیرماه بازار را به خاک و خون کشیده و دلار برای تغییر شرایط دست و پنجه نرم نمی‌کند.

قیمت دلار در ساعات اولیه معاملات روز قبل به دلیل صحبت‌های جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اندکی کاهش یافت. دو هفته پیش میدل ایست آی از تعلیق مذاکرات آزادی زندانیان ایران و آمریکا خبر داد، اما سالیوان یک روز پیش اعلام کرد که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مورد تبادل زندانیان ادامه دارد.

این خبر سیگنال قابل اعتمادی برای بازار ارز است، زیرا چندی پیش اکونومیست در گزارش خود از مذاکرات ایران و آمریکا انتشار دو خبر را شرط پیشرفت مذاکرات ایران و آمریکا اعلام کرد که شرط اول انتشار آن بود. از زندانیان و شرط دوم آزادی هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران بود. اظهارات سالیوان می‌تواند نشانه‌ای از پیشرفت در مذاکرات باشد که می‌تواند باعث شوک نزولی به دلار شود. در شرایطی که قیمت دلار تحت تاثیر اخبار فوق اندکی کاهش یافت، خبر قطع گاز به بازار ارز سرایت کرد و ابهام در مورد معمای مذاکرات را افزایش داد. سخنگوی وزارت برق عراق از توقف صادرات گاز ایران به این کشور بدون اطلاع قبلی خبر داد. وزیر برق عراق لزوم پرداخت هزینه صادرات گاز را دلیل اعلام شده توسط طرف ایرانی اعلام کرد.

انتشار این خبر در حالی به توقف گاز عراق در بازار ارز باز کرد که پیش از این اعلام شده بود بدهی گاز ایران توسط عراق در جریان مذاکرات وصول شده است و این خبر وضعیت مبهم مذاکرات را پیچیده‌تر کرد. ماجرای قطع گاز در عراق باعث شد تا دلار تا حدودی صعود کند، اما دلار روی خط حمایت ۵۰ هزار تومانی متوقف شد. تحلیل‌های فنی دلار نشان می‌دهد که ممکن است بازار ارز متضرر شود، اما شکست مقاومت ۵۱ هزار و ۲۰۰ و حمایت ۴۹ هزار و سیصد تومانی می‌تواند صعودی یا نزولی بودن دلار را مشخص کند.

بوسه خداحافظی برای سکه

سکه امامی در روز گذشته نوسانات بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرد، سکه امامی در معاملات دیروز پشتوانه مهم و تعیین کننده ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را از دست داد، اما در آینده با انعکاس اخبار گاز، سکه امامی تلاش خود را کرد. برای عقب نشینی، حمایت از دست رفته را انجام داد، اگر دلار در روز جاری افزایشی را تجربه نکند، عقب نشینی روز گذشته نزدیک به محدوده ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌تواند بوسه خداحافظی و سکه امامی آن برای ورود به کانال ۲۷ باشد. میلیون تومان تهیه کنید. شاخص از عرش به فرش رسید

بازار سرمایه در پنج روز از عرش به فرش و از مقاومت به حمایت رسید. روند سریع این اصلاح، معامله گران را نگران کرده است که شاخص حمایت نیم کانالی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی را از دست بدهد. روز گذشته بازار سهام حمایت دو میلیون و ۱۶۰ هزار واحدی را شکست و در صورت از دست دادن حمایت نیمی از کانال، ممکن است تا محدوده مقاومتی ۲۰۱۹ که اکنون حمایت شده است، کاهش یابد.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما