کد خبر: ۵۶۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹

دخالت های دولت دلیل اصلی عدم ثبات بورس است

مینا علی اسلام: سوال بسیاری از مردم این است که چرا بورس نه تنها در کنار سایر بازار‌ها در حال رشد است بلکه هر روز با وضعیت بدتری مواجه است؟

دخالت های دولت دلیل اصلی عدم ثبات بورس است

به گزارش تجارت امروز؛ بورس تهران در ماه‌های اخیر شاهد رکود و کاهش ارزش بوده و این روند هنوز متوقف نشده است. شاخص کل بورس در روز یکشنبه با افت ۴۹ هزار و ۵۹۳ واحدی به رقم ۲ میلیون و ۲۱ هزار واحد رسید. شاخص کل با هم وزن نیز با ۱۹ هزار و ۵۱۵ واحد کاهش به ۷۰۸ هزار و ۴۹۶ واحد رسید.

بازار سهام در شرایطی قرار دارد که تمامی بازار‌های مالی موازی به موازات و حتی جلوتر از تورم در ماه‌های اخیر رشد کرده اند. همانند مسکن در سراسر کشور روند صعودی داشته است و به نظر می‌رسد در صورت ادامه وضعیت فعلی سقفی برای روند صعودی آن وجود ندارد. اما بورس به عنوان یکی از مهمترین بازار‌های سرمایه گذاری نتوانسته با این تورم و افزایش نرخ ارز کنار بیاید و صعودی را طی کند.

اما چرا بازار سهام رشد نمی‌کند؟ به گفته کارشناسان، عدم اطمینان سرمایه گذاران یکی از مهم‌ترین دلایل رکود فعلی بورس است. با توجه به تجربیات تلخ گذشته که منجر به زیان‌های فراوان شد، سهامداران دیگر اعتماد لازم را به بازار سرمایه ندارند. در واقع در سال‌های اخیر سرمایه گذاران خرد بار‌ها شاهد بوده اند که در دوران بحران اقتصادی، بورس اولین بازاری بود که آسیب دید و منجر به زیان آن‌ها شد؛ بنابراین اکنون اعتماد لازم برای سرمایه گذاری مجدد در بورس را ندارند.

مشکل دیگر این است که سرمایه‌گذاران خرد طی سال‌ها شاهد رانت‌های اطلاعاتی از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ و حتی افراد بوده‌اند که برای سقوط هر بازاری کافی است.

بورس ما که بورس آمریکا نیست باید. از طریق صف‌های فروش و خرید دستکاری نشود. ارزش کل بازار سهام ما برابر است با ارزش یکی از شرکت‌های فناوری اطلاعات در بورس آمریکا. در نتیجه، این بازار سهام کوچک و قابل مدیریت است و به راحتی قابل دستکاری است.

در کنار این سیاست‌ها و تصمیمات اشتباه مسئولان، رکود کنونی بورس نیز بی تاثیر نمانده است. از تصمیمات مختلف که به برخی سهام مهم لطمه زد تا تصمیمات مختلف و بعضا متناقض دولت در حوزه بانکی و پولی.

انتهای مطلب / مینا علی اسلام

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما