کد خبر: ۵۶۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶

دکتر مولابیگی: نظارت بر انتخابات طبق قانون انجام می‌‌گیرد/ رای مردم حق‌الناس است

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: آرای مردم حق‌الناس است و شورای نگهبان ضمن اینکه از این حق صیانت و پاسداری می‌کند، در امر نظارت بر انتخابات طبق قانون عمل خواهد کرد تا حقی از مردم و داوطلبان تضییع نشود.
دکتر مولابیگی: نظارت بر انتخابات طبق قانون انجام می‌‌گیرد/ رای مردم حق‌الناس است

به گزارش تجارت امروز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر غلامرضا مولابیگی عضو حقوقدان شورای نگهبان روز شنبه 24 تیر 1402 در جمع اعضای شبکه ناظران بر انتخابات در شهرستان ملایر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای ناظر از تلاش‌ها و اقدامات دست‌اندرکاران امر نظارت بر انتخابات قدردانی کرد و گفت: قانون اساسی که میثاق ملی در هر کشوری است، در جمهوری اسلامی ایران مزین به دو موضوع «جمهوریت» و «اسلامیت» است که به «مردم‌سالاری دینی» تعبیر می‌شود. رهبر معظم انقلاب معتقدند که جمهوریت و اسلامیت یکی است و جمهوریت در درون اسلامیت وجود دارد.

وی سپس خطاب به حاضران اظهار داشت که شما حافظان و پاسداران مردم‌سالاری دینی و امین نظام و مردم در موضوع نظارت بر انتخابات هستید.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با گرامیداشت سالروز تشکیل این شورا که مصادف با روز 26 تیر است، عنوان کرد: شورای نگهبان طبق اصولی از قانون اساسی، عهده‌دار وظایف و صلاحیت‌هایی است. یکی از آن وظایف، نظارت بر انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و همه‌پرسی‌هاست.

دکتر مولابیگی خاطرنشان کرد: این شورا وظیفه مهم دیگری هم برعهده دارد که کمتر به آن شناخته می‌شود و آن نظارت بر مصوبات مجلس شورای اسلامی و صیانت از احکام مقدس شرع و قانون اساسی است. مصوبات مجلس باید قبل از ابلاغ و اجرا برای بررسی و تایید به شورای نگهبان ارسال شود؛ این نوع از نظارت پیشینی و با نظارت پسینی که در برخی از کشورها وجود دارد، متفاوت است.

وی افزود: در نظارت پسینی ممکن است برخی از اصول قانون اساسی برای مدتی یا برای همیشه نقض شود، اما در نظارت پیشینی از نقض قانون اساسی جلوگیری به عمل می‌آید تا حقی از مردم ضایع نشود. شورای نگهبان در نظرات پیشینی باید ظرف مدت 10 روز اظهارنظر کند که قابل تمدید تا 20 روز هم است؛ در غیر این‌صورت مصوبه خود به خود تبدیل به قانون می‌شود.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار داشت: دیگر وظیفه شورای نگهبان تفسیر اصول قانون اساسی بنابر استفسار مراجع ذی‌صلاح است که این کار طبق اصل 98 انجام می‌گیرد.

دکتر مولابیگی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: انقلاب اسلامی مردم ایران با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید. تحقق جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی در گرو برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری است.

وی در خصوص اهمیت انتخابات پیش‌رو گفت: رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری به موضوع انتخابات اشاره فرمود و در سخنرانی دیگری عنوان کردند که توپخانه دشمن علیه انتخابات شروع به کار کرده است. امید است انتخابات امسال پرشور و باشکوه برگزار شود.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به راهبردهای اعلامی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر «مشارکت»، «سلامت»، «رقابت» و «امنیت» در انتخابات پیش‌رو عنوان کرد: این راهبردها باید مدنظر تمامی دست‌اندرکاران و دستگاه‌های مرتبط با انتخابات قرار گیرد. شورای نگهبان درباره راهبرد سلامت مسئولیت اصلی برعهده دارد و در مورد سایر راهبردها مسئولیت فرعی دارد.

وی یادآور شد: آرای مردم حق‌الناس است و شورای نگهبان ضمن اینکه از این حق صیانت و پاسداری می‌کند، در امر نظارت بر انتخابات طبق قانون عمل خواهد کرد تا حقی از مردم و داوطلبان تضییع نشود.

دکتر مولابیگی در پایان ابراز امیدواری کرد که نهادها و دستگاه‌های مسئول زمینه مشارکت مردم در انتخابات را فراهم آورند و دغدغه‌مندان و دلسوزان نیز با تکیه بر دو عنصر «ایمان» و «امید» به تبیین نقش انتخابات در پیشرفت کشور بپردازند.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما