کد خبر: ۵۶۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵

محسنی‌ اژه‌ای: شورای نگهبان یکی از مهمترین ارکان تحقق اسلامیت و جمهوریت نظام است

رئیس قوه قضاییه گفت: شورای نگهبان با عنایت به صلاحیت‌ها و مسئولیت‌های خطیری که برعهده دارد، بدون تردید یکی از مهم‌ترین ارکان تحقق اسلامیت و جمهوریت به‌عنوان عناصر اصلی تشکیل دهنده‌ی نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
محسنی‌ اژه‌ای: شورای نگهبان یکی از مهمترین ارکان تحقق اسلامیت و جمهوریت نظام است

به گزارش تجارت امروز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در نشست شورای عالی این قوه با گرامیداشت سالروز تأسیس شورای نگهبان، این شورا را از ارکان نظام دانست و اظهار کرد: شورای نگهبان با عنایت به صلاحیت‌ها و مسئولیت‌های خطیری که برعهده دارد، بدون تردید یکی از مهم‌ترین ارکان تحقق اسلامیت و جمهوریت به‌عنوان عناصر اصلی تشکیل دهنده‌ی نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با بیان اینکه سرلوحه‌ی کارِ قوه قضاییه، قانونمداری است، گفت: قوه قضاییه هم باید خودش ملتزم به قانون باشد و هم همه تلاشش را مصروف دارد تا قانون در کشور حاکم باشد؛ قانون باید فصل‌الخطاب باشد؛ عدالت جزء با برقراری قانون حکمفرما نمی‌شود؛ قانونمداری و احترام به قانون نشانه شخصیت افراد و مترقی بودن جامعه است؛ اگر قانون در جامعه حاکم باشد، استقرار آرامش و زیست مسالمت‌آمیز نیز در جامعه تسهیل می‌شود؛ اگر فردی به قانون احترام نگذارد ممکن است روحیه دیکتاتوری در او ایجاد شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به فرمایشات و بیانات امامین انقلاب درخصوص ضرورت التزام همگان به قانون اشاره کرد و گفت: امام راحل در موارد مختلف نسبت به قانونمداری تاکید و تکیه داشتند و احیاناً اگر کسی حرفی در مورد قانون داشت و قانون را قبول نداشت، ایشان می‌فرمودند «قانون تو را قبول ندارد»؛ مقام معظم رهبری نیز نسبت به اهمیت التزام به قانون تاکیدات فراوانی دارند و می‌فرمایند «مسئولیت قوه قضاییه تضمین اجرای قانون است.»

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: اجرای قانون به نفع همه جامعه است؛ ما باید به قانون عمل کنیم و از ملامتِ ملامت‌کنندگان نگران نباشیم؛ باید قانون را خوب بفهیم و خوب پیاده سازیم و نگران نباشیم چه کسی خوشش می‌آید یا بدش می‌آید! به این نکته نیز باید اهتمام داشته باشیم که همه در برابر قانون برابر هستند.

گفتنی است با انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان از سوی مجلس شورای اسلامی در روز 26 تیر 1359، شورای نگهبان تاسیس و آغاز به کار کرد. اعضای فقهای این شورا نیز در روز یکم اسفند ماه سال 1358 از سوی امام خمینی (ره) منصوب شده بودند.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما