کد خبر: ۵۶۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸

افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان از شهریور ماه

طبق گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری مطالبات بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی تا شهریور پرداخت خواهد شد.
افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان از شهریور ماه

به گزارش تجارت امروز؛ با شروع سال جدید حقوق بازنشستگان از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است.

حقوق بازنشستگان برای سال 1401 ، با افزایش 10 درصدی 5 میلیون تومان تعیین شده است. بازنشستگان جدیدا خواستار رسیدگی بشتر به مسئله افزایش حقوق در لایحه بودجه هستند و برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در چند ماه اخیر دست به اعتراض های متعددی زده اند.حال با افزایش حقوق بحث دریافت مالیات از حقوق بازنشستگان بر سر زبان ها افتاده است.

بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی از انتظار برای پرداخت مطالبات مزدی و صدور احکام جدید خبر دادند.

به گفته‌ی آن‌ها، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری وعده داده معوقات بازنشستگان تا شهریور پرداخت می‌شود.
بازنشستگان علوم پزشکی می‌گویند: انتظار داریم با صدور احکام 15 درصد افزایش، معوقات هرچه زودتر پرداخت شود.

حقوق تیرماه بازنشستگان کارگری در حالی در حالِ واریز شدن است که اشکالات باقیمانده‌ی متناسب‌سازی برطرف نشده؛ در چنین شرایطی، نمایندگان مجلس دوباره از تصویب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در کمیسیون‌ها خبر داده‌اند اما این خبر هیچ جزئیاتی ندارد! بودجه چقدر است، چگونه قرار است اجرا شود، سهم تامین اجتماعی چه اندازه است و از همه مهم‌تر، این همسان‌سازی چه زمانی قرار است به تصویب نهایی برسد؟

علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران) با بیان اینکه به اجرای باقیمانده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان انتقاداتی وارد بود اما اشکالات رفع نشد؛ می‌گوید: افزایش ۱۴۰۱ در اجرای باقیمانده‌ی متناسب‌سازی لحاظ نشد، اما مشکل اساسی در جای دیگر است، در مهار نشدن تورم و بحران معیشتی بازنشستگان.

او به برجسته شدن موضوعِ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در روزهای اخیر ورود می‌کند و می‌گوید: حالا در روزهای پایانی کار مجلس، نمایندگان از تصویب همسان‌سازی در کمیسیون‌ها (نه در صحن) خبر می‌دهند، این درحالیست که در چهار سال گذشته اقدامی برای پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی و بهبود معیشت بازنشستگان کارگری صورت ندادند؛ لایحه‌ی دائمی شدن همسان‌سازی سال‌هاست در مجلس معطل مانده است، چرا در این سال‌ها تصویب نشد، چرا در روزهای آخر به فکر افتادند دوباره یک همسان‌سازیِ تازه را مطرح کنند؟

عیوضی با بیان اینکه «به نظر می‌رسد مطرح شدن همسان‌سازی بیشتر شعار انتخاباتی‌ست» می‌گوید: بعد از پانزده سال انتظار در سال ۹۹ یک همسان‌سازی نصفه نیمه اجرا شد؛ سهم بازنشستگان کارگری چقدر بود؟ وقتی بعد از پانزده سال پیگیری، اعتبار مناسب برای همسان‌سازی به سازمان تامین اجتماعی ندادند، حالا در آستانه‌ی انتخابات از کدام همسان‌سازی سخن می‌گویند؟

او ادامه می‌دهد: دولت به سازمان بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد، همین بدهی را بپردازد کافی‌ست ما همسان‌سازیِ اضافه نمی‌خواهیم. از همه‌ی اینها گذشته، قانون افزایش حقوق اجرا شود هیچ نیازی به اجرای همسان‌سازی نیست؛ هیچ یک از مواد قانونی دستمزد از ماده ۴۱ قانون کار تا مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، اجرا نشده است، چرا وزیر کار را استیضاح نکردند، چرا به دنبال همسان‌سازی هستند؟ بازنشسته اگر دستمزدش مطابق قانون زیاد شود، نیازی به همسان‌سازی و متناسب‌سازی ندارد!

عیوضی با بیان اینکه «نمایندگان خیری برای بازنشستگان نداشتند» می‌افزاید: وقتی آقای حاج بابایی در مجلس از همسان‌سازی سخن می‌گوید باید پرسید کدام همسان‌سازی؟ دولت بدهی خود به سازمان را چرا نمی‌پردازد؟ مجلس چه نظارتی بر اجرای قانون صورت داده؟ مگر قرار نبود امسال تورم مهار شود، شما یک قلم جنس را پیدا کنید که از سال گذشته تا امروز قیمتش ۵۰ درصد زیاد نشده باشد!

این فعال صنفی بازنشستگان با تاکید براینکه امسال شعار سال، مهار تورم و رونق تولید بود اما مسئولان در دولت و نمایندگان در مجلس به شعار سال پایبند نماندند؛ می‌گوید: همان ابتدای سال با حُکم رسمی شورای شهر، حمل و نقل ۴۰ درصد گران شد؛ مگر چه امکاناتی به حمل و نقل شهری افزوده شده که حالا بلیت مترو و اتوبوس را ۴۰ درصد گران کرده‌اند؟

عیوضی در پایان می‌گوید: ما امیدی به همسان‌سازیِ رونمایی شده نداریم؛ اگر در حمایت از کارگران و بازنشستگان صادقند و راست می‌گویند، چرا در این چندماه که اینهمه انتقاد کردیم به موضوع دستمزد ورود نکردند؟ چرا وقتی تورم حدود ۵۰ درصد بود اما مزد و مستمری ۲۷ درصد زیاد شد، اقدامی صورت ندادند؛ بازهم تاکید می‌کند بازنشسته «همسان‌سازی» نمی‌خواهد، بازنشسته «مستمری شایسته و قانونی» می‌خواهد.

انتهای مطلب/م.ع

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما